Nový software od Zoneru umí 3D fotografie i panoramata

aktualizováno 
Společnost Zoner software představila novou verzi programu pro zpracování a publikování digitálních fotografií Zoner Photo Studio 8.

Premiéru si, tento domácí a podle výrobce zároveň i nejprodávanější fotografický software u nás, odbude na letošním Invexu. Do osmé verze bylo zapracováno několik zásadních novinek a vylepšení, které stojí za zmínku.

Stereoskopické fotografie rychle a automaticky

Práce s průvodcem pro vytváření stereoskopických obrázků (anaglyfů) je jednoduchá. Stačí z různých úhlů s posunem o 6 až 7 cm (což odpovídá vzdálenosti očí) zhotovit dvě fotografie téhož objektu a předhodit je Zoneru. Program dokáže 3D obrázek vytvořit automaticky, ale dle potřeby je možné celý proces nalezení společných bodů, správného natočení a tím i spasování snímků, ovládat ručně. V netradiční černé čtvercové krabici naleznete kromě cédéčka s danou verzí softwaru i speciální brýle s červeno-modrými skly nutné pro sledování vytvořených 3D fotografií. Snímky lze samozřejmě i tisknout aniž by se 3D efekt vytratil.

„Mámo to sou panorámata…“

Stejně jednoduché jako vytváření pseudo 3D snímků, je skládání panoramatických fotografií. Ať už zdrojové snímky pořídíte z ruky nebo za použití panoramatického stativu, Zoner by měl být schopen automaticky nalézt společné tj spojující body jednotlivých fotografií. Mírné nepřesnosti vzniklé při fotografování z ruky by tedy neměly být na závadu. Hotové snímky opět stačí pouze označit a program sám navrhne jejich ideální spojení do jednoho celku. Celou proceduru lze samozřejmě ručně korigovat (měnit společné body a problematické spoje). Zoner si poradí i s rozdílnou expozicí jednotlivých fotografií a automaticky ji doladí včetně vyvážení bílé barvy.

Vyšší verze – nižší nároky na paměť

Další vylepšení Zoner studia již nejsou tak okatá, ale neméně důležitá. Na prvním místě jmenujme funkci takzvaného PDF promítání. Vytvořenou obrázkovou prezentaci v Zoneru jednoduše uložíte do formátu PDF a tu pak komukoliv pošlete třeba elektronickou poštou. Výhoda je v tom, že PDF reader si každý může stáhnout zdarma a e-maily s přílohou PDF nejsou, na rozdíl od těch s přílohou EXE, trnem v oku nejrůznějších antispamů a antivirů.

Změn se dočkala i část programu určená pro publikování fotografií na webu. Upravena byla synchronizace, kdy se do internetové galerie načítají pouze přibyvší fotografie a jiné změny, nikoliv celé fotoalbum jako doposud. Podporována je i přehledná stromová struktura adresářů.

Do editoru přibyly nové nástroje, které ocení především pokročilejší uživatelé. Žehlička dokáže vyhladit drobné vady obrazu (například vyhlazení tváře). Štětec a Výplň logicky slouží pro překrytí určité části obrázku zvolenou barvou. Filtr Křivky umožňuje precizní manuální nastavení barevné tonality fotografie.

Jádro programu bylo přepracováno tak, aby reagovalo na povely svižněji než předchozí verze. U Zoner Photo Studia 8 také neplatí obvyklá praxe, že čím vyšší verze, tím vyšší nároky na hardware. U "osmičky" byly paměťové nároky oproti předchozím verzím naopak sníženy. Také při síťovém užívání softwaru by zatížení přenosového pásma a serveru mělo být nižší.

Kolik to bude stát

Upgrade starší verze 7 Professional na verzi 8 Professional přijde na 999 Kč. Samostatně pořídíte Zoner Photo Studio 8 Professional za 2499 Kč. Balení obsahuje 3D brýle a knížku „Zoner Photo Studio 8 – Kouzlo digitální fotografie“. Odlehčená verze Home (neobsahuje například export do HTML a PDF, postrádá také některé pokročilejší funkce) bude stát 999 Kč a verze Classic ( je určena především na prohlížení obrázků) 499 Kč. Zoner myslí i na školy a připravil pro ně neomezenou školní multilicenci za 7990 Kč. Zvýhodněná cena takzvaného „Fair upgrade“ se bude vztahovat na zákazníky, kteří si v určitém časovém intervalu (do listopadu 2005) za plnou cenu zakoupí starší verzi Zoneru a budou ji chtít vyměnit za novou.

Autor:
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Software zdarma: obnovte pokažený systém do několika minut

Ilustrační foto - data

Přenést snadno všechna data v počítači na rychlejší či jiný HDD, případně do nového počítače. Na první pohled nesnadný...

Stáhněte si zdarma: výuka morseovky a pohodlné screenshotování

Ilustrační foto - kod

Porozumět, ale také se naučit morseovku pomůže výukový program Moresovka. Vytvořit screenshot nebo animovaná videa...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Najdete na iDNES.cz