Nové Zoner Photo Studio: retuše a hrátky s fotkami ve snadném podání

aktualizováno 
Třináctá verze českého grafického editoru nabízí lepší zpracování fotek ve formátu RAW, pomocí překrývání fotek můžete snadno odstranit nechtěné objekty, nebo jiné naopak přidat. Rozšířené jsou i možnosti exportu a prezentace snímků.

Zoner Photo Studio 13

Stejně jako v posledních letech jsme se i o letošním podzimu dočkali nové verze původem českého nástroje na kompletní zpracování digitálních fotek Zoner Photo Studio 13.

Přestože existuje řada kvalitních, zdarma použitelných alternativ jako třeba Google Picasa nebo Windows Live Fotogalerie, o které jsme psali minulý týden, má ZPS mnoho zajímavých funkcí, které za investici patnácti stokorun podle nás stojí.

Podívejme se na hlavní novinky, které ZPS 13 nabízí.

Síla 64bitů

ZPS 13

ke stažení ze Slunečnice.cz

ZPS 13 je první verzí, která je k dispozici i v 64bitové edici pro stále častěji nasazované 64bitové verze Windows 7, případně Vista. Na rychlost zpracování fotek má kromě toho vliv i optimalizace pro využití vícejádrových procesorů, dnes běžně používaných v počítačích i noteboocích.

Radost mohou mít i profesionálové, které potěší rychlejší zpracování RAW dat z digitálních fotoaparátů nebo zobrazení a úpravy snímků v 10bitové barevné hloubce (s až jednou miliardou barev), pokud to jejich hardware (grafická karta a displej) dovolí.

Prohlížení a třídění

Uživatelské prostředí pro prohlížení snímků nedoznalo výrazných změn, nové funkce zde ale nechybí. Vedle možnosti otevření více samostatných záložek prohlížeče se nabízí také zobrazení prohlížeče na jednom displeji a editoru na druhém. Pokud používáte dvě obrazovky s rozšířenou pracovní plochou, bude se vám tato funkce jistě líbit.

Udělat pořádek ve fotkách vám pomůže nový panel se značkami pro přidávání hodnocení a barevných kategorií nebo vyhledávání snímků podle místa jejich pořízení (pokud máte k fotkám přiřazeny GPS souřadnice). V obsahu všech metadat fotek (EXIF údaje uložené fotoaparátem) umí ZPS fulltextově vyhledávat. Snadno tak najdete například fotografie pořízené konkrétním fotoaparátem, se zvoleným časem expozice, ISO citlivostí, podle popisku atd. Fulltextové vyhledávání funguje včetně logických operátorů (AND, OR).

ZPS bychom mohli vytknout jen chybějící funkci na rozpoznávání obličejů fotografovaných osob, kterou konkurence (i ta bezplatně použitelná) dnes běžně nabízí.

ZPS obr.2

Úpravy fotek

S novým ZPS můžete nyní zásadněji upravovat fotografie v podobě surových RAW dat. Nabízí se například nastavení výstupní velikosti, podexpozice nebo korekce vinětace.

Horkou novinkou je skládání fotografií z více pořízených záběrů. Pomocí této funkce můžete z fotky odstranit nežádoucí objekty, aniž byste snímek složitě retušovali. Stačí jen pořídit více stejných záběrů, ze kterých ZPS poskládá fotku podle vašich představ. Jelikož bez stativu byste stejné záběry pořizovali asi jen těžko, zvládne ZPS snímky před složením vyrovnat a upravit tak, aby šly použít přes sebe. Stejnou funkcí můžete objekty z fotek nejen odstranit, ale rovněž je do snímků přidávat.

Při retuších fotek oceníte nové nástroje, jako je guma s podporou průhlednosti, retušovací štětec s automatickou kontrolou barevnosti okolí (pracuje jako vylepšené klonovací razítko, ale výsledek více splývá s okolím), magická hůlka označující oblast dle jasu a odstínu nebo speciální štětec pro vytváření přesných masek výřezů.

ZPS obr.3

Užitečné výstupy

Vedle možnosti prezentování fotek s přechodovými efekty a jejich vypalování na CD či DVD nabízí ZPS nově také přímé nahrávání galerií snímků na oblíbené servery Facebook nebo Flickr. S jednou z nových funkcí si z vlastních snímků vytvoříte i osobní pohlednice.

ZPS obr.4

ZPS 13 si můžete zdarma vyzkoušet, demoverzi funkční 30 dní si stáhněte z domovské stránky programu. Pokud si vystačíte s omezenějšími funkcemi na správu a úpravy digitálních fotografií, můžete zkusit také bezplatnou verzi Zoner Photo Studio Free 12.

Za zvážení stojí jistě i alternativy ZPS, například Adobe Photoshop Elements 9, který si můžete rovněž zdarma vyzkoušet. Vedle již zmíněné funkce na rozpoznávání obličejů fotografovaných osob najdete v programu i nástroje na skládání fotografií z více záběrů, přiřazení stylu vybrané fotografie dalším snímkům nebo změnu kompozice fotky bez deformace hlavních objektů.

ZPS obr.4

Jaké máte zkušenosti s používáním Zoner Photo Studia? Nebo dáváte přednost jiným nástrojům na zpracování pořízených snímků? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Poslední přistání chtěli utajit. Přístroje se tak třásly, že nešly odečíst

Do přistání zbývá 20 sekund a i teď přijde celá akce kapitánovi Kallbachovi jako šílený nápad. Krátká a ještě ke všemu...

Sílu nesmíte použít! Gorbačov v listopadu 1989 vyhrožoval KSČ tanky

Konec socialistických režimů ve střední a východní Evropě přišel nečekaně rychle i díky pasivitě Sovětského svazu. Jeho...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Příjemné roky u pumpy? Na trh vstupuje ropa z nových nalezišť

Těžaře ropy zřejmě čekají poměrně těžké roky, spotřebitele naopak příjemnější. Suroviny na trhu v příštích letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenechal se vyprovokovat, stejně ho StB uvěznila. Ze strachu se zabil

Poslední byli z komunistického vězení propuštěni až na jaře v roce 1990. Říkalo se jim „iniciativníci“ a StB po nich v...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

  • Další z rubriky

Vyzkoušejte nástroje, které vám pomohou odhalit duplicitní soubory

Zabírají na datovém úložišti zbytečně místo, překáží při hledání souborů a navíc nepřispívají k přehlednosti. Řeč je o...

Listopadový update Windows 10 se nahraje nebývale rychle, ale má málo změn

Společnost Microsoft právě nyní klasickým uživatelům distribuuje větší vylepšení Windows 10, které nese označení...

Aplikace vám spočítá kalorie, jiná ochrání soukromí na internetu

Vyzkoušejte nástroj na řízení firemních financí, VPN aplikaci na zabezpečení připojení k internetu nebo pomůcku ke...

Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

Jak nejrychleji udělat screenshot? Na vytvoření snímku obrazovky existuje řada specializovaných programů. Pokud ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz