NTFS for Windows 98 v2.0 - nenechte se omezovat strukturou disku (recenze)

aktualizováno 
Vlastníte pevný disk se souborovým systémem typu NTFS a chcete ho používat i pod staršími verzemi Windows? Pokud ano, zkuste využít jednoduchého programu, který zpřístupní všem verzím Windows souborový systém, jenž se objevil až s příchodem systému NT.

Dnes jsme si pro vás připravili malou, ale i přesto velmi zajímavou utilitku, která by neměla chybět na harddisku žádného zkušenějšího uživatele. Jak již sám název napovídá, jde o program zajišťující čtení NTFS disků pod systémem Windows 9x - NTFS for Windows 98.

Jistě jste se již někdy potřebovali přetáhnout data z jednoho PC do druhého. Pokud jde o pár mega, není problém data vypálit či poslat internetem, ale co když těch dat bude více? Pak asi bude zřejmě nejjednodušší vzít pevný disk, přenést ho a nainstalovat do PC, kam chcete data uložit. Pokud oba počítače disponují shodnými operačními systémy Windows, nenastane problém a vy si s ničím nemusíte lámat hlavu. Bohužel ale ne vždy se setkáte se stejnými systémy. Značné procento počítačů je stále vybaveno starší generací Windows, které novému souborovému svazku nerozumí. Potom vám pomůže například speciálně upravený driver, který tento neduh vyřeší za vás.

Funkce programu
Utilita pro Windows 95, 98 a ME zpřístupňuje na těchto operačních systémech pevné disky se souborovým systémem NTFS. Tato verze pouze umožňuje z těchto disků číst, nikoliv na ně zapisovat.

NTFS for Windows 98

Instalace
Po stažení samotného instalačního archívu - ntfsforwindows98 (1.13 MB) - vás instalací provede velmi jednoduchý instalátor. Na jeho samotném závěru budete vyzváni k zadání cesty, kde se nacházejí níže zmíněné soubory, které jsou nezbytné pro chod programu. Standardně jsou umístěny v adresářích Windows, respektive Windows\System32.

 • NTFS.SYS: windows\system32\drivers\ntfs.sys
 • NTOSKRNL.EXE: windows\system32\ntoskrnl.exe
 • AUTOCHK.EXE: windows\system32\autochk.exe
 • NTDLL.DLL: windows\system32\ntdll.dll
 • C_437.NLS: windows\system32\c_437.nls
 • C_1252.NLS: windows\system32\c_1252.nls
 • L_INTL.NLS: windows\system32\l_intl.nls

  Proto nejprve tyto soubory někam pečlivě zkopírujte (na přístupný disk i pro Win 9x, CD, disketu či flash disk), abyste je při samotné instalaci nemuseli horko těžko shánět.

  V neposlední řadě lze dokonce přímo v programu změnit písmeno budoucí jednotky s formátem svazku NTFS. Po tomto nastavení celý systém restartujte.

  NTFS for Windows 98

  Podrobný návod k ovládání programu
  Již během natahování systému si můžete povšimnout, že systém vypisuje na pozadí načtení nového ovladače do rezidentní paměti počítače (slouží ke kontrole disku). Ze systémových souborů a registrů spustí soubory s příslušným parametrem, tím dojde k definitivnímu namountování (připojení) jednotek, které jsou naformátované systémem NTFS. Otevřete-li libovolný souborový správce, naleznete v něm již o jeden svazek více.

  S daty ovšem nemůžete nakládat tak, jako kdybyste pracovali na operačním systému podporující NTFS disky. Protože jde o freeware, funguje z disku pouze čtení souborů a adresářů, nikoliv zápis. To ale pro přenos dat z jednoho PC na druhé bohatě stačí.

  NTFS for Windows 98 je určen pro tyto OS:

 • Windows 95
 • Windows 95 OSR2
 • Windows 98
 • Windows 98 SE
 • Windows Me
 • Samotný program disponuje navíc vlastním scandiskem, pojmenovaným NTFSCHK. Ten je spouštěn ze souboru autoexec.bat a při startu prověřuje připojované disky a zároveň zamyká jednotku před programy, které by na ni chtěly zapisovat. Zkopírování dat na NTFS pevný disk se bude jevit jako úspěšné, ale ve finále (po restartu PC) data na HDD nenajdete. Zakázáním načítání tohoto souboru si nijak nepomůžete. Ba co více, jestliže tento řádek smažete a budete se pokoušet cokoliv na disk zapsat, systém se zhroutí. Pro svůj chod potřebuje výše vyjmenované soubory.

  NTFS for Windows 98

  Další konfigurace programu se nachází pod tlačítkem Start s složkou Programy - NTFS for Windows 98. Jde o složitější nastavení, zejména pro zkušenější uživatele. Slouží zejména k nastavení jednotlivých parametrů driverů pro zvýšení výkonu disků.

  NTFS for Windows 98

  Závěr a zhodnocení
  Po celou dobu testování program jsme se nesetkali s žádnými problémy, čtení dat probíhalo na výbornou. Docházelo sice k menšímu zpoždění (oproti systému, jenž si poradí s NTFS disky), ale jen v řádech několika sekund. Pokud bylo nastaveno zamčení disků, nedocházelo ani ke hroucení systému. Doporučujeme tedy mít tuto ochranu stále zapnutou!

  Důkaz, že to opravdu funguje :)

  Malá, leč výkonná utilitka se uplatní zejména tam, kde je potřeba zprovoznit disk s NTFS systémovým svazkem. Pouhé čtení sice nepostačí každému, ale tato daň je vykoupena volnou distribucí celého nástroje, což jistě potěší.

  Autor:
   

  Nejčtenější

  Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

  Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

  Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

  Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

  Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

  Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

  Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

  Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

  Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

  Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

  Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

  Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

  SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

  Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

  Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

  Další z rubriky

  Aplikace najde přátele na dopisování, jiná prodá a nakoupí bitcoiny

  Tablet vás zabaví i něco nového naučí.

  Nový nástroj na testování výkonu a výdrže mobilního zařízení vám pomůže zjistit, v jaké kondici je váš telefon....

  Tipy pro Windows 10: více místa na ploše či vrácení provedených změn

  Tipy a triky pro Windows 10

  Nechte zmizet hlavní panel a získáte trochu místa na ploše. Poradíme, jak klávesovou zkratkou vrátit provedené změny či...

  Aplikace pomůže vytvořit webové stránky, jiná vylepší klávesnici

  Tablet pro práci i zábavu

  V posledním letošním přehledu zajímavých aplikací pro tablety najdete například inovovanou aplikaci s předpovědí...

  Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
  Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

  Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

  Najdete na iDNES.cz