Odhalte v počítači slabé místo

aktualizováno 
Počítač je stroj a stroj se skládá z mnoha součástí. Chcete-li o něm zjistit řadu detailů a přitom ho nechcete rozšroubovávat, pak přichází řada na diagnostické a benchmarkovací programy. Nejenže zjistí do detailu, jaký hardware a software používáte, ale dokonce ho i otestuje.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - počítač, údiv | foto: Profimedia.cz

Víte, jaký procesor tiká ve vašem počítači? Tušíte, jak máte velkou operační paměť, na jaké frekvenci pracuje, s jakým časováním a jak se zahřívá váš disk či jaká je jeho skutečná kapacita? Pracuje vám správně připojení k síti, IrDA či Bluetooth technologie? Nebo se vám jen zdá, že vaše PC je málo výkonné? Pak vám velmi dobře mohou posloužit různé diagnostické a testovací nástroje

Diagnostické nástroje slouží k detekci a řešení problémů komponent obsažených v PC. I ten nejzkušenější uživatel potřebuje čas od času pomoci s řešením nějakého HW či SW problému. A právě z těchto důvodů vznikají nástroje pro detekci a diagnostiku počítače, se kterými vás seznámíme. Informační software poskytuje především perfektní přehled o hardwarovém (základní deska, procesor, paměti, disky, přídavné karty, síť apod.) a softwarovém (co máte v systému instalováno) vybavení vašeho počítače včetně nastavení operačního systému. Některé z nich vám však mohou pomoci i s řešením vyskytujících se problémů. Třeba jakou operační paměť mám koupit? Je můj procesor přetaktovaný? Nepřehřívá se pevný disk? K těmto účelům slouží široká paleta nástrojů pro správu. Nesmíme zapomenout ani na nabídku všelijakých testů, které prověří výkon a stabilitu komponent PC. Díky tomu tak můžete lehce odhalit slabé místo v systému a rychle ho napravit.

SiSoftware Sandra Lite 2009 – freeware
Jeden z nejlepších benchmarků pro kompletní otestování všech komponent v počítači. Obsahuje opravdu velké množství testů určených k diagnostice. V přehledných oknech poskytuje informace o komponentách, instalovaném softwaru v PC, serveru a dalších zařízeních (PDA, sítě). Prověří i bezdrátové technologie, jako jsou IrDA, Bluetooth a Wi-Fi. Plná verze obsahuje přes 90 modulů podávajících informace o PC a mnoho testovacích mechanismů.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (17,8 MB).


  SIW 2008 – freeware

  SIW je systémový informační nástroj, který získává detailní informace o použitém hardwaru, softwaru a o vlastnostech a nastavení Windows. Obsahuje detailní specifikace o procesoru, síti, TCP/IP nastavení, paměti a dalším hardwaru. Navíc podává informace o uživatelích v systému, sdílení dat a dokáže v reálném čase monitorovat CPU, paměť a také vytížení sítě. Zvládne udělat i audit PC (vč. softwaru) a můžete s ním spravovat softwarové licence.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (4,3 MB).


  Fresh Diagnose 7.9 – freeware

  Fresh Diagnose je utilita provádějící analýzu hardwarového a softwarového prostředí vašeho počítače, schopná benchmarkovat výkon některých komponent. Navíc nabízí i řadu výkonnostních testů, které umožňují srovnání s referenčními zařízeními. Výstupem z tohoto programu je široké spektrum detailních informací o instalovaném hardwaru, softwaru a systémových zdrojích. Můžete také monitorovat teploty, otáčky ventilátorů a voltáž CPU. Program je možné po vyplnění registračního formuláře užívat zdarma. Na e-mail vám přijde odemykací kód.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,8 MB).


  System Spec 2.6 – freeware

  Jednoduchý prostředek, který vám zjistí co nejvíce důležitých informací o vaší systémové konfiguraci. Zobrazuje rychlost procesoru, MAC adresu, porty, stav paměti, grafickou kartu, verzi Windows a jeho sériové číslo, informace o HDD a další podrobnosti o vašem systému. Všechny zjištěné informace je možné uložit do souboru či si je vytisknout. Program není třeba instalovat.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1 MB).


  Belarc Advisor 7.2a– freeware

  Tento nástroj vám zjistí nejen hardwarovou konfiguraci PC (tedy z jakých komponent je sestaven), ale dokonce prozradí i hodně informací o operačním systému včetně instalovaných aplikací. Po spuštění zobrazí v rámci prohlížeče obsáhlý a poměrně detailní seznam jak instalovaného hardwaru (procesor, diskové mechaniky, řadiče, síťový a grafický adaptér, paměti...), tak i softwaru. V případě softwaru jsou vypsány názvy instalovaných aplikací včetně jejich verzí a případných licenčních čísel. V seznamu dokonce nechybí informace o aktualizacích Windows, takže lehce zjistíte, zda je máte všechny instalované.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,7 MB).


  HWiNFO32 2.2 – freeware

  Hardware Info (HWiNFO) je mocný nástroj pocházející od slovenských autorů a určený k detekci hardwaru, který dokáže identifikovat celou škálu komponent, podporuje nejnovější technologie a standardy z oblasti osobních počítačů. Program bývá periodicky inovovaný za účelem dosažení nejaktuálnějších výsledků. K dispozici je i verze pro DOS.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,9 MB).


  PC Wizard 2008 – freeware

  PC Wizard je systémový informační program, který zjistí hluboko ukryté informace o vašich počítačových komponentách a konfiguraci operačního systému. Zobrazí přehledně technické podrobnosti o vašem hardwarovém prostředí včetně základní desky, grafické karty a zvukové karty, paměti, ovladačích, síťovém připojení a ještě více. Program také nabízí detailní pohled do vaší konfigurace systému a dovolí vám prohlížet si mnoho pokročilých nastavení. Samozřejmě nechybí informace o teplotách, napětí, otáčkách ventilátorů atd. Vše si lze nechat exportovat do TXT, RTF, HTML, PDF nebo CSV souboru.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,9 MB).


  Everest Ultimate Edition 4.6 – trial

  Jde o jeden z nejlepších diagnostických a testovacích programů ve své třídě. Nejenže se dobře ovládá, ale navíc poskytuje vyčerpávající informace o všech podstatných komponentách systému. Zobrazí seznam použitého hardwaru, softwaru, detaily o připojení k síti atd. Diagnostikuje také DirectX, zjišťuje ovladače, zobrazuje spuštěné procesy v systému atd., umí zobrazovat například i informace z teplotních čidel (procesor, grafická karta, pevné disky atd.), zjistit otáčky ventilátorů připojených k základní desce, zobrazit informace o nosičích dat, multimédiích, bezpečnosti a detaily o konfiguraci Windows. Zjištěný stav umí exportovat do HTML, XML, textového souboru atd. Nechybí ani benchmarkovací nástroje pro porovnání výkonu vašeho PC s jinými podobnými sestavami.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (8,1 MB).


  Dr. Hardware 2008 – shareware

  Program pochází z německých programátorských dílen. Kromě detailní analýzy nainstalovaného hardwaru poskytuje vyčerpávající informace o CPU, čipsetu, BIOSu, grafické kartě, pamětích a dalších komponentách v PC. Poskytuje také informace o nastavení systému či stavu systémových zdrojů. Nástroj obsahuje i několik velmi zajímavých testů - pro vypalování, internetový test apod.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,3 MB).


  System Analyser 5.3 – shareware

  Program detekující všechny hardwarové součásti ve vašem PC. Mezi ně patří: BIOS, grafická karta, CD/DVD, IEEE 1284, ASPI/CAM, IRQ, Network, AGP, modem, PCI, DMA, PCMCIA, CPU/FPU, ovladače, zvuková karta, paměť, SCSI atd.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (242 KB).
 •  

  Nejčtenější

  Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

  Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

  Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

  Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

  Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

  Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

  Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

  Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

  Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

  SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

  Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

  Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

  Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

  V americké řece Presumpscot plave ledový disk

  Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

  Další z rubriky

  Tipy pro Windows 10: akční videa z fotografií a třeba i s 3D efekty

  Tipy a triky pro Windows 10

  Ve Windows 10 integrovaný dlaždicový program zvládne produkovat působivá videa třeba i z fotografií. Podíváme se také...

  Tipy pro Windows 10: více místa na ploše či vrácení provedených změn

  Tipy a triky pro Windows 10

  Nechte zmizet hlavní panel a získáte trochu místa na ploše. Poradíme, jak klávesovou zkratkou vrátit provedené změny či...

  Aplikace: turistický průvodce, odinstalátor balastu nebo tvoření memů

  Tablet vám pomůže na cestách i doma.

  Ze zajímavých aplikací jsme tento týden vybrali například šikovného turistického průvodce, nástroj na rychlé...

  Advantage Consulting, s.r.o.
  SPECIALISTA PROJEKTŮ S AJ

  Advantage Consulting, s.r.o.
  Královéhradecký kraj
  nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

  Najdete na iDNES.cz