PDF nemusí být vždy nedobytné

aktualizováno 
Vytvořili jste si PDF soubor, ale již nemáte jeho zdroj ať už psaný ve Wordu, Excelu nebo jako prezentaci, a přitom byste potřebovali provést jeho editaci? Nevěste hlavu, zkuste nejen aplikace pro jejich editaci, ale i rozdělení, spojení či dodatečnou koncovou úpravu.

Minulý týden jsme se v tomto článku podívali na některé programy pro tvorbu PDF dokumentů. Avšak co dělat, pokud již máte tento elektronický dokument vytvořen a potřebujete v něm provést malou úpravu? Potom můžete využít služeb jiných programů, jenž si poradí s jejich editací, spojováním, rozdělováním atd.

V našem přehledu však naleznete nejen software pro editaci souborů PDF, ale také jeho prohlížeč od společnosti Adobe. Avšak již není sám, kdo umožňuje PDF dokumenty prohlížet. Na paty mu šlape vydařený konkurent, který ho navíc i v něčem předčí. Za zmínku však jistě stojí i aplikace pro zrychlení načítání PDFek v Adobe Readeru.

Pouhé vytváření multiplatformních elektronických dokumentů nás však nemůže uspokojit. Chcete-li tedy upravit již hotový soubor, můžete pro tento účel využít velké množství programů. Setkat se tak můžete nejen s aplikacemi pro převod z PDF do jiného formátu, pro jeho editaci, ale také pro spojování či dělení PDF do jednoho či více souborů. Zpříjemněte si tedy práci s PDF.

Adobe Reader 7 – freeware
Adobe Reader je nejznámější prohlížeč PDF dokumentů, který vznikl v dílnách tohoto elektronického formátu. Jde o zdarma dostupný program pro prohlížení a tisk dokumentů Adobe PDF (Adobe Portable Document Format) na mnoha různých platformách. Nová verze představuje rozšíření o nové vlastnosti. 

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (21,7 MB).


  Foxit PDF Reader 2.0 – freeware

  Potřebujete-li prohlížet dokumenty ve formátu PDF a nejste-li spokojeni s aplikací Adobe Reader, můžete zkusit alternativu s označením Foxit PDF Reader. K dispozici je pro všechny zdarma a slouží nejen k prohlížení PDF dokumentů, ale také třeba ke čtení eBooků. Jeho předností je především rychlá práce a především kratší čas potřebný k otevření dokumentu, než který potřebuje jeho konkurent. 

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,2 MB).


  Adobe Reader SpeedUp 1.35 – freeware

  Adobe Reader SpeedUp je jednoduchá aplikace, která razantně urychlí otevření prohlížeče PDF souborů - Acrobat Reader. V praxi to znamená, že zakáže jednotlivé plug-iny, které Reader automaticky načítá při každém svém startu a tím tak sníží potřebný čas pro jeho otevření. Otevření osmistránkového dokumentu trvalo dříve přibližně 10 vteřin. Po aplikaci nástroje v rychlém módu se potřebná doba zkrátila na pouhé 3 vteřiny. 

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (232 KB).


  PDF Editor 2.4 – shareware

  Upravte si své PDFko hned. Tak pod tímto mottem se skrývá editor PDF souborů. Díky němu budete moci připisovat anotace, přidávat text, měnit text (opravovat chyby) nebo mazat jeho části. Program umí i manipulovat s obrázky a také měnit fonty písma. K dispozici je hned 11 nástrojů, jenž vám s úpravou pomohou. Editovat a přidávat lze i HMTL odkazy a využít můžete i zpětného kroku. 

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,1 MB).


  PDFMoto 1.6 – shareware

  Tento nástroj se bude hodit především pro případy, kde je zapotřebí konvertovat obrovské množství dokumentů. Jde totiž o automatizovaný webový vydavatelský software, který konvertuje vše ve Wordu, Excelu, Visiu do PDF formátu a navíc to může rovnou vystavit na váš server, kde vytvoří dokonce i indexovou stránku pro odkaz ke stažení. Program používá na web centralizovaný přístup, což vám dovolí specifikovat místní složku a jakýkoliv dokument, který má být nahrazen. Zkušební verze přidává do PDF informaci, že dokument byl vytvořen tímto nástrojem.  

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (8,2 MB).


  A-PDF INFO Changer 1.0 – freeware

  Tento velmi jednoduchý nástroj vás nechá upravovat vlastnosti PDF souborů. Měnit můžete např. jméno autora, název dokumentu, předmět a klíčová slova. Pro svoji práci nevyžaduje Adobe Reader. Disponuje jednoduchým uživatelským rozhraním. 

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (766 KB).


  A-PDF Split 2.0 – shareware

  A-PDF Split pochází ze stejných programátorských dílen, jako A-PDF INFO Changer. Jak je již z názvu patrné, slouží k rozdělování PDF souborů. Jedinečná pomůcka pracuje tak, že po otevření vytáhne obsah PDFka (rozsah si zvolí uživatel) a vloží je do nového dokumentu, který následně uloží. Vše se odehrává v podobě průvodce, takže to zvládne opravdu každý. 

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,1 MB).


  A-PDF Merger 2.3.2 – shareware

  Ještě jedna aplikace z dílen A-PDF. Oproti předchozí se liší v tom, že dokumenty PDF nedělí, nýbrž spojuje. Spojit může přitom dva či více souborů do jednoho. Po otevření dokumentu určíte, jaký text se má objevit jako první a poté už pouze zvolíte uložit. 

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,3 MB).


  PDF Transformer 2.0 – shareware

  Transformer používá technologii OCR a analýzy dokumentů s technologií Adobe PDF pro zpracování jakéhokoliv PDF souboru. Poskytuje možnost výstupu do Microsoft Word, Microsoft Excel, HTML a ASCII textu. S každou konverzí PDF si výsledný soubor zachovává přesnou strukturu a formátování jako originální PDF soubor. Zjednodušuje to práci s články, smlouvami, manuály, brožurami a jinými typy souborů, bez potřeby přepisovat a přeformátovat původní dokument. 

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (41,1 MB).


  PDF2HTML 0.36 – freeware

  Výborný program pro převod PDFka do formátu HTML. Lze ho však používat pouze v příkazové řádce, takže není určen pro každého. Kdo se ho však naučí ovládat, může si dávkově zkonvertovat své PDF dokumenty do podoby pro webové stránky. Nabízí několik parametrů výstupu vč. převedení obrázků.  

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (256 KB).


  Pdftotext 0.92 – freeware

  Další převaděč dokumentů tentokrát z PDF do prostého textu. Program vám při transformaci nabídne několik možností pro omezené stránky, nastavení velikosti či změnu znaků. Podporuje i převod chráněných souborů. Pracuje opět v příkazové řádce.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (153 KB).
 • Přechod na DVB-T2

  Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

  Poslední přistání chtěli utajit. Přístroje se tak třásly, že nešly odečíst

  Do přistání zbývá 20 sekund a i teď přijde celá akce kapitánovi Kallbachovi jako šílený nápad. Krátká a ještě ke všemu...

  Příprava na šílené přistání. IL-62 bude doslova lízat vrcholky stromů

  Osmdesátitunový Iljušin IL-62 přistál na hrbolaté travnaté louce na kopci za lesem. To není začátek nepovedeného vtipu,...

  Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

  Jak nejrychleji udělat screenshot? Na vytvoření snímku obrazovky existuje řada specializovaných programů. Pokud ale...

  Premium

  Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

  Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Model dronu Airbusu ukazuje technologie budoucí evropské stíhačky

  Společnost Airbus v jihoněmeckém Manchingu odtajnila program bezosádkového stealth letadla LOUT (Low Observable UAV...

  Premium

  Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

  Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  Premium

  Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

  Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

  Premium

  Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

  K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

  Aplikace pro nadšence: souborový správce či test počítače

  V minulém týdnu jsme od vývojáře SoftwareOK přinesli první várku, ve druhé nyní nabízíme mimo jiné souborového správce,...

  Desítka internetových prohlížečů, které nabízejí nadstandardní funkce

  Chrome je fantastický internetový prohlížeč, ale na světě není jediný. Oblíbený je i Firefox a své příznivce si našly i...

  Tipy a triky pro Windows 10: vyzkoušejte chytřejší úložiště i klávesnici

  Windows 10 má nyní lepší správu diskového úložiště. Podívejte se i na vylepšení virtuální klávesnice a automatickými...

  Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

  Jak nejrychleji udělat screenshot? Na vytvoření snímku obrazovky existuje řada specializovaných programů. Pokud ale...

  TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
  TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

  Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.

  Najdete na iDNES.cz