V úterý skupina testerů nástroje Sora zveřejnila přístup k nástroji spolu s manifestem, v němž program OpenAI odsoudila jako vykořisťovatelský. Tři hodiny poté, co nástroj skupina volně zpřístupnila online na stránkách věnovaných vývoji umělé inteligence Hugging Face, společnost OpenAI odřízla přístup k aplikaci Sora.
„Přístup k Sora jsme získali s příslibem, že budeme prvními testery, členy červeného týmu a kreativními partnery. Domníváme se však, že místo toho jsme byli nalákáni na „art washing (podle brain washing, vymývání hlav, pozn. red.)“, abychom světu sdělili, že Sora je užitečný nástroj pro umělce,“ uvádí se v otevřeném dopise, který byl adresován „korporátním vládcům umělé inteligence“.
Konec legrace? Instagram a Facebook budou označovat obrázky vytvořené AI |
V návaznosti na tento protest společnost OpenAI uvedla, že pozastavila přístup k platformě Sora. V prohlášení pro server Variety zástupce OpenAI Niko Felix uvedl: „Sora je stále ve fázi výzkumného náhledu a pracujeme na tom, abychom vyvážili kreativitu s robustními bezpečnostními opatřeními pro širší použití. Stovky umělců v našem alfa [testovacím] programu ovlivnily vývoj Sory a pomohly určit priority nových funkcí a bezpečnostních opatření. Účast je dobrovolná, bez povinnosti poskytovat zpětnou vazbu nebo nástroj používat.“
Prohlášení OpenAI pokračuje: „S nadšením jsme těmto umělcům nabídli bezplatný přístup a budeme je nadále podporovat prostřednictvím grantů, akcí a dalších programů. Věříme, že umělá inteligence může být mocným tvůrčím nástrojem a jsme odhodláni zajistit, aby byla Sora užitečná a bezpečná.“
Sora funguje jako jiné generativní nástroje. Stačí napsat zadání (prompt) s několika větami a nová služba Sora od OpenAI vygeneruje až 60sekundové video. Firma sice nebyla první, kdo něco takového nabídl, ale dostalo se jí největší pozornosti i kvůli jejímu vlivu na poli generativní umělé inteligence.
16. února 2024 |
Sora patří mezi difuzní modely, které generují video tak, že nejdříve vypadá jako statický šum, postupně ho transformuje odstraňováním šumu. Umí tak vytvořit video i podle zadané fotografie nebo prodloužit délku stávajícího videa.
Přichází rok, kdy nám AI ukáže, že nelze věřit ani vlastním očím a uším |
„Sora dokáže generovat složité scény s více postavami, specifickými typy pohybu a přesnými detaily objektu a pozadí. Model rozumí nejen tomu, o co uživatel požádal v zadání, ale také tomu, jak se tyto věci chovají ve fyzickém světě,“ vysvětlují tvůrci systému.
OpenAI v květnu oznámila, že poskytne předběžný přístup k systému Sora pro vizuální umělce, designéry a filmaře, „aby získali zpětnou vazbu o tom, jak vylepšit model, aby byl co nejužitečnější pro kreativní profesionály“.
Podle firmy chtěla tímto i vyhodnotit rizika a případné škody, které by taková služba mohla přinést. I proto plánovala před spuštěním vytvořit nástroje, které pomohou odhalit zavádějící obsah, jako je například detekční systém, který měl rozpoznat video vytvořené Sorou.