Nové slovníky Lingea 2002 – jaké jsou?

  5:00aktualizováno  5:00
Uvedení slovníků se teprve chystá, přesto se již teď můžete dočíst, jaké že uživatele čekají změny, zda budou spíše k horšímu než lepšímu a pro koho jsou slovníky Lingea Lexicon vlastně určeny.

Master kopie prvního z uváděných slovníků – Velkého studijního anglického slovníku je v současné době plně vytěžována, aby 15. listopadu na trh tato aplikace mohla „zaútočit“. Podaří se firmě, která je na slovníkovém trhu již desátým rokem, zopakovat úspěchy z let minulých, či není vylepšení tak markantní, aby se vyplatilo upgradovat na novou verzi? Článek, který čtete zodpoví nejen tuto otázku.

Co je tedy nového?

Slovníky na první pohled moc změn nedoznaly. Ovšem zdání klame a množství vylepšení je opravdu markantní. Pojďme si e, spolu se slovníkem po slovníku představit.Lingea Lexicon - program

Velký slovník

Velký oboustranný slovník zabývající se češtinou a angličtinou se objeví na trhu nejdříve. Změn co do množství doznal, stejně jako další bratříčci, požehnaně. Kromě velkého počtu slovních spojení a odborných výrazů přibyla možnost více pohledů na heslo. Novinkou je také thesaurus – česky vyhledání synonym ke slovu.
V tomto slovníku přibylo také na 300 tématických okruhů – ty poslouží především k výuce. Například v tématu „barvy“ je zástupců barviček na třicet, a nejinak je tomu také v okruzích dalších.
Další novinkou je možnost fulltextového vyhledávání.

Slovníky odborné

Do byť sebelepšího – všeobecného slovníku nelze vtěsnat všechny výrazy odborné. A právě proto jsou připraveny Technický a Hospodářský slovník. Ty najdou využití ve specializovaných firmách a v řadách tlumočníků či překladatelů. Lingea Lexicon 2002 - obsáhlost databáze

Pro studenty

Tvůrci slovníků nepozapomněli ani na uživatele z řad studentstva. Těm je určen Studentský slovník, v němž přibyly tématické okruhy, s možností vytvoření si vlastních studijních lekcí. Nově je zastoupen stručný přehled gramatiky a fulltextové vyhledávání.

Čerstvý nováček

Anglický výkladový slovník Collins Cobuild English Dictionary se objevil poprvé pod křídly Lingey až letos. Slovník je určen primárně těm, kteří angličtinu používají jako cizí jazyk. S více než 100000 příklady bude aplikace nedocenitelným doplňkem studijního i Velkého anglického slovníku.

Co tedy přibylo?

Kromě funkcí již zmiňovaných v představení jednotlivých slovníků přibyla nových možností další hromádka. Nově lze používat více pohledů na heslo – úplný, stručný a uživatelský. Pohled poslední může uživatel nadefinovat dle svého; stručně lze pak prohlížet pouze základní významy slov.
Přibylo fonetické hledání – není nutné znát správnou podobu psaného slova; stačí jej napsat tak, jak se vyslovuje a program by dané slovo měl vyhledat. V minulých verzích ještě nezastoupená vlastnost – automatická oprava chybného zadání - přišla s novým slovníkem, a pro „překlepálky“ bude jistě vítanou. Při špatném zadání slova slovník nabídne pravděpodobná správná slova. Lingea Lexicon 2002 - učení

Další specifika

Velký počet slov (většina ve Studijním a Velkém slovníku) je namluven. Výslovnost lze tak „pilovat“ donekonečna. Pro perfekcionisty je připraveno procvičování výslovnosti – poslechem i vizuálně.
Velkou devizou slovníků Lingea je jejich zpracování. Kromě přehlednosti je ovládání programu velmi intuitivní a pochopitelné bude snad pro každého, kdo již někdy seděl za počítačem.
Používá-li uživatel editor MS Word, může do něj nechat zakomponovat tlačítko, díky němuž již nebude nutné slovník spouštět samostatně.
Slova, která nejsou obsažena ve slovníku, lze přenášet do programu přetažením přes systémovou schránku.
Další výhodou slovníků je možnost jejich spuštění na více platformách. Na své si přijdou příznivci operačních systému Windows, Linux, ale i Mac. Aplikaci je možné také používat na kapesních počítačích Pocket PC či Palm.

Co tedy závěrem? Přesvědčil-li vás článek o tom, že přejít na novou verzi smysl má, nemusíte se uchvacovat. Jednotlivé slovníky budou podrobeny „prověrce“ a v porovnání s dalšími dostupnými na trhu – od jiných výrobců – bude jasně patrné, který že slovník se zakoupit opravdu vyplatí.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Aplikace vám najde programy zdarma i zábavu na večer

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si hned dvě aplikace pro zařízení s Androidem a iOS, které souvisí s filmy a seriály na internetu. Dále se...

Prohlížeče šifrují data, aplikace pomůže v matematice. Otestovali jsme

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si funkci hned dvou internetových prohlížečů, aplikaci na pořizování zvukových záznamů nebo třeba nové...

Stáhněte si zdarma: výuka morseovky a pohodlné screenshotování

Ilustrační foto - kod

Porozumět, ale také se naučit morseovku pomůže výukový program Moresovka. Vytvořit screenshot nebo animovaná videa...

Najdete na iDNES.cz