Zakázku nepřijímáme Novozélandská společnost Software Images nabízí služby v oblasti duplikace CD. A přesně takovou práci jí chtěl zadat i jeden z členů Open source sdružení na Novém Zélandu. Požadoval vytvoření zhruba 500 kopií CD, na němž se nacházel OS Linux a balík kancelářských aplikací Open Office. Tyto CD nosiče měly být připraveny pro akci open source komunity, která nesla označení Linux Installfest. Společnost ale jeho zakázku odmítla.
Podivná komunikace Do záležitosti se pak podle deníku New Zealand Herald vložil prezident celého novozélandského Open source sdružení pan Peter Harrison. Ten zaslal vlastním jménem Software Images požadavek na tuto práci. Následovala odpověď jednoho z manažerů společnosti. V ní mimo jiné psal o tom, že obsah CD nebude problém kopírovat. Avšak následně dorazil další mail, v němž tento manažer píše, že zde může být problém ve vztahu k „dohodě o replikaci“, kterou společnost uzavřela s Microsoftem. Další den však dorazila nová e-mailová zpráva, z níž vyplývá, že kopírování není problém, ale firma nemůže poskytnou službu s označením „Software Image e-fullfillment service“, pokud bude vyžadována. Přestože tato služba nebyla využita, byla při další návštěvě společnosti zakázka znovu odmítnuta. Jako důvod uvedla společnost, že se obává porušování práv vyplývajících z duševního vlastnictví.
Strach z Linuxu Na dotaz novináře z již zmíněného deníku Software Images odpověděla, že obava z šíření Linuxu souvisí s aktuálním sporem mezi SCO a IBM, který se právě Linuxu týká. Šéf společnosti k tomu dodal: „Je na zákazníkovi, aby prokázal, že vlastní nezbytná práva k produktu. Naše společnost duplikuje pouze řádně licencovaný obsah.“ Harrison z Open source sdružení podotknul, že spor vyvolaný SCO se netýká copyrightových práv a že open source komunita ctí a respektuje všechna intelektuální práva.
Dohoda s Microsoftem Ačkoliv šéf Software Images popřel, že by společnost měla uzavřenou dohodu s Microsoftem, která by se týkala zákazu podpory konkurence, existenci takového dokumentu potvrdil sám zástupce Microsoftu David Hill. Ten navíc informoval o tom, že Software Images berou nejen jako běžného dodavatele, ale počítají s ním jako se strategickým partnerem pro danou lokalitu. Ačkoliv se k detailům dohody mezi Microsoftem a Software Images Hill nechtěl vyjadřovat, potvrdil, že v nich není zákaz spolupráce s open source sdružením a ani kopírování open source software.
Závěr? Celá kauza byla nakonec vyřešena vytvořením kopií u jiného producenta. Avšak zanechává za sebou podivné pocity. Společnost Software Images nikdy nedeklarovala úzkou spolupráci s Microsoftem, a to ani na přímý dotaz. Ve svém důsledku to vypadalo tak, jako by se za tuto výhradní spolupráci styděla.