Tipy a triky pro Windows 10: obnovte předchozí verzi dokumentu

aktualizováno 
Integrovaná funkce historie souborů pomáhá, ale také může přinášet určité problémy. Podíváme se na to, jak si ji podmanit. Ukážeme vám také, kde smazat cache Windows Store, jak zobrazit úplné informace při manipulaci se soubory či jak otevřít více instancí registru Windows.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak mít pod kontrolou starší verze souborů

Windows od verze 8 disponuje zajímavou funkcí pro uchování starších verzí souborů. Ta umožňuje obnovit upravené dokumenty do dřívějších verzí nebo obnovit soubory, které jste nechtěně odstranili (jde o soubory z knihovny, plochy, kontakty a oblíbené položky). S tím souvisí, že na disku jsou tak vytvářena další data obsahující informace, která mohou zabírat značné místo na úložišti. 

Jejich odstraněním získáte více místa. Ale pojďme hezky popořadě, prvně se podíváme, kde se funkce nastavuje. Klikněte na Start a zvolte Nastavení. Nyní vyberte Aktualizace a nastavení a v novém okně na levé straně klikněte na Zálohování. Nyní prostřednictvím přepínače vidíte, zda je funkce aktivována či nikoliv. Zde to máte možnost změnit.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak obnovit soubory

Jakmile je funkce aktivní, máte možnost odkazem Další začít soubory obnovovat. Otevře se okno a vy zcela dole klikněte na Obnovit soubory z aktuální zálohy. V předchozím okně zároveň vidíte, které složky se automaticky zálohují a máte možnost to změnit (odebrat je, nebo naopak přidat). 

Pokud byste chtěli některé soubory, respektive složky ze zálohy vynechat, potom níže klikněte na + Přidat složku a vyberte ty, u kterých nechcete vytvářet jejich historii. Dalším odkazem Ukončit používání jednotky se určuje, kam se soubory budou ukládat. Jestliže máte více jednotek, máte možnost vybrat tu, která vám bude vyhovovat nejvíce, například i zařízení v síti.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak nastavit frekvenci ukládání a vyčistit zálohu

Funkce záloh pracuje v určitých časových úsecích. To znamená, že nové verze nevytváří vždy, jakmile k nim dojde, ale po určité době. V možnostech zálohování nahoře najdete volby, které to ovlivňují. Ve výchozím nastavení je zvoleno, že kopie souborů se vytvářejí každou hodinu. Frekvenci lze snížit až na deset minut, nebo zvýšit na denní. Nechybí ani možnost nastavení, jak dlouho mají být soubory uchovány. 

Rozpětí je od měsíce do nekonečna s tím, že je k dispozici volba Dokud nebude potřeba místo. Níže se potom nachází tlačítko Zobrazit upřesňující nastavení. Po kliknutí se zobrazí nové okno a v něm na pravé straně pod jednotkou, kam se data ukládají, najdete tlačítko pro odstranění záloh.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak smazat cache Windows Store

Možná se vám stalo, že pokud jste procházeli Windows Store, tak se aplikace najednou zasekla, přestala reagovat či se nezobrazily informace správně. Řešení je jednoduché, stačí vymazat mezipaměť. Použijte klávesovou zkratku Windows + R a zadejte příkaz wsreset.exe a příkaz odešlete Entrem.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak vždy zobrazit úplné informace při manipulaci se soubory

Microsoft od Windows 8 změnil dialog oznamující podrobnosti, pokud kopírujete, nebo někam přesouváte soubory. Ve výchozím nastavení jsou informace skryté, ale můžete si nechat zobrazit i detaily. Chcete-li je zobrazovat automaticky, přejděte do systémového registru Windows (použijte Windows + R a zadejte příkaz regedit). Přejděte na HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\OperationStatusManager. Na pravé straně poklikejte na 32bitovou DWORD hodnotu EnthusiastMode, a pokud neexistuje, tak ji vytvořte. Nastavte jí 1 a restartujte systém.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak otevřít více instancí registru Windows

Možná víte, že pokud chcete otevřít editor systémového registru Windows, tak se vám to podaří pouze jednou. My vám ukážeme trik, díky kterému jich lze otevřít i více. Místo příkazu regedit pro jeho otevření použijte příkaz regedit -m. Takto lze otevřít dvě či více instancí editoru registru.

Tipy a triky pro Windows 10
 

Nejčtenější

Největší výpadek kolem Facebooku končí. Způsobila jej chyba v konfiguraci

Pro Twitter je zatím situace příznivá - využívají ji pro komunikaci s uživateli...

Populární služby Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp jsou stále pro některé uživatele po světě nedostupné, nebo...

Neuvěřitelná fotografie. Vznikala 26 let, je krásná a vylepší letadla

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na...

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na první pohled upoutala celý svět....

Letos začíná velké vypínání televize. V DVB-T se nejdřív odmlčí Praha

Mapa pokrytí signálem DVB-T2 na konci roku 2018.

Letos se budou vypínat první vysílače, které šíří signál první generace digitálního pozemního televizního vysílání,...

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

MySpace ztratil všechna data, co na něj uživatelé za dvanáct let nahráli

Aktuální homepage MySpace.com.

Kdysi to byla největší sociální síť na světě. Začínající umělci na ni nahrávali svoji tvorbu, odstartovala tu sláva...

Další z rubriky

Vytvořte mrknutím oka wi-fi hotspot a ze svého PC sdílejte internet

Ilustrační foto - wi-fi

Představíme vám deset programů, které během chvilky prostřednictvím počítače vytvoří wi-fi hotspot. Tak může nabídnout...

Windows 7 se nehodlají je tak vzdát. Překvapivě roste jejich podíl

Windows 10 jsou nejrozšířenější operační systém pro počítače, ale svou pozici...

První dva měsíce letošního roku přinesly poměrně zajímavý úkaz, kdy téměř deset let starý operační systém od Microsoftu...

Aplikace vám poradí, kde se dobře najíte. Jiná prodlouží běh na baterie

Tablet pro práci i zábavu

Šikovná aplikace omezí vyzařování modrého světla z displeje, abyste večer lépe usnuli, jiná prodlouží výdrž běhu mobilu...

Najdete na iDNES.cz