Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 9. srpna 2022 Roman

Nová verze Windows na obzoru; lepší Hotmail

Pro váš lepší přehled přinášíme týdenní souhrn aktualit na Technet.cz. Věříme, že vám pomůže lépe se zorientovat v událostech, které se v posledním týdnu ve světě počítačů, spotřební elektroniky, internetu a PDA zařízení staly.

Týdenní souhrn aktualit technet.cz

Vyhrajte plochý televizor, mikrosystém a další produkty Hyundai
pátek, 25. června 2004 14:19 
Opravdu hodnotné ceny můžete nyní získat na serveru Technet.cz v soutěži se společností HP TRONIC. Vedle mnoha cen, jako jsou kšiltovky, fotbalový míč nebo stereoradiobudík s CD přehrávačem, je to především plochý televizor s hloubkou pouhých 7 centimetrů.

Stačí jen mít štěstí a správně zodpovědět pět otázek, které se nacházejí na této stránce. Soutěž probíhá od 21. června 2004 do 9. července 2004.

Zdroj: Vaše redakce

V Rakousku bude na platební kartě i elektronický podpis
pátek, 25. června 2004 09:53 
Elektronický podpis, jenž umožňuje jednoznačnou identifikaci odesilatele při komunikaci prostřednictvím internetu, budou mít Rakušané uložený i v čipu platební karty. Celkem 5,5 milionu majitelů bankovních karet v zemi tak vedle vybírání hotovosti z bankomatů a placení v obchodech může využít kartu například při podání daňového přiznání v elektronické podobě.

Do konce příštího roku by novou funkci platební karty mohlo používat 600.000 Rakušanů, odhadl Peter Neubauer, jednatel rakouské pobočky platebního systému Europay. Očekává, že službu využijí hlavně podniky, jež často komunikují s úřady.

Vedle poplatku za vydání samotné platební karty zaplatí zájemce 12 eur (asi 380 korun) za vystavení elektronického podpisu, jehož roční obnova přijde na 15 eur (asi 475 korun). Klient si navíc musí zakoupit čtecí zařízení, aby mohl k dokumentu připojit digitální podpis. Tyto přístroje by měly být nabízeny se slevou, aby se do projektu zapojilo co nejvíce lidí.

Do roku 2008 by měly být všechny rakouské úřady zapojeny do systému využívání elektronického podpisu. Obyvatelům to umožní vyřizovat žádosti a posílat důvěrné dokumenty prostřednictvím počítače bez nutnosti osobního kontaktu s úředníky.

V České republice certifikát pro elektronický podpis stojí 700 korun za rok. V tuzemsku ho využívá zhruba 400.000 občanů a firem zejména při komunikaci s bankami. Do roku 2006 by v Česku měly státní úřady a obce přijímat elektronická podání, doručovat písemnosti na elektronické adresy a v elektronické podobě vydávat i správní akty.

Zdroj: ČTK


Lokalizovaný prohlížeč Mozilla 1.7 ke stažení
pátek, 25. června 2004 08:43 
Na stránkách projektu CZilla, který se zabývá lokalizací Mozilly je ke stažení aktuální česká verze 1.7 tohoto prohlížeče.

Poslední Mozilla, která byla v angličtině uvolněna teprve před několika dny nabízí blokování JavaScriptu při zobrazení kontextového menu či vylepšenou správu hesel. Uživatel také může nastavit několik kritérií pro blokování pop-up vyskakovacích oken.

Českou verzi Mozilly pro systémy Windows či Linux stahujte na této stránce.

Zdroj: Czilla


Nová verze Windows na obzoru
čtvrtek, 24. června 2004 18:04 
Microsoft v budoucnu začne prodávat speciální edici svého operačního systému s názvem Windows XP Starter Edition. Ta bude vycházet z okleštěné verze, kterou společnost nabídla loňské léto thajským uživatelům.

V Thajsku a Malajsii začal Microsoft prodávat levný systém Windows zejména kvůli konkurenčnímu tlaku. Tamní distribuce stojí zhruba 40 amerických dolarů.

O Windows XP není známo nic bližšího, zejména pak, zda bude dostupná všude, nebo pouze v rozvojových zemích či státech sužovaných vysokým softwarovým pirátstvím.

Zdroj: Yahoo! News


Novelizace elektronického podpisu prošla sněmovnou
čtvrtek, 24. června 2004 16:17 
Novelu zákona o elektronickém podpisu dnes schválila poslanecká sněmovna. Poslanci zákon přijali s pozměňovacími návrhy Senátu. Zákon umožňuje používání takzvaných elektronických značek, kterými mohou být označovány datové zprávy, a kvalifikovaných časových razítek.

Elektronické značky nebude na rozdíl od elektronického podpisu nutné vytvářet pro každou datovou zprávu. Jejich používání se tedy dotkne především situací, kdy je nutné posílat velké objemy dat v krátkém časovém sledu a vytváření elektronického podpisu pro každou datovou zprávu by bylo příliš náročné.

Ministr informatiky Vladimír Mlynář se domnívá, že elektronické značky budou používány ze strany státu například v agendách celního řízení či při vydávání elektronických výpisů z úředních databází. Podle zpravodaje zákona poslance Mariana Bielesze zlepší úprava zákona podmínky pro vyměňování citlivých dat e-mailem, a zvýší tím objem obchodů přes internet.

Zákon také počítá se zavedením časových razítek, které pomohou s dohledáním platnosti elektronického podpisu. Zákon vejde v platnost po podpisu prezidenta republiky.

Zdroj: ČIA


Comdex 2004 letos asi nebude
čtvrtek, 24. června 2004 11:34 
Kdysi největší světový veletrh informačních a telekomunikačních technologií Comdex má patrně na kahánku. Není to sice poprvé, co se o takové situaci spekuluje, ale již nyní, v půlročním předstihu, pořádající firma ohlásila, že posune termín této výstavy. O kolik dnů, týdnů či měsíců však není jasné. Vše totiž závisí na tom, jak se o tento podnik budou zajímat velcí vystavovatelé.

I když pořádající společnost tvrdí, že bude schopna spustit veletrh i bez nich a zároveň nebude ve ztrátě, nechce to podle svých slov udělat. Dá se očekávat, že se nejdříve pokusí změnit filozofii akce, aby tyto velké ryby přilákala. Pokud se to nepovede, možná to bude znamenat konec Comdexu.

Zdroj: ZDNet


RIAA zažalovala již 3429 uživatelů P2P sítí
čtvrtek, 24. června 2004 10:28 
Počet uživatelů P2P sítí, které zažalovala RIAA za porušování autorských práv stoupl na téměř tři a půl tisíce.

V úterý podal zástupce hudebního průmyslu žalobu na 482 uživatelů, kteří měli nabízet hudbu ve výměnných sítích. Přes čtyřista z nich pochází ze Saint Louis a Washingtonu D.C., další z Denveru a New Jersey.

Protipirátské organizaci RIAA se daří mimosoudní vyrovnání. Na to přistoupilo kolem 600 uživatelů, z nichž každý zaplatil v průměru 3 tisíce USD.

Zdroj: Yahoo! News


Hotmail bude mít větší schránku a lepší antivir
čtvrtek, 24. června 2004 10:06 

Softwarový gigant Microsoft se rozhodl napodobit svoji konkurenci a zvýšit uživatelům svých e-mailových služeb Hotmail velikost schránky. Ke stejnému kroku nedávno přistoupily konkurenční firmy Google a Yahoo. Microsoft současně zlepší všem 170 milionům zákazníků na celém světě antivirovou ochranu, oznámila firma v noci na dnešek.

Se změnami e-mailových služeb chce Microsoft začít na počátku
července. Firma se tak připojila k boji o uživatele, který zahájila firma Google. Ta nabídla uživatelům svých bezplatných e-mailových služeb kapacitu schránky až jeden gigabyt. Yahoo pak s nabídkou větší schránky přišel na počátku tohoto měsíce.

Uživatelé bezplatné služby MSN Hotmail získají nyní schránku
s kapacitou 250 megabytů. Příloha odesílaného mailu bude
moci mít velikost až deset megabytů proti původní nabídce pouze
jeden megabyt. Uživatelé placené služby MSN Hotmail Plus budou
mít kapacitu paměti až dva gigabyty a možnost odeslat přílohu o
velikosti 20 megabytů. Služba stojí klienty 19,95 USD ročně.

Microsoft také zlepší nabídku v rámci antivirové ochrany, která prohlédne veškerou došlou i odcházející poštu a očistí ji od virů. Původně Microsoft prohlédl veškerou došlou poštu a upozornil uživatele na viry. Ti se pak sami mohli rozhodnout, zda došlý mail vymažou. Nyní díky novému programu budou veškeré přílohy očištěny od virů a uživatel si bude moci mail přečíst, napsaly agentura Reuters a AP.

Zdroj: ČTK


I zaměstnanci AOL umí prodávat klientské adresy
čtvrtek, 24. června 2004 09:54 

Američtí vyšetřovatelé zadrželi zaměstnance internetové společnosti America Online a obvinili ho, že prodával elektronické adresy klientů marketingovým firmám. Ty je využívaly k zasílání nevyžádané reklamní pošty, takzvaného spamu. Úřady zadržely i pracovníka jedné marketingové společnosti z Las Vegas.

Problém spamu je v poslední době stále vážnější a podle některých odhadů více než polovina e-mailů, které v počítačových sítích oblétávají svět, připadá právě na spam. Úřady zjistily, že klienti America Online dostávali kvůli úniku informací až miliony spamů.

Zaměstnanec America Online Jason Smathers byl obviněn z krádeže seznamu se zhruba 92 miliony elektronických adres klientů. Prodával je Seanovi Dunawayovi z Las Vegas, který je používal k propagaci svých on-line hazardních her a prodával je i dalším spamerům.

Čtyřiadvacetiletý Smathers pracoval v America Online jako programátor, díky čemuž byl schopen dostat se k adresám klientů a
dokonce k typům platebních karet. Čísla karet ale zjistit nemohl. America Online má celkem asi 30 milionů zákazníků, píše agentura Reuters.

America Online Smatherse ve středu propustila, Dunaway pro podnik nepracoval. Zadrženým hrozí až pětiletý trest a pokuta až 250.000 dolarů (asi 6,8 milionu Kč). Američané mají zákon, který dovoluje takovou činnost přísně trestat.

Zdroj: ČTK 

eBay proniká do Indie a skupuje konkurenci
čtvrtek, 24. června 2004 09:45 

Americká on-line aukční síň eBay koupí svého konkurenta Baazee.com, který je největším on-line nákupním centrem v Indii. eBay za něj zaplatí zhruba 50 milionů dolarů (asi 1,4 miliardy Kč) a nákupem si chce upevnit pozici na druhém nejlidnatějším trhu světa.

eBay se snaží vybudovat si mezinárodní reputaci v naději, že právě v zahraničí bude moci pokračovat ve svém dalším růstu. Loni eBay zaplatil kolem 180 milionů dolarů za společnost EachNet, což je nejpopulárnější on-line aukční síň v Číně. eBay ale musí v Číně soupeřit se společností Yahoo! a dalšími podniky.

V Indii se internet zatím stále ještě příliš nepoužívá, eBay ale počítá s tím, že jak bude pokračovat silný růst indické ekonomiky, změní se i chování obyvatel. "I když na elektronické obchody v Číně je stále příliš brzy, věříme, že dlouhodobě to pro nás bude skvělá příležitost," řekla šéfka eBay Meg Whitmanová.

V Indii používá internet podle odhadů méně než jedno procento obyvatel, zatímco například v Číně je to 4,6 procenta. Z těch, kteří internet používají, ho naprostá většina využívá jen k psaní e-mailových zpráv a k rozhovorům s ostatními uživateli, podotýká agentura AP.

Portál Baazee funguje od roku 2000, kdy se snažil napodobit úspěch společnosti eBay. Na rozjezdu firmy se finančně podílel například mediální magnát Rupert Murdoch anebo některé podniky rozvojového a rizikového kapitálu. Vedle portálu Baazee působí na indickém on-line trhu jen několik málo dalších firem.

Zástupci společnosti Baazee tvrdí, že mají celkem asi milion registrovaných uživatelů. Prostřednictvím stránek jejich podniku se dá kupovat asi 5000 nejrůznějších druhů zboží, včetně klenotů, mobilních telefonů, ojetých automobilů, ale i nemovitostí.

Zdroj: ČTK

 

iTunes prodal za první týden v Evropě 800 tisíc skladeb
čtvrtek, 24. června 2004 08:19 
Evropská pobočka on-line obchodu s hudbou iTunes prodala za první týden fungování 800 tisíc skladeb. Tím se placená knihovna dostala na první místo v prodeji mezi konkurencí.

iTunes kopíruje startem ve třech evropských zemích (Británie, Německo, Francie) loňské spuštění v USA. Tam se ihned po prvním týdnu zařadil na špičku mezi on-line obchody s hudbou a za rok prodal na 85 miliónů skladeb.

Nejvíce skladeb, 450 tisíc, prodal během prvního týdnu v Evropě iTunes v Británii, což je šestnáctkrát více, než u konkurenčního on-line obchodu OD2.

Rozšíření do dalších evropských zemí včetně Česka plánuje provozovatel iTunes Apple na říjen letošního roku.

Zdroj: ZDNet


Samsung chce do roku 2010 vybudovat největší "krystalové údolí" na světě
středa, 23. června 2004 16:04 

Největší korejská korporace Samsung plánuje vytvořit největší světové "krystalové údolí". To by mělo vzniknout na jihu provincie South Chungchong v oblasti Chonan-Tangjong. Do roku 2010 by mělo být do tohoto projektu investováno 20 trillion wonů.

Zástupci Samsungu věří, že plazmové obrazovky a displeje z tekutých krystalů budou, po vyčerpání současných polovodičů, pro firmu velkým byznysem. Podle Lee Kun-hee, vedoucího představitele Samsungu, chtějí hodně investovat právě do nových technologií, aby se stali brzo jedničkou ve výrobě displejů nové generace. "Investováním 20 trillionů wonů do roku 2010 vytvoříme v novém centru 20 000 pracovních míst," řekl Lee.

Samsung má již v současné době nedaleko Chonanu čtyři výrobní linky na LCD displeje a dvě na výrobu na plazmových displejů (PDP). V plánu na "krystalové údolí" se počítá i s tím, že se na projektu budou podílet i většina partnerů firmy jako je Samsung SDI and Samsung Corning.

Zdroj: Korea TimesNapište svému ministrovi. Snad vám i odpoví
středa, 23. června 2004 15:31 

Na dotazy elektronickou poštou z tuzemských ministerstev nejlépe odpovídá ministerstvo pro místní rozvoj, nejhůře je na tom naopak ministerstvo spravedlnosti. Vyplývá to z průzkumu společnosti United Interactive mezi 15 tuzemskými ministerstvy, který zkoumal, zda reagují na emailové dotazy a jak rychle a kvalitně na ně odpovídají.

Státní správa skončila v úrovni emailové komunikace v porovnání s dalšími odvětvími zatím nejhůře. Nejlépe prostřednictvím elektronické pošty komunikují české banky, dále pak pojišťovny, telekomunikační firmy, mobilní operátoři a stavební spořitelny.

Za ministerstvem pro místní rozvoj se v úrovni elektronické komunikace umístila ministerstva dopravy a životního prostředí. Podle Martina Hoška z United Interactive je zajímavé průměrné umístění ministerstva informatiky a portálu veřejné správy, kde by se asi očekávalo efektivnější využívání této komunikace. Ministerstvo informatiky skončilo sedmé, portál, který byl hodnocen zvlášť, by se zařadil na páté místo.

Vedle ministerstva spravedlnosti, které na dotazy v rámci průzkumu vůbec nereagovalo, nejhůře komunikovalo ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo práce a sociálních věcí.

Zdroj: ČTK


S formulářem na poštu? Už nemusíte. 602XML Filler je tady.
středa, 23. června 2004 11:30 
Společnost Software602 a.s. představila nový software pro vyplňování XML formulářů, 602XML Filler. Tento program je distribuován na internetu zcela zdarma (ke stažení zde).

Pomocí XML Filleru je možné formuláře vyplňovat, podepisovat a odesílat z nich jakákoliv data ve formátu XML. Jednou z hlavních výhod uvedeného řešení je, že nevyžaduje, při vyplňování formuláře, trvalé připojení k internetu. Formulář stačí jednoduše stáhnout na lokální počítač a vyplnit jej offline. Data lze vyplňovat postupně a formulář průběžně ukládat. Výstupy lze uložit do souboru nebo exportovat do formátu PDF, a posléze je odeslat zpět.

Společnost Software602 a.s. zároveň nabízí program pro tvorbu takových formulářů 602XML Designer. S jeho pomocí je možné formuláře vytvářet, editovat a autorizovat. Designer je součástí licenčního balíku 602XML Form Publishing, který obsahuje práva na publikování libovolného počtu formulářů pro zpracování v XML Filleru.

Formát XML nachází uplatnění uvnitř velkých firem a ve státní správě, kdy občan nesmí být zatěžován při vyplňování nejrůznějších formulářů, potřebou zakoupit daný software.

Zdroj: Tiskové materiály


Adaptér pro připojení iPodu ve vozech BMW k reproduktorům
středa, 23. června 2004 10:21 
Společnost Apple představila adaptér, který umožní propojit přehrávač iPod s reproduktory některých modelů aut značky BMW. Po spojení zařízení s adaptérem, který stojí 149 USD + poplatky za zabudování je přehrávač napájený z baterie vozu a skladby z něj lze přehrávat v audiosystému vozu. Přehrávač lze ovládat pomocí tlačítek na volantu vozu a čísla skladeb jsou zobrazována na autorádiu.

Společnosti Apple i BMW si od propojení iPodu s audiosestavou vozů zřejmě hodně slibují a očekávají o ně velký zájem. Svědčí o něm například spuštění domény www.ipodyourbmw.com či natočení televizního spotu, který používání zařízení v BMW propaguje.

Zdroj: ZDNet


Za zadržení kinopiráta odměna 500 dolarů
středa, 23. června 2004 08:59 
Pracovníci amerických kin obdrží až 500 amerických dolarů za lapení pachatele, který natáčí promítaný film na video. Odměnu jim vyplatí filmová studia, když filmového piráta zadrží a přivolají policii.

Filmový průmysl tak našel nový způsob, jak bojovat proti stále bujícímu pirátství. Již dříve začali pracovníci sálů hledat piráty ve tmě pomocí brýlí pro noční vidění.

Návštěvníci jiných kin musí zase povinně projít detektorem kovů, který odhalí skryté kamery či fotoaparáty.

Za loňský rok bylo podle Motion Picture Association of America zabaveno 52 miliónů pirátských DVD. Většina filmů na nich byla pořízena právě v kinech.

Zdroj: BBC


Fotbalisté nakopli prodej televizí
středa, 23. června 2004 08:25 
Národní fotbalový tým má jistý postup ze skupiny a prodavači se radují ještě víc než fanoušci. Obchodníci s elektronikou navěsili na fotbal řadu akčních nabídek a každý vyhraný zápas je příslibem větších tržeb. Přes fotbal se dobře prodávají hlavně televize. Více zde.

Zdroj: iDnes


Nejčastější rozlišení monitorů je 1024 x 768 bodů
úterý, 22. června 2004 17:23 
Nejpopulárnějším rozlišením monitorů je 1024 x 768 bodů. To si svoji pozici upevnilo oproti loňsku o dalších 6 bodů na celkových 54 procent. Druhým nejpoužívanějším rozlišením je 800 x 600 s téměř 25 procenty. Ve srovnání s loňskem jej přestalo používat 7 procent uživatelů, tvrdí výsledky průzkumu společnosti OneStat.com.

Ze dvouměsíčního měření 2 miliónů nastavených rozlišení dále vyplývá, že vzrostl naopak počet těch, kteří využívají vyšší rozlišení - 1280 x 1024 má nastaveno 14 procent uživatelů, 1152 x 864 pak 4 procenta a 1600 x 1200 téměř jedno procento. Rozlišení 640 x 480 využívá 0,6 procent monitorů.

Zdroj: www.onestat.com


Kapesní hudební CD budou obsahovat vyzváněcí melodie
úterý, 22. června 2004 14:45 
Několik světových hudebních vydavatelství testuje v některých zemích Evropy nový hudební nosič, kapesní CD. Ten má zhruba poloviční průměr proti tradičnímu disku a vedle několika vybraných skladeb na sobě nese i vyzváněcí melodie do mobilních telefonů.

Evropský debut měla technologie loni v létě, když jej v Německu uvedly na trh v omezeném počtu společnosti Universal Music a Sony Music. Později je následovaly EMI a BMG, aby také otestovaly zájem spotřebitelů.

Nyní Universal Music jako jediná z velkých vydavatelství uvádí nový formát také v Británii. Mluvčí firmy uvedl, že firma dodá příští měsíc na britský trh tisícovku kapesních CD se šestnáctkou svých interpretů. Budou mezi nimi například 50 Cent či The Rasmus. O ceně společnost ještě nerozhodla, dodal mluvčí.

Manažeři nahrávacích společností doufají, že jim nový formát zvedne tržby za situace, kdy prodej singlů klesá a zájem o melodie do mobilů roste. Hudební průmysl bojuje s poklesem prodeje především kvůli domácímu a pirátskému kopírování skladeb.

Vyzváněcí melodie pro mobily si uživatel z kapesních disků může stáhnout prostřednictvím osobního počítače. "Jde čistě o test, který má ukázat, jak trh zareaguje," dodal mluvčí Universal Music.

Tiskový mluvčí německé BMG uvedl, že prodej kapesních CD byl sice dobrý, ale maloobchody měly kvůli jejich nezvyklému formátu potíže se skladováním. Společnost proto program minulý měsíc zastavila, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTKOD2, dominantní evropský konkurent iTunes, mění majitele
úterý, 22. června 2004 13:13 
Mediální společnost Loudeye koupí největšího evropského internetového prodejce hudby OD2 za 38,6 milionu dolarů v hotovosti a formou výměny akcií. Akvizice přichází v době, kdy se OD2 snaží odrazit narůstající tlak konkurence na evropském trhu stahovaní hudby z internetu a udržet si dominantní postavení na evropském trhu. Vyplývá to z prohlášení firmy.

Soukromá společnost OD2 pověřila na počátku letošního roku investiční banku Broadview International, aby ji pomohla najít různé možnosti dalšího financování, včetně možného prodeje. Důvodem byla snaha firmy lépe se vyrovnat s rostoucí konkurencí na evropském trhu, na který útočí firmy jako Sony, Apple Computer či Napster.

Firma vzniklá kombinací OD2 a Loudeye bude poskytovat služby v oblasti archivace digitální hudby, boji proti pirátskému stahování či elektronické obchodování. Bude mít desítky partnerů v obchodování s digitální hudbou v Evropě a Severní Americe. Nový podnik chce také vstoupit na trh stahování hudby pro mobilní telefony a rozšířit působení z audio do video služeb.

"Kombinací s OD2 se z nás stane největší poskytovatel digitálních mediálních služeb pro firmy na světě s největším katalogem licencí digitální hudby v odvětví," prohlásil prezident a generální ředitel Loudeye Jeff Cavins. Spoluzakladatel OD2 Charles Grimsdale pro agenturu Reuters dodal, že dohoda znamená, že OD2 rozšíří katalog písní, který nabízí ke stažení, až na 1,3 milionu skladeb. Loni si prostřednictvím OD2 uživatelé stáhli tři miliony písní.

Zdroj: ČTK

 

Prohlížeč Mozilla vyšel ve verzi 1.7
úterý, 22. června 2004 12:37 
Nová verze internetového prohlížeče Mozilla 1.7 nabízí několik novinek. Mezi ty největší lze řadit možnost blokace JavaScriptu při zobrazení kontextového menu. Úpravy se také dočkal správce hesel, který nově umožňuje zobrazení všech uložených hesel. K tomu je ale nejdříve potřeba zadat hlavní heslo, které takové zobrazení zpřístupní.

Pro blokování vyskakovacích oken jsou nově k dispozici různá kritéria. Byla také zvýšena ochrana před závadným kódem při stahování a instalaci různých rozšíření a přídavných modulů. Ty je nyní možné získat jen z webů, které budou na vašem seznamu (white list). Mozilla 1.7 je dostupná pro systémy Windows, Linux a MAC. Seznam všech změn naleznete zde a stahovat novou Mozillu lze z tohoto místa

Zdroj: Mozilla.org


DVD s 16x vypalováním se zpozdí
úterý, 22. června 2004 08:14 
Podle zjištění serveru Digitimes, se mnozí thajwanští a japonští výrobci DVD mechanik, jako jsou BenQ, Lite-On, Pioneer či Sony mohou v nejbližší době potýkat s nedostatkem výkonných laserových diod, které jsou potřebné k výrobě přepisovacích mechanik s šetnáctirychlostním zápisem na DVD+R.

Původní plány přitom hovořili o uvedení prvních takových mechanik na trh již v polovině příštího měsíce. Zdržení tak bude mít za následek prodloužení životního cyklu 12x přepisovacích DVD mechanik a 8x rychlostních DVD vypalovaček s podporou zápisu do dvou vrstev (dual layer) o zhruba jdno až dvě čtvrtletí. Původní plány přitom počítali s délkou produkce takových zařízení 2 – 3 měsíce.

Zdroj: Digitimes

 

Vesmír dobyl soukromý letoun SpaceShipOne
úterý, 22. června 2004 07:50 
V pondělí doletělo první soukromé letadlo až do vesmíru. Zařízení SpaceShipOne překonalo hranici 100 kilometrů a ve vesmíru strávilo tři a půl minuty.

Stroj řízený Mikem Melvillem odstartoval z Mohavské pouště. Nejdříve ho do vzduchu vyneslo letadlo, od kterého se následně odpoutal a pokračoval zažehnutím vlastních motorů.

Náklady na první civilní vesmírný let byly podle Burta Rutana, majitele společnosti, která letoun vyrobila ve srovnání s výdaji NASA minimální. Přesto se však pohybovaly v desítkách miliónů dolarů.

Zhruba 20 miliónů USD věnoval na vývoj spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen.

V případě, že bude let do dvou týdnů s identickým letounem a tříčlennou posádkou zopakován, obdrží pokořitel cenu X prize ve výši 10 miliónů USD.

Zdroj: CNN


Yahoo! už má svůj čínský vyhledávač - Yisou
pondělí, 21. června 2004 13:41 

 
Americká společnost Yahoo dnes představila nový čínský internetový vyhledávač s názvem Yisou. Firma tak učinila necelý týden poté, co její hlavní konkurent Google získal menšinový podíl v největší čínské společnosti, jež se zabývá vyhledáváním informací na internetu.
 
"Zavedení Yisou pomůže rozšířit naši působnost na rychle rostoucím trhu s vyhledávači v Číně," řekl viceprezident Yahoo North Asia pro výzkum a trh David Lu. Společnost Yahoo již loni koupila čínský internetový vyhledávač 3721 Network Software za 120 milionů dolarů.
Podle vládního odhadu by se měl počet předplatitelů internetu v Číně do konce letošního roku zvýšit na 111 milionů osob z 81 milionů v závěru loňského roku. Čína by se tak dostala na druhé místo za Spojené státy, kde má podle průzkumu firmy Nielsen/NetRatings přístup k internetu ze svého domova zhruba 200 milionů obyvatel.
 
Americká společnost Google, která zatím není v Číně fyzicky přítomna, minulý týden koupila minoritní podíl ve firmě Baidu.com. Ta je podle svých údajů největším internetovým vyhledávačem v Číně a plánuje uvedení svých akcií na newyorskou burzu, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

 

Vyhledávač Ask Jeeves zobrazí obsah stránek bez odkliknutí
pondělí, 21. června 2004 11:16 
Provozovatel vyhledávače Ask Jeeves v sobotu oznámil započetí testování nové služby spočívající v zobrazení náhledu stránky, aniž by ji musel uživatel otevírat.

Funkce binoculars je aktivována, když uživatel umístí kurzor myši na ikonu "dalekohledu". Následně bude možné zobrazovat uložené náhledy stránek.

Nová vlastnost vyhledávače má zredukovat počet nutných kliknutí pro otevření stránky až na 70 procent.

Technologie, kterou si provozovatel stránek Ask.com nechal patentovat by mohla vyhledávači přinést nové uživatele či přetáhnout ty stávající od konkurenčních služeb Google či Yahoo!.

Zdroj: Reuters


Bill Gates uvažuje o sponzorování týmu Formule 1
pondělí, 21. června 2004 10:09 
Hlavním sponzorem týmu formule jedna Toyota by se mohl stát nejbohatší muž planety. O zájmu Billa Gatese investovat do této stáje informuje pondělní vydání německého deníku Bild. Zakladatel softwarového gigantu Microsoft se podle něj má stát sponzorem Toyoty od příštího roku. Více zde.

Zdroj: iDnes


Gigabajtový freemail z Indie
pondělí, 21. června 2004 09:43 
Indický provozovatel webmailu Rediffmail nabízí od tohoto týdne svým uživatelům gigabajtovou kapacitu freemailové schránky.

Uživatelé služby jsou chráněni antispamovým filtrem a mohou odesílat přílohy až do 10MB. Na freemail lze přistupovat také z mobilních telefonů.

Poskytovatel nejoblíbenější freemailové služby v Indii umožní za poplatek 450 rupií (zhruba 6 eur) na rok navýšení schránky na 2GB.

V minulém týdnu se rozhodl navýšit kapacitu svého freemailu také portál Yahoo! - ze 4 megabajtů na rovných 100MB. Rovněž zde si mohou zákazníci připlatit 20 USD/rok za vyšší (až 2GB) kapacitu.

Gigabajtovou mánii se svojí službou Gmail odstartoval portál Google. Jeho freemail se však stále nachází v testovací fázi.

Do konce roku bychom se měli gigabajtové kapacity freemailu dočkat i v Česku u portálů Centrum a Seznam.

Zdroj: Yahoo! News


Kancelářský balík zdarma OpenOffice již ve verzi 1.1.2
pondělí, 21. června 2004 08:28 
Tři měsíce od uvedení předchozí verze balíku kancelářských aplikací OpenOffice 1.1.1, který je zdarma, se na trhu objevuje další verze s číslem 1.1.2. Mezi nejzajímavější vylepšení patří rozšíření možností exportu do XML, vylepšení podpory databází formátu dBase či nová komponenta FontOOo, která se bude starat získávání nových druhů písem a jejich instalaci.

Kancelářský balík OpenOffice obsahuje textový editor, tabulkový procesor, nástroje pro tvorbu prezentací, kreseb a prostředky pro přístup k databázím. Software je k dispozici ve verzích pro Windows (98/ME/NT/2000/XP), GNU/Linux (x86 a PowerPC), Solaris (SPARC) a Mac OS X. OpenOffice podporuje češtinu.

Zdroj: OpenOffice.org


Za nevhodný email sedí Sýrijec ve vězeí
pondělí, 21. června 2004 07:31 
Kvůli přeposlání obsahu zakázaných webových stránek byl uvězněn 32letý Sýrijec. Tento krok se má stát hlavně politickým precedencem a odstrašujícím případem. I přes nátlak Amnesty International, sýrijské asociace pro lidská práva a názory médií i obecné veřejnosti se nedaří rozhodnutí soudu zvrátit. Takřka jediným materiálem, kvůli němuž se Abdel Rahman dostal za mříže na dva a půl roku, byly fotografie z kurdské demonstrace v Damašku

Autor: Zdeněk Schee

Zdroj: BBC


Údaje o průměrné známce, počtu známek a příspěvků v diskusi jsou platné k okamžiku vydání přehledu.
Autor:
  • Nejčtenější

Webbův teleskop vyfotil galaxii Cartwheel vzdálenou 500 milionů světelných let

Webbův vesmírný teleskop pořídil záběry galaxie Cartwheel vzdálené 500 milionů světelných let. Fascinující snímky...

Stíhačky pro Ukrajinu? Možná svatá trojice spolu s Javelin a HIMARS

Ukrajinské vedení hned z kraje konfliktu úpěnlivě žádalo spojence zejména o těžkou techniku, která by umožnila bránit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyzkoušeli jsme nový set-top-box O2TV, překvapil konfigurací i cenou

Podsvětlený dálkový ovladač s pohybovým čidlem, možnost připojit bluetooth sluchátka a dostatek USB portů. To jsou...

Expert: Rusy předběhla ve vesmírném programu už i Čína a Evropa. O NASA nemluvě

Rozstřel Rusové chtějí po roce 2024 ukončit svou účast na Mezinárodní vesmírné stanici. V Rozstřelu se nad důsledky tohoto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

F-35 nesmí do vzduchu kvůli novým závadám. Po motorech jsou to i sedačky

První komerčně nabízený bojový letoun 5. generace, americký F-35, postihla další řada technických potíží, která ve...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Nejznámější praktiky vedoucí ke krádeži hesel

Chcete zjistit něčí heslo? Opravdu? Potom byste měli zvážit své životní nastavení. Ale teď jinak. Místo zjišťování...

Váháte s upgradem na Windows 11? Tyto informace byste měli vědět

Nejnovější verzi operačního systému Windows 11 přijímají uživatelé po celém světě. Přestože nikdo není nucen na novou...

Nová zbraň Googlu umí využít i počítačový šrot

Je to nějaká prapodivná verze Windows, nebo ten systém Chrome OS? Tato otázka vás napadne, pokud poprvé spatříte nový...

První asistent Googlu, který přinesl revoluční chytré karty, míří do propadliště dějin

Je tomu už deset let, co se objevil první pokus o inteligentního osobního asistenta společnosti Google. Služba dostala...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...