Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 1. srpna 2021 Oskar

Odhalte v počítači slabé místo

Počítač je stroj a stroj se skládá z mnoha součástí. Chcete-li o něm zjistit řadu detailů a přitom ho nechcete rozšroubovávat, pak přichází řada na diagnostické a benchmarkovací programy. Nejenže zjistí do detailu, jaký hardware a software používáte, ale dokonce ho i otestuje.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - počítač, údiv | foto: Profimedia.cz

Víte, jaký procesor tiká ve vašem počítači? Tušíte, jak máte velkou operační paměť, na jaké frekvenci pracuje, s jakým časováním a jak se zahřívá váš disk či jaká je jeho skutečná kapacita? Pracuje vám správně připojení k síti, IrDA či Bluetooth technologie? Nebo se vám jen zdá, že vaše PC je málo výkonné? Pak vám velmi dobře mohou posloužit různé diagnostické a testovací nástroje

Diagnostické nástroje slouží k detekci a řešení problémů komponent obsažených v PC. I ten nejzkušenější uživatel potřebuje čas od času pomoci s řešením nějakého HW či SW problému. A právě z těchto důvodů vznikají nástroje pro detekci a diagnostiku počítače, se kterými vás seznámíme. Informační software poskytuje především perfektní přehled o hardwarovém (základní deska, procesor, paměti, disky, přídavné karty, síť apod.) a softwarovém (co máte v systému instalováno) vybavení vašeho počítače včetně nastavení operačního systému. Některé z nich vám však mohou pomoci i s řešením vyskytujících se problémů. Třeba jakou operační paměť mám koupit? Je můj procesor přetaktovaný? Nepřehřívá se pevný disk? K těmto účelům slouží široká paleta nástrojů pro správu. Nesmíme zapomenout ani na nabídku všelijakých testů, které prověří výkon a stabilitu komponent PC. Díky tomu tak můžete lehce odhalit slabé místo v systému a rychle ho napravit.

SiSoftware Sandra Lite 2009 – freeware
Jeden z nejlepších benchmarků pro kompletní otestování všech komponent v počítači. Obsahuje opravdu velké množství testů určených k diagnostice. V přehledných oknech poskytuje informace o komponentách, instalovaném softwaru v PC, serveru a dalších zařízeních (PDA, sítě). Prověří i bezdrátové technologie, jako jsou IrDA, Bluetooth a Wi-Fi. Plná verze obsahuje přes 90 modulů podávajících informace o PC a mnoho testovacích mechanismů.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (17,8 MB).


  SIW 2008 – freeware

  SIW je systémový informační nástroj, který získává detailní informace o použitém hardwaru, softwaru a o vlastnostech a nastavení Windows. Obsahuje detailní specifikace o procesoru, síti, TCP/IP nastavení, paměti a dalším hardwaru. Navíc podává informace o uživatelích v systému, sdílení dat a dokáže v reálném čase monitorovat CPU, paměť a také vytížení sítě. Zvládne udělat i audit PC (vč. softwaru) a můžete s ním spravovat softwarové licence.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (4,3 MB).


  Fresh Diagnose 7.9 – freeware

  Fresh Diagnose je utilita provádějící analýzu hardwarového a softwarového prostředí vašeho počítače, schopná benchmarkovat výkon některých komponent. Navíc nabízí i řadu výkonnostních testů, které umožňují srovnání s referenčními zařízeními. Výstupem z tohoto programu je široké spektrum detailních informací o instalovaném hardwaru, softwaru a systémových zdrojích. Můžete také monitorovat teploty, otáčky ventilátorů a voltáž CPU. Program je možné po vyplnění registračního formuláře užívat zdarma. Na e-mail vám přijde odemykací kód.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,8 MB).


  System Spec 2.6 – freeware

  Jednoduchý prostředek, který vám zjistí co nejvíce důležitých informací o vaší systémové konfiguraci. Zobrazuje rychlost procesoru, MAC adresu, porty, stav paměti, grafickou kartu, verzi Windows a jeho sériové číslo, informace o HDD a další podrobnosti o vašem systému. Všechny zjištěné informace je možné uložit do souboru či si je vytisknout. Program není třeba instalovat.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1 MB).


  Belarc Advisor 7.2a– freeware

  Tento nástroj vám zjistí nejen hardwarovou konfiguraci PC (tedy z jakých komponent je sestaven), ale dokonce prozradí i hodně informací o operačním systému včetně instalovaných aplikací. Po spuštění zobrazí v rámci prohlížeče obsáhlý a poměrně detailní seznam jak instalovaného hardwaru (procesor, diskové mechaniky, řadiče, síťový a grafický adaptér, paměti...), tak i softwaru. V případě softwaru jsou vypsány názvy instalovaných aplikací včetně jejich verzí a případných licenčních čísel. V seznamu dokonce nechybí informace o aktualizacích Windows, takže lehce zjistíte, zda je máte všechny instalované.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,7 MB).


  HWiNFO32 2.2 – freeware

  Hardware Info (HWiNFO) je mocný nástroj pocházející od slovenských autorů a určený k detekci hardwaru, který dokáže identifikovat celou škálu komponent, podporuje nejnovější technologie a standardy z oblasti osobních počítačů. Program bývá periodicky inovovaný za účelem dosažení nejaktuálnějších výsledků. K dispozici je i verze pro DOS.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,9 MB).


  PC Wizard 2008 – freeware

  PC Wizard je systémový informační program, který zjistí hluboko ukryté informace o vašich počítačových komponentách a konfiguraci operačního systému. Zobrazí přehledně technické podrobnosti o vašem hardwarovém prostředí včetně základní desky, grafické karty a zvukové karty, paměti, ovladačích, síťovém připojení a ještě více. Program také nabízí detailní pohled do vaší konfigurace systému a dovolí vám prohlížet si mnoho pokročilých nastavení. Samozřejmě nechybí informace o teplotách, napětí, otáčkách ventilátorů atd. Vše si lze nechat exportovat do TXT, RTF, HTML, PDF nebo CSV souboru.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,9 MB).


  Everest Ultimate Edition 4.6 – trial

  Jde o jeden z nejlepších diagnostických a testovacích programů ve své třídě. Nejenže se dobře ovládá, ale navíc poskytuje vyčerpávající informace o všech podstatných komponentách systému. Zobrazí seznam použitého hardwaru, softwaru, detaily o připojení k síti atd. Diagnostikuje také DirectX, zjišťuje ovladače, zobrazuje spuštěné procesy v systému atd., umí zobrazovat například i informace z teplotních čidel (procesor, grafická karta, pevné disky atd.), zjistit otáčky ventilátorů připojených k základní desce, zobrazit informace o nosičích dat, multimédiích, bezpečnosti a detaily o konfiguraci Windows. Zjištěný stav umí exportovat do HTML, XML, textového souboru atd. Nechybí ani benchmarkovací nástroje pro porovnání výkonu vašeho PC s jinými podobnými sestavami.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (8,1 MB).


  Dr. Hardware 2008 – shareware

  Program pochází z německých programátorských dílen. Kromě detailní analýzy nainstalovaného hardwaru poskytuje vyčerpávající informace o CPU, čipsetu, BIOSu, grafické kartě, pamětích a dalších komponentách v PC. Poskytuje také informace o nastavení systému či stavu systémových zdrojů. Nástroj obsahuje i několik velmi zajímavých testů - pro vypalování, internetový test apod.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,3 MB).


  System Analyser 5.3 – shareware

  Program detekující všechny hardwarové součásti ve vašem PC. Mezi ně patří: BIOS, grafická karta, CD/DVD, IEEE 1284, ASPI/CAM, IRQ, Network, AGP, modem, PCI, DMA, PCMCIA, CPU/FPU, ovladače, zvuková karta, paměť, SCSI atd.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (242 KB).
  • Nejčtenější

  Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

  V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

  Událost vyhubivší dinosaury, přichází průměrně jednou za 500 milionů let

  Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že to byl temný kosmický tulák. Na zkoumání jeho původu se...

  První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

  V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

  Příběh nejslavnější vzducholodě. Před 90 lety byla na arktické expedici

  Vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin má na kontě několik položek ve fiktivní tabulce nejvýznamnějších úspěchů v historii...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Deset tipů pro Word. Praktické funkce, o kterých jste možná ani nevěděli

  Premium Microsoft Word je jedním z nejčastěji používaných textových editorů. Je funkční, flexibilní a pohodlně se používá....

  KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

  Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

  Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

  Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

  Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

  Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

  Půjdete do nich? Prohlédněte si Windows 11, pro mnohé budou zdarma

  Zatím je to pouze testovací verze, ale nástupce Windows 10 již dostává jasnější obrysy. Podívejte se, jak aktuálně...

  Nejlepší způsoby, jak můžete poslat velké soubory přes internet

  Při zasílání větších souborů elektronickou poštou můžete narazit, pokud příloha přesáhne určitou velikost. Ve většině...

  Dotáhnout úkoly do zdárného konce vám pomůže správná strategie i aplikace

  O Češích se často říká, že jsou málo efektivní. Jedním z důvodů, proč někdo není produktivnější, může být v organizaci...

  Vybrali jsme aktuálně nejlepší funkce Windows 10

  Windows 10 obsahuje celou řadu funkcí. Pokud je využijete naplno, může to pro vás znamenat zefektivnění práce. Ale...

  LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
  LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

  Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

  Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

  Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

  Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

  Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

  Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

  Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

  Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

  Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

  Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

  V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...