Tipy a triky pro Windows 10: omezte Microsoftu dolování dat ze systému

aktualizováno 
Microsoft čelí stále kritice za sběr dat z Windows. Aktuální verze operačního systému je na tom podle některých odborníků nejhůře. Při instalaci Windows však lze řadu funkcí pro sběr různých dat a jejich následné odesílání na servery Microsoftu deaktivovat.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak nastavit, co se bude odesílat k diagnostice

Microsoft tvrdí, že sběr dat mu slouží k vylepšování systémů a k tomu potřebuje tolik důležitou zpětnou vazbu, přičemž prý nesbírá žádná osobní data. V nejnovější verzi díky balíčku Windows 10 April v systému došlo ke změně, respektive se v tomto ohledu objevily nové možnosti. 

Klikněte na Start -> Nastavení -> Soukromí a na levé straně klikněte na Diagnostika a zpětná vazba. Na pravé straně v části Diagnostická data máte možnost nastavit, zda se budou k diagnostice odesílat veškerá data nebo jen ta základní.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak nastavit sběr dat pro zlepšování rozpoznávání psaní rukou a přizpůsobení prostředí

Další nástroj, který může odesílat data k diagnostice, je ten pro rozpoznávání psaní rukou a pomocí klávesnice. Přepínačem máte možnost aktivovat/deaktivovat sběr dat, která by mohla pomoci dále funkci vylepšovat. Hned pod ní se nachází přepínač pro zasílání dat o možnosti přizpůsobit prostředí. 

Systém tak bude sbírat data o tom, jak se v prostředí chováte a na základě toho bude nabízet vhodná přizpůsobení prostředí vedoucí k lepší práci. Jde například o personalizované tipy, reklamy a doporučení. Opět je na vašem rozhodnutí, zda se tohoto programu chcete či nechcete účastnit.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak prohlížet diagnostická data

Další volbou se dostáváme k možnosti prohlédnout si zmíněná shromažďovaná a odesílána diagnostická data. Nejprve je nutné funkci povolit, čímž dojde k přesměrování do Microsoft Store, kde vám bude nabídnuta k instalaci doplňující aplikace (Diagnostic Data Viewer), bez které by data nebylo možné prohlížet. 

Jakmile ji nainstalujete a otevřete, máte možnost v přehledném prostředí prohlížet aplikace, procesy a další součásti, které sbírají a odesílají data. Jakmile na záznam kliknete, zobrazí se další podrobnosti. V nich se vyznají jen zkušení uživatelé. Pro lepší použití nechybí filtr, vyhledávač, export dat a tak dále. Jestliže sběr dat nepovolíte, zůstane položka prázdná.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak odstranit diagnostická data a četnost zpětné vazby

V nastavení diagnostických dat najdeme ještě další dvě funkce. První z nich slouží k jejich ručnímu odstranění. To znamená, že tlačítkem Odstranit smažete data, která byla shromážděna. Nechybí upozornění, že všechna ostatní data máte možnost spravovat přes webové rozhraní vašeho účtu na portále Microsoftu. 

Neméně užitečná volba se skrývá pod názvem Četnost zpětné vazby. Chcete-li, aby se vás Windows ptal na váš názor ohledně funkčnosti systému, můžete podle potřeb zvolit jednu z možností.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak nastavovat aplikacím aliasy

V moderním nastavení se nově objevila funkce Aliasy. Ta má umožnit spravovat aliasy univerzálních aplikací, což může být užitečné v případech, kdy máte nainstalovány aplikace s podobným jménem. Hodit se to může zejména v situacích, kdy je například chcete spustit z příkazového řádku. 

Do konfigurace se dostanete kliknutím na Start a zadáním alias. Klikněte na položku a otevře se okno. Zde vidíte dostupné aplikace a máte možnost měnit jejich aliasy.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak pracovat s formátem HEIF

Systém s posledním aktualizačním balíčkem dostal také podporu nového formátu HEIF. Ten slouží pro ukládání fotografií, umí to například iPhony. Jeho výhody spočívají v menší velikosti souborů, ale kvalita zůstává stejná. Formát navíc podporuje tvorbu sekvencí, obrazových kolekcí, živých fotografií, HDR snímků. 

V tuto chvíli formát umí nativní aplikace Fotky (je nutné si stáhnout rozšíření), ale pouze k prohlížení, nikoli k úpravě. Microsoft slíbil, že připravuje vylepšení také pro Průzkumníka Windows, kde podobně jako JPG se také HEIF soubory budou zobrazovat náhledy.

Tipy a triky pro Windows 10
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Aplikace: rychlý prohlížeč či hesla v bezpečí

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte nový internetový prohlížeč od Xiaomi, alternativní fotogalerii nebo třeba šikovného správce hesel, který...

Stáhněte si zdarma: nový rok si žádá nové verze antivirů

Ilustrační foto - bezpečnost

Vstupte do roku 2019 s novým antivirovým programem. Kyberzločinci jsou stále chytřejší, a tak přední výrobci...

Učiňte Start nabídku ve Windows odlišnou a efektivnější

Ilustrační foto - notebook

Tlačítko Start a nabídka ukrývající se pod ní může vypadat zcela jinak. Lze ji personifikovat a naučit novým funkcím,...

Najdete na iDNES.cz