Pátek 22. ledna 2021, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. ledna 2021 Slavomír

Toto umí nově váš Chrome a Firefox. Loučí se s Flashem a jsou rychlejší

Populární internetové prohlížeče Chrome a Firefox byly povýšeny do nových verzí. Pokud jste je ještě neaktualizovali, je ten správný čas to hned udělat. Získáte zdarma řadu nových funkcí a vylepšení.

Ilustrace - Chrome a Firefox | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Nejnovějším verzím internetových prohlížečů Google Chrome 87 a Mozilla Firefox 83 vévodí největší nárůst výkonu za poslední roky, prodloužení výdrže notebooku na baterie, lepší zabezpečení, nový prohlížeč PDF, režim surfování výhradně v HTTPS či změny v uživatelském prostředí. 

Pokud máte povolené automatické instalace aktualizací, update by měl přijít sám. Pokud ne, nebo chcete zjistit, jakou verzi svého oblíbeného prohlížeče používáte, potom v nich navštivte část O aplikaci Google Chrome, respektive O aplikaci Firefox, obě pod volbou Nápověda. Tímto krokem by mělo dojít automaticky ke stažení a instalaci nejnovější verze.

1.Chrome 87 – rychlost, delší výdrž, nový prohlížeč PDF

Bývaly doby, kdy byl Chrome nejšikovnějším prohlížečem. Avšak jak léta běžela, zvyšoval své nároky na systémové prostředky PC. Proto se Google snaží obrátit směr a přináší vylepšení výkonu, zvýšení rychlosti prohlížeče a úsporu energie, což vede k prodloužení výdrže notebooku na baterie.

Nové funkce Chrome

Nová verze browseru v případě otevřených karet upřednostňuje ty aktivní, tím až pětkrát snižuje využití procesoru a šetří systémové prostředky, které nepotřebují tolik výkonu, a šetří energii. Tyto upgrady by podle Googlu měly prodloužit výdrž baterie notebooku až o hodinu a čtvrt. Chrome by si podle všeho měl ukousnout i méně operační paměti RAM a měl by se spustit o 25 % rychleji, zatímco stránky se načtou až o 7 % rychleji.

Ilustrační foto - výkon

Ilustrační foto - výkon

PDF prohlížeč dostal refresh

Jedna z nejvýznamnějších změn se odehrála v případě integrovaného prohlížeče PDF dokumentů. Poprvé za svou existenci dostal nový vzhled. Prohlížeč nyní zobrazí nejen PDF soubor, ale také v levém postranním panelu náhled stránek. Tlačítka pro přiblížení (zoom) se nyní nacházejí v horní části obrazovky spolu s tlačítkem pro otáčení dokumentu a přizpůsobení na stránku. Nabídka obsahuje novou možnost prohlížení stránek vedle sebe.

Nové funkce Chrome

Tip

Pokud se vám nové funkce PDF prohlížeče ani po aktualizaci neaktivovaly, potom do adresního řádku zadejte příkaz chrome://flags/#pdf-viewer-update a v dalším okně vyberte v otevíracím menu volbu Enabled. Po restartu browseru by už měla pracovat.

Nové funkce Chrome

Máte-li, stejně jako my, vždy otevřenou spoustu karet, může být někdy těžké najít tu, kterou chcete. Chrome 87 zavádí na stavovém řádku ikonu šipky, která vám umožní zobrazit seznam všech otevřených karet. Tento seznam obsahuje všechny aktivované karty prohlížeče Chrome a můžete v nich vyhledávat zadáním textu. Tato funkce bude nejprve k dispozici v Chromeboocích a v operačních systémech Chrome. Do počítačových platforem podle Google však má dorazit brzy. My se na ni už velmi těšíme.

Omnibox Chrome se stává středobodem

Možná jste o tomto názvu neslyšeli, každopádně Omnibox používáte. Jde o místo, kde můžete zadávat adresy URL a vyhledávat, tedy adresní řádek. Chrome 87 do Omniboxu přidává funkci nazvanou Akce Chrome. Jde o rychlejší způsob, jak provádět určité úkoly – není nutné používat klávesové zkratky, nebo se proklikávat nabídkami. 

Můžete například zadat „upravit hesla“ a dostanete se rovnou do tohoto nastavení, bez nutnosti hledat funkci v menu. Dalším příkladem, který můžete použít, je „vymazat mezipaměť“. Příkazů je několik, zde najdete jejich seznam (zatím bohužel v angličtině - seznam českých ekvivalentů jsme prozatím nenašli) a do budoucna by měly přibývat další.

Nové funkce Chrome

Videokonference se v roce 2020 stala neuvěřitelně důležitou. Na to reaguje i Chrome 87 tím, že zavádí některé vylepšené nástroje pro kamery. Pokud používáte webkameru, která podporuje otáčení, naklánění a přiblížení, může Chrome k těmto ovládacím prvkům přistupovat, a tak je využívat. Místo použití softwaru od výrobce webkamery ho můžete ovládat přímo pomocí prohlížeče Chrome. Tedy za předpokladu, že k těmto ovládacím prvkům udělíte oprávnění.

Uspání karet a bleskové brouzdání

Pozastavení, respektive uspání otevřených karet bylo původně plánováno pro Chrome 85, následně Chrome 86 a až nyní na tuto vychytávku přišla řada. S pozastavením karet se ty, které jsou otevřené na pozadí, uspí. To platí pro ty, které jsou neaktivní alespoň pět minut. Karty se přitom na pozadí mohou probudit jednou za minutu. 

Správci webových stránek toto uspání mohou ovládat. „Této funkcionality jsme dosáhli, aniž bychom obětovali zastavení funkcí, které by uživatelé chtěli využívat na pozadí karet i když budou pozastaveny. Jde například o přehrávání hudby, nebo přijímání oznámení z e-mailu,“ říká Matt Waddell, ředitel Chromu.

Surfujete-li s Chromem na zařízeních Android, potom i zde se máte na co těšit. Internetové stránky v těchto zařízeních se při procházení dopředu a dozadu budou načítat téměř okamžitě. Děje se tak díky přidání nové mezipaměti. 

Majitelé operačního systému Chrome mají možnost využít nové tapety a browser Chrome je nově dostupný také pro nové procesory Apple M1 a na této platformě dostal i novou ikonu loga, která lépe vyhovuje nové verzi operačního systému macOS Big Sur. 

Vývojáři provedli celou řadu různých oprav a přinesli spoustu funkcí. Kromě toho je Chrome 87 poslední verzí, která podporuje Flash a zároveň v něm omezuje používání FTP adres (jejich znemožnění načtení přijde začátkem roku 2021).

2.Firefox 83 – rychlejší a s lepším vyhledáváním

Ani vývojáři Firefoxu nezůstali s novinkami a vylepšeními pozadu a s verzí 83 oznámili také jeho zrychlení. „Firefox se stále zrychluje díky významným aktualizacím SpiderMonkey, našeho JavaScriptového enginu. Díky tomu zažijete při načítání stránek až o 15 % vylepšený výkon, odezvu stránky až o 12 % a snížené využití paměti až o 8 %. Nahradili jsme část modulu JavaScriptu, který pomáhá kompilovat a zobrazovat webové stránky a současně zlepšovat zabezpečení a udržovatelnost modulu,“ zaznělo z Mozilly.

Nové funkce Firefoxu

Velkou změnou je nový režim surfování pouze prostřednictvím protokolu HTTPS, který Mozilla ve Firefoxu poprvé představila. Pokud ho v nastavení povolíte, tak v případě, že chcete surfovat především na zabezpečených webech prostřednictvím HTTPS, tak už nebudete muset používat rozšíření jako HTTPS Everywhere (váš prohlížeč nastaví výchozí šifrované připojení HTTPS, kdykoli je k dispozici, takže při procházení webu nebo případném používání platební karty budete lépe zabezpečeni).

Nové funkce Firefoxu

Řada změn se odehrála ve vyhledávání

Firefox také vylepšuje svůj vyhledávací panel. Stejně jako Chrome budete moci procházet otevřenými kartami a vracet se ke všemu, na co jste zapomněli. V dolní části vyhledávacího panelu máte možnost vstoupit do režimu vyhledávání zvoleného vyhledávače (jde o jakési přesměrování do konkrétní služby) Google, Amazon, Mapy, Seznam, Wikipedia, eBay atd. - nebo konkrétně prohledat záložky, karty nebo historii konkrétního klíčového slova.

Nové funkce Firefoxu

Uživatelé, kteří prezentují ze své obrazovky ve Firefoxu 83, získali vylepšené uživatelské rozhraní, díky kterému je spuštění prezentace na zařízeních a displejích snadnější. Zatímco vývojáři Google aktualizovali modul pro prohlížení PDF dokumentů, tak ti od Mozilly kromě toho přidali další funkce do nástroje AcroForm. Ten umožňuje vyplňovat, tisknout a ukládat podporované interaktivní formuláře PDF.

Nové funkce Firefoxu

Zkuste klávesové zkratky pro ovládání videí

Uživatelé, kteří používají notebooky s dotykovými obrazovkami a touchpady na zařízeních Mac, získali ve Firefoxu 83 nové funkce přibližování a oddalování prostřednictvím prstů, a také nové klávesové zkratky pro sledování videí v režimu obraz v obraze:

Ctrl + ↓ – Ztlumit
Ctrl + ↑ – Zapnout zvuk
↓ – Snížení hlasitosti
↑ – Zvýšení hlasitosti
← – Posun o 15 sekund zpět
→ – Posun o 15 sekund vpřed
Ctrl + ← – Posunout zpět o 10%
Ctrl + → – Posun vpřed o 10%
Domů – Přechod na začátek videa
Konec – Posun na konec videa
Mezera – Pozastavit / Pokračovat

Nové funkce Firefoxu

Mobilní verze podporuje doplňky

Ani verze pro přenosná zařízení nezůstala pozadu. Objevilo se několik vylepšení a budete z nich nadšeni. Nejnovější verze aplikace Firefox pro iOS umožňuje browser nastavit jako výchozí mobilní prohlížeč a uživatelé Androidu mají nově přístup k řadě podporovaných doplňků - FoxyProxy, AdGuard AdBlocker, Web Archives, Ghostery.

Také Firefox 83 řeší opravu řady objevených chyb a problémů a k dispozici jsou i různé nové funkce a vylepšení pro vývojáře. V neposlední řadě bylo oznámeno, že i Firefox se bude loučit s Flashem, konkrétně 26. ledna 2021, kdy znemožní jeho využití.

  • Nejčtenější

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Válka v jednom čísle. Jak Sověti na papíře vyhráli nad Západem

Sověti vyvinuli na přelomu 60. a 70. let analytickou metodu, která měla umožnit snadné srovnání vojenské techniky...

Čest, talent i služba Hitlerovi. Nejlepší tankista války byl z Jesenicka

Během druhé světové války vznikla po vzoru leteckých es nová kasta es tankových. Patrně nejlepším tankistou 2. světové...

Rezervace očkování je plná zbytečných chyb. Způsobila i pád celého systému

Státní web na rezervaci očkování proti covidu-19 byl plný úplně základních chyb a zbytečných komplikací. Navíc začal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operaci Pouštní bouře zahájily vrtulníky US Army úderem na radary

První letecký úder proti Iráku neprovedly před třiceti lety „neviditelné bombardéry“ USAF, ale vrtulníky Apache US...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Microsoft Teams vás na dálku posadí k jednomu stolu a ovládnete je i z auta

Microsoft Teams upravují chatování, vedení schůzek, volání, systém spolupráce a další věci. V aplikaci se objevilo...

Deset věcí, které byste měli udělat při prvním spuštění PC

Možná i vy jste letos dostali nový notebook či stolní PC s Windows. Následující kroky v nastavení dokáže provést každý...

Nejlepší dárek na poslední chvíli: Zabezpečte blízkým počítač, i na dálku

Je pomalu za pět minut dvanáct a vy ještě na poslední chvíli potřebujete sehnat užitečný dárek? Věnujte svým blízkým...

Aktivujte si vyšší level ochranného štítu Windows

Prozkoumejte s námi užitečná a méně známá nastavení antiviru a firewallu Microsoft Defender. Objevíte funkce, které...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...