Tipy a triky pro Windows 10: obnovte předchozí verzi dokumentu

aktualizováno 
Integrovaná funkce historie souborů pomáhá, ale také může přinášet určité problémy. Podíváme se na to, jak si ji podmanit. Ukážeme vám také, kde smazat cache Windows Store, jak zobrazit úplné informace při manipulaci se soubory či jak otevřít více instancí registru Windows.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak mít pod kontrolou starší verze souborů

Windows od verze 8 disponuje zajímavou funkcí pro uchování starších verzí souborů. Ta umožňuje obnovit upravené dokumenty do dřívějších verzí nebo obnovit soubory, které jste nechtěně odstranili (jde o soubory z knihovny, plochy, kontakty a oblíbené položky). S tím souvisí, že na disku jsou tak vytvářena další data obsahující informace, která mohou zabírat značné místo na úložišti. 

Jejich odstraněním získáte více místa. Ale pojďme hezky popořadě, prvně se podíváme, kde se funkce nastavuje. Klikněte na Start a zvolte Nastavení. Nyní vyberte Aktualizace a nastavení a v novém okně na levé straně klikněte na Zálohování. Nyní prostřednictvím přepínače vidíte, zda je funkce aktivována či nikoliv. Zde to máte možnost změnit.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak obnovit soubory

Jakmile je funkce aktivní, máte možnost odkazem Další začít soubory obnovovat. Otevře se okno a vy zcela dole klikněte na Obnovit soubory z aktuální zálohy. V předchozím okně zároveň vidíte, které složky se automaticky zálohují a máte možnost to změnit (odebrat je, nebo naopak přidat). 

Pokud byste chtěli některé soubory, respektive složky ze zálohy vynechat, potom níže klikněte na + Přidat složku a vyberte ty, u kterých nechcete vytvářet jejich historii. Dalším odkazem Ukončit používání jednotky se určuje, kam se soubory budou ukládat. Jestliže máte více jednotek, máte možnost vybrat tu, která vám bude vyhovovat nejvíce, například i zařízení v síti.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak nastavit frekvenci ukládání a vyčistit zálohu

Funkce záloh pracuje v určitých časových úsecích. To znamená, že nové verze nevytváří vždy, jakmile k nim dojde, ale po určité době. V možnostech zálohování nahoře najdete volby, které to ovlivňují. Ve výchozím nastavení je zvoleno, že kopie souborů se vytvářejí každou hodinu. Frekvenci lze snížit až na deset minut, nebo zvýšit na denní. Nechybí ani možnost nastavení, jak dlouho mají být soubory uchovány. 

Rozpětí je od měsíce do nekonečna s tím, že je k dispozici volba Dokud nebude potřeba místo. Níže se potom nachází tlačítko Zobrazit upřesňující nastavení. Po kliknutí se zobrazí nové okno a v něm na pravé straně pod jednotkou, kam se data ukládají, najdete tlačítko pro odstranění záloh.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak smazat cache Windows Store

Možná se vám stalo, že pokud jste procházeli Windows Store, tak se aplikace najednou zasekla, přestala reagovat či se nezobrazily informace správně. Řešení je jednoduché, stačí vymazat mezipaměť. Použijte klávesovou zkratku Windows + R a zadejte příkaz wsreset.exe a příkaz odešlete Entrem.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak vždy zobrazit úplné informace při manipulaci se soubory

Microsoft od Windows 8 změnil dialog oznamující podrobnosti, pokud kopírujete, nebo někam přesouváte soubory. Ve výchozím nastavení jsou informace skryté, ale můžete si nechat zobrazit i detaily. Chcete-li je zobrazovat automaticky, přejděte do systémového registru Windows (použijte Windows + R a zadejte příkaz regedit). Přejděte na HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\OperationStatusManager. Na pravé straně poklikejte na 32bitovou DWORD hodnotu EnthusiastMode, a pokud neexistuje, tak ji vytvořte. Nastavte jí 1 a restartujte systém.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak otevřít více instancí registru Windows

Možná víte, že pokud chcete otevřít editor systémového registru Windows, tak se vám to podaří pouze jednou. My vám ukážeme trik, díky kterému jich lze otevřít i více. Místo příkazu regedit pro jeho otevření použijte příkaz regedit -m. Takto lze otevřít dvě či více instancí editoru registru.

Tipy a triky pro Windows 10
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: více místa na ploše či vrácení provedených změn

Tipy a triky pro Windows 10

Nechte zmizet hlavní panel a získáte trochu místa na ploše. Poradíme, jak klávesovou zkratkou vrátit provedené změny či...

Hackujte jako agenti. NSA uveřejní svůj nástroj pro reverzní inženýrství

Tajná služba NSA (Národní bezpečnostní agentura) spadá pod ministerstvo obrany...

GHIDRA, nástroj pro zpětnou analýzu programů z dílny americké tajné služby NSA, bude k dispozici veřejnosti. Zástupce...

Vybavte nový počítač či notebook vhodnými aplikacemi

Ilustrační foto - notebook

Ať už jste pod vánočním stromečkem nalezli notebook či desktopový počítač, je vhodné probrat programy, které jste s ním...

Najdete na iDNES.cz