OEM software je znatelně levnější. Ovšem za jakých podmínek?

aktualizováno 
Ze všech stran slyšíme nářky, že software je drahý. Proč však platit za originální kopie horentní sumy, když existuje levnější alternativa? Při koupi OEM modifikací programů lze ušetřit výrazné finanční prostředky - a ušetřit lze i na hardwaru.

Zatímco počítačové komponenty zlevňují, software má spíše opačný trend. Ne každý si může dovolit drahý operační systém, který může stát totéž, co obyčejná kancelářská sestava vhodná k brouzdání internetem a psaní dopisů. Není pochyb o tom, že se vysoké ceny programů odrážejí na vysoké hladině softwarového pirátství. Mnohé aplikace je však možné získat zcela legálně za zlomek jejich původní hodnoty.

V cenících počítačových firem často nacházíme u vypsaných produktů tajemnou zkratku OEM. Znamená to Original Equipment Manufacture - lze volně přeložit jako "původní příslušenství". Výrobky s tímto označením jsou plně funkční, od klasických obchodních artiklů se většinou liší jen v drobných detailech. Jak je ale možné, že je cena prakticky totožného výrobku diametrálně odlišná?

Licenční podmínky neumožňují prodávat OEM produkty samostatně; jsou určeny výhradně jako doplněk k dalšímu zboží. Výrobce je nabízí distributorům za zvýhodněnou cenu. Například si tak zajistí, že si zákazník k novému počítači koupí právě jeho klávesnici či myš. Lacinější OEM CD-ROM mechaniky rozhodně nenajdeme na pultě v pestrobarevné krabici, přicházejí ve velkých baleních a montují se do PC sestav. Mnohdy nejsou vybaveny ani datovým kabelem.

Obdobná situace je u software. OEM verzi vypalovacího programu Nero těžko obdržíme ke grafické kartě, nýbrž pouze k CD/DVD mechanice. K novému "železu" můžete získat mnoho aplikací za zlomek ceny, počínaje operačním systémem Windows a Office konče. Při bundlování OEM aplikací se výrobci PC těší veliké podpoře např. ze strany Microsoftu. Proč? Zájmem obou stran je, aby všechen předinstalovaný software byl plně funkční a především stabilní. Microsoft poskytuje výrobcům plnou podporu, včetně tipů a triků při instalaci, automaticky dodávané nejnovější verze, bezpečnostní záplaty apod.

Ačkoliv oficiálně by se měly OEM Windows přímo předinstalovávat na nové počítače, v praxi je to trochu jinak. V podstatě záleží také na interních pravidlech firem a domluvě s obchodníkem, k jakému zboží vám software nechá. Rozhodně však neočekávejte Windows k nové myši. "Pokud se nezmění licenční podmínky, jsme oprávněni prodávat operační systémy v OEM verzích nejen k celým sestavám, ale také při zakoupení některé zásadní počítačové komponenty, např. základní desky či harddisku," sdělil nám manažer jednoho pražského velkoobchodu s počítači.

Pokud kupujete nový počítač s předinstalovaným OEM operačním systémem a dalšími softwarem, nespokojte se s tím, že jej dostanete jen ve funkční podobě na harddisku. Jedná-li se o legální kopii, v každém případě musíte spolu s počítačem obdržet také "Certificate of Authenticity" (osvědčení o pravosti). Pokud kupujete OEM Winrows na CD, musí balení obsahovat kromě certifikátu také manuál, licenční ujednání a registrační kartu.

Koupí OEM aplikací můžeme naší peněžence notně ulehčit. V případě operačního systému Windows je to až polovina pultové ceny. Není proto divu, že je o tento druh distribucí velký zájem.

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Další z rubriky

Aplikace: rychlý prohlížeč či hesla v bezpečí

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte nový internetový prohlížeč od Xiaomi, alternativní fotogalerii nebo třeba šikovného správce hesel, který...

Tipy pro Windows 10: akční videa z fotografií a třeba i s 3D efekty

Tipy a triky pro Windows 10

Ve Windows 10 integrovaný dlaždicový program zvládne produkovat působivá videa třeba i z fotografií. Podíváme se také...

Stáhněte si zdarma: rychlé zakódování souborů či generátor fraktálů

Fractal Zoomer

Působivé barevné geometrické útvary vytvoří generátor Fractal Zoomer. Možnost zašifrovat data do samorozbalovacího...

Najdete na iDNES.cz