Tipy a triky pro Windows 10: omezte Microsoftu dolování dat ze systému

aktualizováno 
Microsoft čelí stále kritice za sběr dat z Windows. Aktuální verze operačního systému je na tom podle některých odborníků nejhůře. Při instalaci Windows však lze řadu funkcí pro sběr různých dat a jejich následné odesílání na servery Microsoftu deaktivovat.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak nastavit, co se bude odesílat k diagnostice

Microsoft tvrdí, že sběr dat mu slouží k vylepšování systémů a k tomu potřebuje tolik důležitou zpětnou vazbu, přičemž prý nesbírá žádná osobní data. V nejnovější verzi díky balíčku Windows 10 April v systému došlo ke změně, respektive se v tomto ohledu objevily nové možnosti. 

Klikněte na Start -> Nastavení -> Soukromí a na levé straně klikněte na Diagnostika a zpětná vazba. Na pravé straně v části Diagnostická data máte možnost nastavit, zda se budou k diagnostice odesílat veškerá data nebo jen ta základní.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak nastavit sběr dat pro zlepšování rozpoznávání psaní rukou a přizpůsobení prostředí

Další nástroj, který může odesílat data k diagnostice, je ten pro rozpoznávání psaní rukou a pomocí klávesnice. Přepínačem máte možnost aktivovat/deaktivovat sběr dat, která by mohla pomoci dále funkci vylepšovat. Hned pod ní se nachází přepínač pro zasílání dat o možnosti přizpůsobit prostředí. 

Systém tak bude sbírat data o tom, jak se v prostředí chováte a na základě toho bude nabízet vhodná přizpůsobení prostředí vedoucí k lepší práci. Jde například o personalizované tipy, reklamy a doporučení. Opět je na vašem rozhodnutí, zda se tohoto programu chcete či nechcete účastnit.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak prohlížet diagnostická data

Další volbou se dostáváme k možnosti prohlédnout si zmíněná shromažďovaná a odesílána diagnostická data. Nejprve je nutné funkci povolit, čímž dojde k přesměrování do Microsoft Store, kde vám bude nabídnuta k instalaci doplňující aplikace (Diagnostic Data Viewer), bez které by data nebylo možné prohlížet. 

Jakmile ji nainstalujete a otevřete, máte možnost v přehledném prostředí prohlížet aplikace, procesy a další součásti, které sbírají a odesílají data. Jakmile na záznam kliknete, zobrazí se další podrobnosti. V nich se vyznají jen zkušení uživatelé. Pro lepší použití nechybí filtr, vyhledávač, export dat a tak dále. Jestliže sběr dat nepovolíte, zůstane položka prázdná.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak odstranit diagnostická data a četnost zpětné vazby

V nastavení diagnostických dat najdeme ještě další dvě funkce. První z nich slouží k jejich ručnímu odstranění. To znamená, že tlačítkem Odstranit smažete data, která byla shromážděna. Nechybí upozornění, že všechna ostatní data máte možnost spravovat přes webové rozhraní vašeho účtu na portále Microsoftu. 

Neméně užitečná volba se skrývá pod názvem Četnost zpětné vazby. Chcete-li, aby se vás Windows ptal na váš názor ohledně funkčnosti systému, můžete podle potřeb zvolit jednu z možností.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak nastavovat aplikacím aliasy

V moderním nastavení se nově objevila funkce Aliasy. Ta má umožnit spravovat aliasy univerzálních aplikací, což může být užitečné v případech, kdy máte nainstalovány aplikace s podobným jménem. Hodit se to může zejména v situacích, kdy je například chcete spustit z příkazového řádku. 

Do konfigurace se dostanete kliknutím na Start a zadáním alias. Klikněte na položku a otevře se okno. Zde vidíte dostupné aplikace a máte možnost měnit jejich aliasy.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak pracovat s formátem HEIF

Systém s posledním aktualizačním balíčkem dostal také podporu nového formátu HEIF. Ten slouží pro ukládání fotografií, umí to například iPhony. Jeho výhody spočívají v menší velikosti souborů, ale kvalita zůstává stejná. Formát navíc podporuje tvorbu sekvencí, obrazových kolekcí, živých fotografií, HDR snímků. 

V tuto chvíli formát umí nativní aplikace Fotky (je nutné si stáhnout rozšíření), ale pouze k prohlížení, nikoli k úpravě. Microsoft slíbil, že připravuje vylepšení také pro Průzkumníka Windows, kde podobně jako JPG se také HEIF soubory budou zobrazovat náhledy.

Tipy a triky pro Windows 10
 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Další z rubriky

Do Windows míří jádro Linuxu a microsoftový prohlížeč Edge bude na macOS

Šéf Microsoftu Satya Nadella na konferenci Build 2019.

Microsoft tento týden pořádá výroční vývojářskou konferenci Build. Je zaměřena hlavně na velké systémy, ale na začátku...

Záplatujte hned, nabádá Microsoft. Opravil chybu, brzy ji někdo zneužije

Nebezpečná chyba se týká vzdáleného přístupu na pracovní plochu a postihuje...

Firma Microsoft našla ve starších operačních systémech Windows závažnou chybu umožňující útočníkům ovládnout počítač a...

Aktuální seriály ve vašem tabletu či ekologický život

Tablet pro práci i zábavu

Ze zajímavých aplikací pro tablety jsme tentokrát vybrali například jednu z těch, které se zaměřují na ekologický...

Najdete na iDNES.cz