Stejně jako v posledních letech jsme se i o letošním podzimu dočkali nové verze původem českého nástroje na kompletní zpracování digitálních fotek Zoner Photo Studio 13.
Přestože existuje řada kvalitních, zdarma použitelných alternativ jako třeba Google Picasa nebo Windows Live Fotogalerie, o které jsme psali minulý týden, má ZPS mnoho zajímavých funkcí, které za investici patnácti stokorun podle nás stojí.
Podívejme se na hlavní novinky, které ZPS 13 nabízí.
Síla 64bitů
ZPS 13ke stažení ze Slunečnice.cz |
ZPS 13 je první verzí, která je k dispozici i v 64bitové edici pro stále častěji nasazované 64bitové verze Windows 7, případně Vista. Na rychlost zpracování fotek má kromě toho vliv i optimalizace pro využití vícejádrových procesorů, dnes běžně používaných v počítačích i noteboocích.
Radost mohou mít i profesionálové, které potěší rychlejší zpracování RAW dat z digitálních fotoaparátů nebo zobrazení a úpravy snímků v 10bitové barevné hloubce (s až jednou miliardou barev), pokud to jejich hardware (grafická karta a displej) dovolí.
Prohlížení a třídění
Uživatelské prostředí pro prohlížení snímků nedoznalo výrazných změn, nové funkce zde ale nechybí. Vedle možnosti otevření více samostatných záložek prohlížeče se nabízí také zobrazení prohlížeče na jednom displeji a editoru na druhém. Pokud používáte dvě obrazovky s rozšířenou pracovní plochou, bude se vám tato funkce jistě líbit.
Udělat pořádek ve fotkách vám pomůže nový panel se značkami pro přidávání hodnocení a barevných kategorií nebo vyhledávání snímků podle místa jejich pořízení (pokud máte k fotkám přiřazeny GPS souřadnice). V obsahu všech metadat fotek (EXIF údaje uložené fotoaparátem) umí ZPS fulltextově vyhledávat. Snadno tak najdete například fotografie pořízené konkrétním fotoaparátem, se zvoleným časem expozice, ISO citlivostí, podle popisku atd. Fulltextové vyhledávání funguje včetně logických operátorů (AND, OR).
ZPS bychom mohli vytknout jen chybějící funkci na rozpoznávání obličejů fotografovaných osob, kterou konkurence (i ta bezplatně použitelná) dnes běžně nabízí.
Úpravy fotek
S novým ZPS můžete nyní zásadněji upravovat fotografie v podobě surových RAW dat. Nabízí se například nastavení výstupní velikosti, podexpozice nebo korekce vinětace.
Horkou novinkou je skládání fotografií z více pořízených záběrů. Pomocí této funkce můžete z fotky odstranit nežádoucí objekty, aniž byste snímek složitě retušovali. Stačí jen pořídit více stejných záběrů, ze kterých ZPS poskládá fotku podle vašich představ. Jelikož bez stativu byste stejné záběry pořizovali asi jen těžko, zvládne ZPS snímky před složením vyrovnat a upravit tak, aby šly použít přes sebe. Stejnou funkcí můžete objekty z fotek nejen odstranit, ale rovněž je do snímků přidávat.
Při retuších fotek oceníte nové nástroje, jako je guma s podporou průhlednosti, retušovací štětec s automatickou kontrolou barevnosti okolí (pracuje jako vylepšené klonovací razítko, ale výsledek více splývá s okolím), magická hůlka označující oblast dle jasu a odstínu nebo speciální štětec pro vytváření přesných masek výřezů.
Užitečné výstupy
Vedle možnosti prezentování fotek s přechodovými efekty a jejich vypalování na CD či DVD nabízí ZPS nově také přímé nahrávání galerií snímků na oblíbené servery Facebook nebo Flickr. S jednou z nových funkcí si z vlastních snímků vytvoříte i osobní pohlednice.
ZPS 13 si můžete zdarma vyzkoušet, demoverzi funkční 30 dní si stáhněte z domovské stránky programu. Pokud si vystačíte s omezenějšími funkcemi na správu a úpravy digitálních fotografií, můžete zkusit také bezplatnou verzi Zoner Photo Studio Free 12.
Za zvážení stojí jistě i alternativy ZPS, například Adobe Photoshop Elements 9, který si můžete rovněž zdarma vyzkoušet. Vedle již zmíněné funkce na rozpoznávání obličejů fotografovaných osob najdete v programu i nástroje na skládání fotografií z více záběrů, přiřazení stylu vybrané fotografie dalším snímkům nebo změnu kompozice fotky bez deformace hlavních objektů.
Jaké máte zkušenosti s používáním Zoner Photo Studia? Nebo dáváte přednost jiným nástrojům na zpracování pořízených snímků? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v diskusi.