Tipy a triky pro Windows 10: obnovte předchozí verzi dokumentu

aktualizováno 
Integrovaná funkce historie souborů pomáhá, ale také může přinášet určité problémy. Podíváme se na to, jak si ji podmanit. Ukážeme vám také, kde smazat cache Windows Store, jak zobrazit úplné informace při manipulaci se soubory či jak otevřít více instancí registru Windows.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak mít pod kontrolou starší verze souborů

Windows od verze 8 disponuje zajímavou funkcí pro uchování starších verzí souborů. Ta umožňuje obnovit upravené dokumenty do dřívějších verzí nebo obnovit soubory, které jste nechtěně odstranili (jde o soubory z knihovny, plochy, kontakty a oblíbené položky). S tím souvisí, že na disku jsou tak vytvářena další data obsahující informace, která mohou zabírat značné místo na úložišti. 

Jejich odstraněním získáte více místa. Ale pojďme hezky popořadě, prvně se podíváme, kde se funkce nastavuje. Klikněte na Start a zvolte Nastavení. Nyní vyberte Aktualizace a nastavení a v novém okně na levé straně klikněte na Zálohování. Nyní prostřednictvím přepínače vidíte, zda je funkce aktivována či nikoliv. Zde to máte možnost změnit.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak obnovit soubory

Jakmile je funkce aktivní, máte možnost odkazem Další začít soubory obnovovat. Otevře se okno a vy zcela dole klikněte na Obnovit soubory z aktuální zálohy. V předchozím okně zároveň vidíte, které složky se automaticky zálohují a máte možnost to změnit (odebrat je, nebo naopak přidat). 

Pokud byste chtěli některé soubory, respektive složky ze zálohy vynechat, potom níže klikněte na + Přidat složku a vyberte ty, u kterých nechcete vytvářet jejich historii. Dalším odkazem Ukončit používání jednotky se určuje, kam se soubory budou ukládat. Jestliže máte více jednotek, máte možnost vybrat tu, která vám bude vyhovovat nejvíce, například i zařízení v síti.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak nastavit frekvenci ukládání a vyčistit zálohu

Funkce záloh pracuje v určitých časových úsecích. To znamená, že nové verze nevytváří vždy, jakmile k nim dojde, ale po určité době. V možnostech zálohování nahoře najdete volby, které to ovlivňují. Ve výchozím nastavení je zvoleno, že kopie souborů se vytvářejí každou hodinu. Frekvenci lze snížit až na deset minut, nebo zvýšit na denní. Nechybí ani možnost nastavení, jak dlouho mají být soubory uchovány. 

Rozpětí je od měsíce do nekonečna s tím, že je k dispozici volba Dokud nebude potřeba místo. Níže se potom nachází tlačítko Zobrazit upřesňující nastavení. Po kliknutí se zobrazí nové okno a v něm na pravé straně pod jednotkou, kam se data ukládají, najdete tlačítko pro odstranění záloh.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak smazat cache Windows Store

Možná se vám stalo, že pokud jste procházeli Windows Store, tak se aplikace najednou zasekla, přestala reagovat či se nezobrazily informace správně. Řešení je jednoduché, stačí vymazat mezipaměť. Použijte klávesovou zkratku Windows + R a zadejte příkaz wsreset.exe a příkaz odešlete Entrem.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak vždy zobrazit úplné informace při manipulaci se soubory

Microsoft od Windows 8 změnil dialog oznamující podrobnosti, pokud kopírujete, nebo někam přesouváte soubory. Ve výchozím nastavení jsou informace skryté, ale můžete si nechat zobrazit i detaily. Chcete-li je zobrazovat automaticky, přejděte do systémového registru Windows (použijte Windows + R a zadejte příkaz regedit). Přejděte na HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\OperationStatusManager. Na pravé straně poklikejte na 32bitovou DWORD hodnotu EnthusiastMode, a pokud neexistuje, tak ji vytvořte. Nastavte jí 1 a restartujte systém.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak otevřít více instancí registru Windows

Možná víte, že pokud chcete otevřít editor systémového registru Windows, tak se vám to podaří pouze jednou. My vám ukážeme trik, díky kterému jich lze otevřít i více. Místo příkazu regedit pro jeho otevření použijte příkaz regedit -m. Takto lze otevřít dvě či více instancí editoru registru.

Tipy a triky pro Windows 10
 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Učiňte Start nabídku ve Windows odlišnou a efektivnější

Ilustrační foto - notebook

Tlačítko Start a nabídka ukrývající se pod ní může vypadat zcela jinak. Lze ji personifikovat a naučit novým funkcím,...

Aplikace pomůže vytvořit webové stránky, jiná vylepší klávesnici

Tablet pro práci i zábavu

V posledním letošním přehledu zajímavých aplikací pro tablety najdete například inovovanou aplikaci s předpovědí...

Tipy pro Windows 10: akční videa z fotografií a třeba i s 3D efekty

Tipy a triky pro Windows 10

Ve Windows 10 integrovaný dlaždicový program zvládne produkovat působivá videa třeba i z fotografií. Podíváme se také...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz