Tipy na zajímavé weby: poznejte systém pevností v Česku

aktualizováno 
Jak vypadal systém pevností z let 1938-38 a celou řadu informací o něm s historickými údaji můžete zjistit na Bunkry.cz. Pro jaké účely se v Česku využívá rádiové spektrum, prozradí ČTU.cz. A informace o téměř 3,5 milionech firem najdete na jednom místě.

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem | foto: iDNES.tv

Československé opevnění

Bunkry.cz – www.bunkry.cz

Mezi oblíbené turistické cíle patří i bunkry. K čemu sloužily a kde všude se na našem území nacházejí prozradí portál Bunkry.cz.

Obsahuje informace o pevnostním systému budovaném v letech 1935-38 na území Československé republiky. Toto opevnění, které patřilo k nejdokonalejším evropským pevnostním systémům, se stalo unikátní stavebnětechnickou památkou připomínající vysokou technickou úroveň a umění našich předků. 

Kromě článků a informací všeobecného charakteru můžete na Bunkry.cz najít internetový obchod s fortifikační literaturou, rozsáhlou sbírku dobových fotografií pevnostních objektů, turistické informace o zpřístupněných pevnostních objektech, databázi odkazů na stránky zabývající se fortifikačními systémy v Evropě a další užitečné informace. 

Pevnostní systém tvořilo několik tisíc objektů, dodnes se jich řada dochovala a prošla opravou. Na webu se můžete dozvědět nejen kde se nacházejí tvrze, ale také prozkoumat opevnění, zjistit, jaká měla být jejich výbava, jaké byly jejich prvky atd. A nechybí také fotogalerie jednotlivých součástí.

Bunkry.cz
Podobné weby
Ropíky.cz – lehké opevnění
Opevnění.cz – mapa opevnění

Které frekvence jsou k čemu využívány

ČTU.cz – www.spektrum.ctu.cz

Český telekomunikační úřad provozuje na svém webu aplikaci mapující využití celého tuzemského rádiového spektra. Díky tomu snadno zjistíte, jaké služby využívají konkrétní frekvenční pásmo. Víte například, jaká frekvence je využívána pro wi-fi, rozhlas či mobilní telefon?

Aplikace pomůže nejen jako zdroj informací, ale také si díky ní můžete ověřit, za jakých podmínek mohou být v konkrétních kmitočtových pásmech provozovány produkty, které si zakoupíte. Například před nákupem dálkového ovládání si ověříte, zda kmitočty uváděné na modelu odpovídají pásmům, která jsou v ČR pro tento účel vyhrazeny. Dobrat se informací pomohou barevné ikony a také vyhledávač či filtrování podle kmitočtu, služby či aplikace.

ČTU.cz
Podobné weby
ČTU.cz – pokrytí televizního a rozhlasového vysílání
ČTU.cz/LTE – pokrytí mobilními sítěmi v ČR

Maximum informací o firmách na jednom místě

Firmo.cz – www.firmo.cz

Komu patří firma, která začala ve vašem okolí působit? Co je to za člověka, který ji řídí, neměl náhodou podobnou firmu, co již zkrachovala? V jakém oboru firma podniká? Je solventní? Je živnostník spolehlivý? Toto a mnoho dalších otázek vám pomůže zodpovědět služba monitorující firmy a podnikatele.

Představte si, že si chcete nechat udělat rekonstrukci koupelny, zateplit fasádu či položit novou krytinu na střechu. Máte-li již předvybrané firmy či živnostníky, kteří by na to byli vhodní, můžete je prověřit. Stránka přináší přehledné a komplexní informace o těchto subjektech - zobrazuje základní informace, vazby, historie, finanční ukazatele, insolvence, veřejné zakázky. 

Díky tomu nemusíte trávit hodiny procházením desítek portálů a webů veřejné správy. Služba hlídá i vybrané parametry, jako například co firma dělá či zda se náhodou nedostala do insolvence. Některé informace lze prohlížet bez registrace, jiné pouze s ní a všechny potom za poplatek (od 889 Kč).

Firmo.cz
Podobné weby
Detail.cz – dozvíte se o firmě informace na jednom místě
Info.mfčr.cz – administrativní rejstřík ekonomických subjektů

Uwwwízlo v síti

Jednu z nejznámějších a nejoblíbenějších map pracující také offline lze nalézt na webu Maps.me. Vyniká databází POI (tedy body zájmu), je dostupná i formou aplikací pro smartphony, a tak může pomoci i s navigací.

Memrise.com je služba, která vám pomůže s výukou cizích slovíček. Po přihlášení si nastavíte, z jakého jazyka se chcete učit (čeština bohužel chybí) a jaký se chcete naučit. Poté se zobrazí různé lekce a v nich slovíčka, která jsou předčítaná ve zvoleném jazyku.

Na internetové stránce Worldometers.info se nachází celá řada dat. Věděli jste například, že na planetě žije skoro 8 miliard lidí, tento rok bylo vyrobeno přes 35 milionů automobilů, napsáno přes milion knížek či ztraceno přes dva miliony hektarů lesů?

Worldometers.info

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Sílu nesmíte použít! Gorbačov v listopadu 1989 vyhrožoval KSČ tanky

Konec socialistických režimů ve střední a východní Evropě přišel nečekaně rychle i díky pasivitě Sovětského svazu. Jeho...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Příjemné roky u pumpy? Na trh vstupuje ropa z nových nalezišť

Těžaře ropy zřejmě čekají poměrně těžké roky, spotřebitele naopak příjemnější. Suroviny na trhu v příštích letech...

Nenechal se vyprovokovat, stejně ho StB uvěznila. Ze strachu se zabil

Poslední byli z komunistického vězení propuštěni až na jaře v roce 1990. Říkalo se jim „iniciativníci“ a StB po nich v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sovětský bizár: stíhací dvouplošníky s pomocnými proudovými motory

V Sovětském svazu se v letech druhé světové války odehrály zajímavé, ale z praktického hlediska víceméně neperspektivní...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Vyzkoušejte nástroje, které vám pomohou odhalit duplicitní soubory

Zabírají na datovém úložišti zbytečně místo, překáží při hledání souborů a navíc nepřispívají k přehlednosti. Řeč je o...

Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

Jak nejrychleji udělat screenshot? Na vytvoření snímku obrazovky existuje řada specializovaných programů. Pokud ale...

Microsoft asi chystá nové logo prohlížeče Edge, který má jádro od Googlu

Microsoft již nějakou dobu testuje novou verzi svého prohlížeče Edge, který má běžet na jádře systému Chromium. Tedy na...

Aplikace vám spočítá kalorie, jiná ochrání soukromí na internetu

Vyzkoušejte nástroj na řízení firemních financí, VPN aplikaci na zabezpečení připojení k internetu nebo pomůcku ke...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz