Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Nejlepší dárek na poslední chvíli: Zabezpečte blízkým počítač, i na dálku

  14:32
Je pomalu za pět minut dvanáct a vy ještě na poslední chvíli potřebujete sehnat užitečný dárek? Věnujte svým blízkým svůj čas v konkrétní, užitečné formě: pomozte jim důkladně zabezpečit počítač a nastavte možnost pomáhat jim s počítačem na dálku. Během této divné zimy se jim to bude opravdu hodit.

Darujte svým blízkým bezpečnostní audit počítače a ochraňte je tak před internetovými šmejdy. | foto: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

V tomto článku najdete:

 • seznam doporučených kroků pro audit
 • přehledný návod pro uživatele
 • návod na pomoc na dálku
 • dárkový certifikát (abyste měli co zabalit pod stromeček)

V roce 2020 se počítač stal pro mnohé lidi prakticky jediným spojením s vnějším světem. Nakupujeme přes něj potraviny, sledujeme zprávy, koukáme na seriály, pracujeme a komunikujeme s blízkými. Zároveň ale pandemie zvýšila intenzitu různých internetových útoků, krádeží a podvodů.

Pokud si s počítači tykáte, máme pro vás tip na opravdu užitečný dárek. Věnujte svým blízkým bezpečnostní audit počítače. Samozřejmě se vším všudy, tedy nejenže jim počítač zabezpečíte, ale také jim vysvětlíte, jak se vyhnout nejčastějším nástrahám. A jako bonus nastavíte počítač tak, abyste jim v budoucnu mohli pomáhat i na dálku.

Jak darovat bezpečnostní audit

Samozřejmě, že pokud se v počítačové bezpečnosti pohybujete, budete umět svým blízkým dobře poradit i bez našeho návodu. Přesto si dovolíme jej nabídnout, i kdyby to měla být třeba jen osnova pro to, abyste na nic nezapomněli. Sestavili jsme návod s odborníky tak, aby pamatoval na najčastější potřeby lidí, kteří mají s ovládáním počítače často problém (pamatuje tedy i na potřeby starší generace, která je během epidemeie covid-19 obzvláště izolovaná).

Dárkový certifikát ke stažení a vytištění

Dárkový certifikát ke stažení a vytištění

Navrhujeme nejprve darovat poukaz pod stromeček (pokud se s blízkými vidíte na živo), nebo můžete poukaz poslat elektronicky. O ten poukaz samozřejmě moc nejde, je to spíš způsob, jak obdarovaného připravit na to, že jste ochotni mu pomoci se zabezpečením počítače, a to nejen aktivně, ale dokonce proaktivně, tedy předtím, než se vás na něco musí zeptat.

Nejdůležitější jsou kroky následující. Přímo na místě nebo na dálku zkontrolujte zabezpečení počítače a uživateli pak podrobně vysvětlete, jaké změny jste udělali.

Soubory ke stažení a vytištění
Soubor
PoznámkaStáhnout
Domácí IT audit
Přehled základních kroků pro zabezpečení domácí sítě, operačního systému apod.
DOCX, PDF
Přehled pro uživateleSlouží jako osnova pro školení a zároveň jako „tahák“ pro obdarovaného DOCX, PDF

Stejný tahák, ale se zvětšeným písmem
DOCX, PDF
Dárkový poukazJednoduchý dárkový poukaz k vytištění a zabalení pod stromečekDOCX, PDF

Alternativní dárkový poukazDOCX, PDF
Poznámka: Všechny soubory uvolňujeme pod licencí CC-BY-NC-SA, což vám dává možnost soubory stáhnout, upravit a dále šířit. Soubory tedy můžete libovolně upravit pro potřeby obdarovaného.

Důležité je, aby šlo skutečně o užitečnou pomoc. Nestačí, že to uděláte správně, musíte se také přesvědčit, že uživatel ví, jak nově nastavený počítač používat a že se dostane k programům a službám, na které je zvyklý. Možná budete překvapeni, jak aktivní jsou vaši příbuzní na internetu. Nepodceňujte jejich potřeby a nepřeceňujte jejich schopnosti.

Domácí audit: návrh základních oblastí a kroků

Domácí audit: návrh základních oblastí a kroků

Náš návod pro auditora (tedy pro vás) pokrývá tyto oblasti:

 • zabezpečení domácí sítě
 • zabezpečení operačního systému
 • zabezpečení prohlížeče
 • práce s hesly
 • zálohování a vyčištění disku
 • zabezpečení mobilního telefonu
 • povědomí o riziku online
 • nakupování a banky online
 • vzdálená pomoc

Zvýraznili jsme poslední tři oblasti, protože si myslíme, že v kontextu pandemie si právě ony zaslouží zvláštní pozornost.

Dále doporučujeme stáhnout pro obdarované uživatele náš stručný a (jak doufáme) srozumitelně napsaný návod. Nejlépe uživatelům poslouží, když s nimi návod projdete a ujistíte se, že jim dává smysl. Bude pro ně pak mnohem přehlednější a pomůže jim vyznat se v zabezpečení počítače i ve vaší nepřítomnosti.

Bezpečnost na internetu (tahák pro uživatele)

Bezpečnost na internetu (tahák pro uživatele)

Důraz jsme kladli na rozpoznávání podvodníků online, a to je také věc, kterou letošní rok dost akcentoval: i podvodníci využívají toho, že je více lidí přilepeno k obrazovkám, a různé phishingy, podvodné nabídky a vyděračské maily nabíraj na intenzitě. Pomozte svým blízkým, aby do jejich léčky nespadli.

Vzdálená pomoc je překvapivě snadná

Pokud celá rodina nemá negativní CoV test, pravděpodobně letos nebudou vaše Vánoce stejné, jako ty minulé. Naštěstí lze ale skoro vše v našem návodu provést i na dálku. Ostatně zprovoznit podporu na dálku (tzv. remote desktop) se hodí i bez ohledu na pandemii. Když vám pak příbuzný/známý zavolá, že potřebuje s něčím pomoci, vyhnete se složitému popisování přes telefon. Místo toho si sednete k počítači nebo mobilu, na dálku se připojíte a nejspíš vše rychle vyřešíte.

Metod pro vzdálené připojení je hodně, nám se osvědčily tyto dvě: Rychlý pomocník (Quick Assist) zabudovaný ve Windows 10 a pokročilejší TeamViewer s možností vzdálené aktivace spojení.

Rychlý pomocník je součástí systému Windows 10, což je jeho hlavní výhoda. Když vám zavolá někdo, kdo tento systém má, můžete jej přímo po telefonu navést k jeho spuštění. Stačí nadiktovat tyto instrukce:

 1. Stiskni tlačítko Start (vypadá jako okénko, najdeš jej úplně vlevo dole)
 2. Na nic neklikej a místo toho napiš slovo rychlý (pokud má jinou jazykovou verzi, napsat slovo quick) (Alternativně lze doporučit stisknout Win+R, napsat quickassist, stisknout Enter)
 3. Nahoře se objeví aplikace Rychlý pomocník (Quick Assist), kliknutím ji spustit
Spuštění aplikace Rychlý pomocík (Quick Assist)

Spuštění aplikace Rychlý pomocík (Quick Assist)

Získání pomoci na dálku

Získání pomoci na dálku

Vy si mezitím tuto aplikaci také spustíte, zvolíte možnost asistentce na dálku, přihlásíte se ke svému MS účtu a získáte šestičíselný kód, který nadiktujete člověku na telefonu. Poté, co jej zadají do příslušného pole, mohou vám dát vzdálenou kontrolu nad svým počítačem.

TeamViewer má mnohem více možností, než Quick Assist, a tou nejlepší je v našem kontextu možnost vzdáleného přihlášení nebo asistence třeba z mobilní aplikace. Je ale potřeba vše předem nastavit u toho, kdo bude příjemcem pomoci a jehož počítač tedy potřebujete na dálku ovládát. K nainstalování TeamViewer ostatně můžete použít i Quick Assist dle návodu výše.

 1. Stáhněte na cílovém počítači TeamViewer (ke stažení z webu výrobce). Pokud to nechcete na cílovém počítači moc komplikovat, stáhněte zjednodušenou verzi TeamViewer Host.
 2. Nainstalujte na počítač, nastavení si můžete zjednodušit tím, že v prvním kroce zvolíte „Instalovat, abyste později mohli vzdáleně ovládat tento počítač“
 3. Nastavte TeamViewer pro možnost vzdáleného připojení (zvolíte heslo pro daný počítač a budete potřebovat bezplatný účet registrovaný u TeamViewer)
Konfigurace nástroje TeamViewer

Konfigurace nástroje TeamViewer

Po příslušných registracích a potvrzeních budete moci tento počítač zařadit na seznam „svých počítačů“ a přes aplikaci TeamViewer jej ovládat vzdáleně. A to dokonce i z mobilního telefonu. Řada problémů, které byste jinak řešili po telefonu hodně zdlouhavě, se tak odbude během minuty „ťukání“ na displeji telefonu.

Doufáme, že naše tipy vám pomohou k tomu, abyste svým blízkým byli užiteční a oni se tak s vaší pomocí nestali obětí internetových podvodů.

A když už budete věci nastavovat, nezapomeňte jim ukázat, jakým způsobem se s vámi spojit, nastavit webkameru a mikrofon. Oceníte to přístě, až si s nimi budete během covidové epidemie na dálku povídat.

Autor:
 • Nejčtenější

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Válka v jednom čísle. Jak Sověti na papíře vyhráli nad Západem

Sověti vyvinuli na přelomu 60. a 70. let analytickou metodu, která měla umožnit snadné srovnání vojenské techniky...

Rezervace očkování je plná zbytečných chyb. Způsobila i pád celého systému

Státní web na rezervaci očkování proti covidu-19 byl plný úplně základních chyb a zbytečných komplikací. Navíc začal...

Čest, talent i služba Hitlerovi. Nejlepší tankista války byl z Jesenicka

Během druhé světové války vznikla po vzoru leteckých es nová kasta es tankových. Patrně nejlepším tankistou 2. světové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operaci Pouštní bouře zahájily vrtulníky US Army úderem na radary

První letecký úder proti Iráku neprovedly před třiceti lety „neviditelné bombardéry“ USAF, ale vrtulníky Apache US...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

 • Další z rubriky

Microsoft Teams vás na dálku posadí k jednomu stolu a ovládnete je i z auta

Microsoft Teams upravují chatování, vedení schůzek, volání, systém spolupráce a další věci. V aplikaci se objevilo...

Videohovory bez registrace, hesel a aplikace? Stačí si vygenerovat odkaz

Operační systém Windows 10 dostal možnost pořádat schůzky přes internet. Pro setkávání s přáteli, rodinou nebo kolegy...

Zrychlete PC přechodem na SSD, a to i bez přeinstalace Windows

Starší nebo levnější notebooky můžete zrychlit upgradem na rychlý SSD disk. Zmenší se i energetická náročnost a...

Deset věcí, které byste měli udělat při prvním spuštění PC

Možná i vy jste letos dostali nový notebook či stolní PC s Windows. Následující kroky v nastavení dokáže provést každý...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...