Čtvrtek 13. května 2021, svátek má Servác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 13. května 2021 Servác

Vyzkoušejte všechny triky, které nabízí Centrum akcí ve Windows 10

  8:07
Oznámení informací a Centrum akcí Windows 10 jsou dvě funkce, které podávají přehled o stavu operačního systému a poskytují notifikace z aplikací a webů. Někdy oznámení může být až příliš a ne o všech chcete vědět hned, nebo si je nechat zobrazit tímto způsobem.

Ilustrační foto - oznámení Windows | foto: Creative Commons

Notifikace se objevují formou vyskakovací bubliny vpravo dole a následně se přesouvají do Centra akcí (postranního panelu). Změny v chování lze provést snadno. Základní ovládání se děje přímo v Centru akcí a pro to Microsoft navrhl celou sekci v Nastavení. Nejprve je dobré pochopit možnosti související s oznámeními.

1.Správa oznámení Centra akcí v postranním panelu

Oznámení se ve Windows 10 objevují v pravém dolním rohu. V této části se také nachází ikona zprávy. Pokud je prázdná, žádná nová oznámení jste neobdrželi. V opačném případě bude plná. Kliknete-li na ni, nebo použijete klávesovou zkratku Windows + A, otevře se postranní panel. Centrum akcí shromažďuje všechny výstrahy, které se zobrazily v systému a umožňuje je zobrazovat později, číst a také mazat.

Správa oznámení Centra akcí v postranním panelu

Ještě než se přesuneme k tomu, co dále nabízí, podívejme se na způsob, kterým lze provést rychle určité kroky. Kliknete-li pravým tlačítkem myši na ikonu zprávy, zobrazí se dialogové okno. Z tohoto místa můžete bez hlubšího nastavování vyladit oznámení přímo z panelu Centra akcí. Volba Otevřít Centrum akcí otevře postranní panel – stejná funkcionalita, jako kdybyste na ikonu klikli levým tlačítkem myši.

Asistent pro koncentraci

Zajímavá volba se skrývá pod Pomocník pro lepší soustředění. Díky této funkci je možné vyžádat si jen důležitá oznámení, nebo upozornění na nastavené budíky. Zvolte jednu z těchto možností a nic dalšího dostávat nebudete. Potom je tu funkce Nezobrazovat ikony aplikací. Tou je možné zakázat v notifikacích zobrazovat ikony programů, ze kterých oznámení pochází. A poslední volbou Nezobrazovat počet nových akcí dojde k zakázání informace o tom, kolik zpráv jste obdrželi.

Asistent pro koncentraci

Otevřete-li postranní panel, tak zde kromě ikon umístěných dole umožňujících rychlé akce, najdete obdržená oznámení a jejich krátké notifikace. Kliknutím na ně se do aplikací přepnete, nebo můžete notifikaci smazat, rozbalit ji, případně ozubeným tlačítkem nastavit, že z této aplikace nechcete dostávat žádná oznámení, nebo že chcete přejít do nastavení oznámení této aplikace. Pokud to uděláte, zobrazí se okno s upřesňujícími volbami (více se jim věnujeme níže v textu).

Možnost, jak vypnout všechna oznámení od konkrétní aplikace

Tip

Jestliže si nepřejete být žádnými oznámeními rušeni a chcete tak učinit rychle, klikněte v postranním panelu centra akcí na ikonu Pomocník pro lepší soustředění. Takto dostanete jen prioritní upozornění a pokud kliknete ještě jednou, tak pouze z nastavených budíků. Kliknutím pravého tlačítka myši lze přejít do nastavení, kde je možné přizpůsobit seznam aplikací nacházejících se v prioritních a dále nastavit automatická pravidla.

Pomocník pro lepší soustředění

2.Nastavení oznámení a akce

Pokud v postranním panelu Centra akcí kliknete zcela nahoře na odkaz Spravovat oznámení, otevře se rozhraní této funkcionality v Nastavení. Prostřednictvím přepínače Zobrazovat oznámení aplikací a jiných odesílatelů máte možnost deaktivovat zobrazování všech oznámení aplikací, tedy kromě upozornění systému Windows, na jedno přepnutí.

Nastavení oznámení a akce

Pod tímto posuvníkem se nachází Pomocník pro lepší soustředění, kterého jsme si již popsali, dále řada zaškrtávacích políček k vyladění dalšího chování. Zakažte například Zobrazovat oznámení na zamykací obrazovce, abyste zvýšili své soukromí. Vypnutím možnosti Povolit přehrávání zvuků u oznámení zakážete všechna zvuková upozornění najednou. Níže můžete deaktivovat některá upozornění systému Windows, která vám pomohou používat zařízení.

Možnosti oznámení konkrétních aplikací

Zbytek stránky s možnostmi oznámení spadá do části Zobrazovat oznámení od těchto odesílatelů. Zde můžete vybrat konkrétní aplikace a vyladit, jak jejich oznámení budou pracovat v systému Windows. Využijte otevírací nabídku Seřadit podle, abyste snadno našli aplikace, které v poslední době zasílaly oznámení.

Možnosti oznámení konkrétních aplikací

Deaktivací posuvníku, oznámení pro danou aplikaci zcela vypnete. Kliknete-li na ni, zobrazí se detailnější oznámení a každou z nich tak lze přesněji konfigurovat na míru. Jako první, co můžete ovlivnit, je kde se upozornění bude zobrazovat - formou informačního oznámení, nebo v Centru akcí (případně oboje). Pokud chcete upozornění zobrazovat, ale nechcete, aby se zobrazoval jeho potenciálně citlivý obsah (například text zprávy), použijte možnost Skrýt obsah, když jsou oznámení na zamykací obrazovce. Také pro každou volbu zvlášť můžete deaktivovat zvukovou informaci – skvělá možnost, jak upozornit jen na prioritní notifikace.

Také pro každou volbu zvlášť můžete deaktivovat zvukovou informaci

Rozbalovací nabídka Počet oznámení viditelných v Centru akcí umožňuje vybrat, kolik jednotlivých oznámení se zobrazí pod položkou dané aplikace, aby se zabránilo přeplnění. A nakonec lze ovlivnit prioritu oznámení aplikace, respektive kde se zobrazí.

Tip

Která oznámení budou aplikace zobrazovat je také možné konfigurovat přímo v nich. Proto pokud například nějaká aplikace předává notifikace skrz Windows, respektive Centrum akcí, přejděte do nastavení oznámení aplikace a vyberete si, u kterých se tak může dít. Například v případě takového Discordu si lze definovat jen ty, o kterých musíte vědět ihned. Druhým příkladem jsou oznámení v browserech. Také zde si nakonfigurujte, ze kterých webů chcete dostávat upozornění o zveřejněných informacích.

Nastavení oznamování v Chrome

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Jak dopadne pandemie covidu? Zřejmě nejhůře jak mohla, přitom ne špatně

Virus SARS-CoV-2 napříč světem zřejmě zdomácní. Pravděpodobnost, že by se ho podařilo vytlačit a získat proti němu...

Po této očistě Windows si budete myslet, že máte nový PC

S jarem bývá pevně spjatý úklid všeho druhu. Zapomínat by se přitom nemělo ani na PC. Jak hardwarovou, tak softwarovou...

Mohutný protiletadlový systém Jenisej zastavila hmotnost, ale i Chruščov

Vývoj samohybných protiletadlových systémů vybavených radiolokátorem byl pro konstruktéry velkou výzvou. Některé...

Bez panzerfaustů by to měli pražští povstalci mnohem těžší

Nenahraditelnou zbraní Pražského povstání se stala pancéřová pěst. Bez této účinné pěchotní protitankové zbraně by byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fanoušci retra pláčou. Z Windows zmizí ikonka CRT monitoru, změní se i koš

Na podzim plánuje Microsoft vydat novou podzimní edici Windows 10, která přinese další pokračování přechodu na nový...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  • Další z rubriky

Fanoušci retra pláčou. Z Windows zmizí ikonka CRT monitoru, změní se i koš

Na podzim plánuje Microsoft vydat novou podzimní edici Windows 10, která přinese další pokračování přechodu na nový...

Vyzkoušejte všechny triky, které nabízí Centrum akcí ve Windows 10

Oznámení informací a Centrum akcí Windows 10 jsou dvě funkce, které podávají přehled o stavu operačního systému a...

I e-mail lze poslat tak, aby si ho nikdo neoprávněný neotevřel

Chcete-li někomu poslat e-mail a zajistit, aby si jeho obsah přečetl pouze příjemce, nestačí zvolit jen standardní...

Po této očistě Windows si budete myslet, že máte nový PC

S jarem bývá pevně spjatý úklid všeho druhu. Zapomínat by se přitom nemělo ani na PC. Jak hardwarovou, tak softwarovou...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...