P2P síť WinMX nabízí hudební perly sběratelům (recenze)

aktualizováno 
Jako další z P2P aplikací v našem hledáčku uvízl program WinMX. Jedna ze současných nejpopulárnějších sítí umí pracovat jak s vlastním, tak i s OpenNap protokolem. Pokud se sžijete s mírně komplikovaným rozhraním, můžete nalézt zajímavé hudební perličky.

Aplikace WinMX zůstávala dlouho tak trochu stranou hlavního zájmu. Neměla nijak vábné rozhraní, pro začátečníky mohla být příliš komplikovaná. Vše se ale vyvíjí a WinMX dnes patří k nejvyhledávanějším sítím. Uživatelé, kteří toužili po náhradě za ztracenou AudioGalaxy, zde našli své útočiště. WinMX si nynější pozici vydobyl také díky schopnosti pracovat s několika různými síťovými protokoly zároveň a nabídl ve vlastním systému pestrou směsici dat všeho druhu.

Setup
Při instalaci má uživatel na výběr, jaké typy souborů a ve kterých adresářích chce sdílet a kam se budou ukládat nově stažené soubory. Program následně proskenuje síť a zjistí porty dostupné pro přenos dat. WinMX se umí docela obstojně poprat s firewally, dokáže pracovat se dvojím síťovým připojením. Primární přístup je zvolen pro rychlou průchozí síť, jejíž linka a procesorový čas budou využity pro pakety s informacemi o funkci sítě (podobně jako u Gnutelly) a ke stabilizaci přenosů sdílených souborů. Sekundární protokol použije v případě, kdy je komunikace počítače s vnějším světem nějakým způsobem omezena (firewall) či uživatel brouzdá přes modem. Dále je možné navolit zobrazení (text na černém či bílém pozadí). Pro pokročilé je k dispozici obrovské množství nastavitelných parametrů, například intervaly timeoutu, maximální počet současných downloadů a uploadů, maximální šíře datového pásma apod.

WinMX 3.29 WinMX 3.29

Okna
Podobně jako v případě aplikace KaZaa se i zde prodíráme grafickým rozhraním pomocí několika záložek. Networks zobrazí okno s aktuálním stavem sítě WinMX a přehledem dostupných OpenNap sítí (viz dále), kolonka Shared Files umožňuje spravovat sdílené adresáře, v Chatu si můžete popovídat ve spoustě necenzurovaných kanálů o všem možném. Položka Search umožňuje v síti vyhledávat audio, video, obrázky, software, HTML stránky a mnoho dalších dokumentů. Muziku lze hledat pomocí ID3 tagů podle autora, názvu a také podle kvality - datového toku. V Hotlistu jsou uloženi spřátelení uživatelé, karta Transfers informuje o probíhajícím stahování a uploadech, Bandwidth pak o vytížení sítě.

WinMX

Výsledky
Nalezené hudební soubory lze třídit podle názvu, velikosti, času trvání, bitrate, vzorkovací frekvence, jména sdílejícího uživatele a rychlosti jeho linky. Ne nepodstatným parametrem je pak dostupnost - Server/Status. Ten indikuje, kolik uživatelů je ještě cílový počítač schopen obsloužit, případně kolik jich již stojí ve frontě na stahování. Soubory jsou dále ve výpisu rozlišeny čtyřmi barvami: bílá označuje soubor bez jakýchkoliv návazností, tmavě modrá zase soubor, který se již stahuje od téhož uživatele, a bledě modrá položka může být přidána do seznamu uživatelů, kteří vlastní aktuálně stahovaný soubor. A nakonec barva žlutá - to jsou nekompletní data, jejichž stahování bylo přerušeno a lze je navázat.

WinMX 3.29 WinMX 3.29

HASH
Identifikace sdílených dat využívá tzv. hash kódu, generovaného na základě obsahu souboru. Podle tohoto klíče lze při stahování vyhledávat identické kopie s jiným názvem a ty pak přidávat k downloadu. Takto je také možné v síti eliminovat falešné soubory.

Sdílíme dvojmo
Zajímavostí je dualita aplikace - dokáže komunikovat také s potomky Napsteru, tedy se servery nezávislého protokolu OpenNap. Ty lze do programu zadávat buď ručně, nebo ve WinMX síti najít, stáhnout a naimportovat seznam OpenNap serverů. Sdílení souborů a vyhledávání pak probíhá v obou P2P systémech naráz - respektive na všech otevřených serverech, pouze s tím omezením, že v napsteřím protokolu nelze stahovat z více lokací naráz.

WinMX 3.29

V3.29 Beta 5
O víkendu vyšla nejnovější veřejná betaverze WinMX, která už umí pracovat i s Ogg Vorbis audiem, má vylepšené rozhraní, správu sítě, podporuje lokalizaci - ostatně psali jsme o ní v této aktualitě. Testovací provoz probíhá kvůli změnám v protokolu na oddělené síti, a proto výsledky vyhledávání ani zdaleka svým rozsahem nekorespondují s běžným provozem. Nicméně nová verze slibuje do budoucna velice silný potenciál.

Archiv
WinMX je jeden z nejlepších systémů pro sdílení dat, kde lze nalézt kromě spousty videa a softwaru také množství hudebních nahrávek, které jinde nenaleznete. Je zřejmé, že k této síti přešli zhrzení uživatelé AudioGalaxy, a WinMX tak má šanci stát se dalším rájem pro sběratele nevydaných, živých či jinak těžko dostupných skladeb. Popularita se ovšem projevuje především na vytížení uživatelů, a tak se pátrání po hudbě stává bojem o každou volnou pozici. Není nouze o několikahodinové fronty, které budete muset vyčkat, než se vám podaří ulovit nějakou tu raritu. Chce to jediné - pevné nervy... a linku!

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Učiňte Start nabídku ve Windows odlišnou a efektivnější

Ilustrační foto - notebook

Tlačítko Start a nabídka ukrývající se pod ní může vypadat zcela jinak. Lze ji personifikovat a naučit novým funkcím,...

Stáhněte si zdarma: nový rok si žádá nové verze antivirů

Ilustrační foto - bezpečnost

Vstupte do roku 2019 s novým antivirovým programem. Kyberzločinci jsou stále chytřejší, a tak přední výrobci...

Software zdarma: najděte hluchá místa wi-fi sítě nebo zkontroluje USB

Ilustrační foto - wifi

Vizualizujte, spravujte a odstraňujte mrtvé zóny v bezdrátové síti pomocí NetSpotu. Která data na datovém úložišti...

Najdete na iDNES.cz