Nestresujte se vypisováním formulářů na úřadě. Vyplňte si je předem v PC

aktualizováno 
Formuláře patří mezi skupinu dokumentů, která není mezi lidmi příliš oblíbená. Tato skutečnost je způsobena zejména tím, že při sebemenší chybě je nutné formulář celý přepsat. Při vyplňování na počítači se řadě komplikací elegantně vyhnete.
Vyplňujte formuláře na počítači

Vyplňujte formuláře na počítači

Formuláře se pro řadu z nás staly velmi nepopulárním pojmem. Důvody, proč lidé nemají formuláře rádi, jsou celkem zřejmé. Vyplňování musí být velice důsledné, při sebemenší chybě je obvykle nutné celý formulář přepsat znovu a často je potřeba v rámci určitého formuláře aplikovat výpočetní vztahy mezi některými kolonkami. Typickým příkladem formulářů je posílání složenky, balíku, doporučeného dopisu apod. Na formuláře ale můžete narazit i na České správě sociálního zabezpečení, finančním úřadu, katastrálním úřadu, ale také v mnoha soukromých firmách.

Jaké má vyplňování formulářů na PC největší výhody?
Jak jsme již uvedli, největší předností je jednoduchá oprava chyby při vyplňování. Většiny chyb si všimnete ještě před samotným tiskem, ale i oprava chyby po vytisknutí je jednoduchá – nemusíte všechny kolonky vyplňovat znovu. Další výhodou je přesný tisk v oblasti čtecích zón, kde je nemožné přepisovat již napsaný text. Některé aplikace také dokáží zkopírovat stejný text do patřičných kolonek (to je vynikající zejména u složenek), dokáží počítat matematické vztahy automaticky, čímž se zjednoduší celý proces vyplňování.

Jaké formuláře jsou zpracovány elektronicky?
Řada aplikací má ve svém základním vybavení typické formuláře. Jedná se zejména o poštovní složenky, podací lístky, formuláře pro podávání daňového přiznání apod. Vyspělejší z nich pak dokáží dle naskenované předlohy vyplnit jakýkoli formulář a vytisknout do tiskopisu nebo kompletní formulář na čisté listy.

Představuje se Form studio eXpress
Kvalitních aplikací existuje poměrně dost. Bohužel jen málokterá z nich je však k dispozici zdarma. Výjimky se však najdou. Mezi takové patří i Form studio eXpress, odlehčená verze komerčního produktu Form studio 2008. Podobně jako jeho vybavenější bratříček umožňuje vyplňovat formuláře, zobrazit náhled a vytisknout je s využitím externího prohlížeče PDF nebo formuláře odeslat e-mailem. Nenabízí sice zdaleka tolik možností a nedisponuje integrovanou databází tiskopisů, ale jestliže vyplňujete tiskopisy pouze občas a nechce se vám utrácet zbytečně peníze za placený produkt, poslouží vám více než dobře.

Form studio eXpress

Stažení a instalace
Domovské stránky aplikace naleznete na této adrese. Instalační soubor si potom můžete stáhnout přímo z této adresy – Form studio eXpress (3,6 MB). S instalací si nemusíte lámat hlavu, protože aplikace se instalovat nemusí. Díky tomu ji můžete mít neustále s sebou, například na USB klíčence a spustíte ji na PC vybaveném systémem Windows.

Kde najít potřebné formuláře
Po spuštění vás uvítá úvodní okno, ve kterém naleznete informace o tom, v čem se liší oproti Form Studio 2008. Dozvíte se mimo jiné, že neobsahuje formuláře, ale pracovat s nimi umí.

Form studio eXpress

Stačí tedy navštívit stránky www.formulare-ke-stazeni.cz, kde na levé straně naleznete seznam formulářů. Klikněte tedy na odkaz, ze kterého potřebujete formulář zpracovat. Nyní se zobrazí dostupné formuláře. Kliknutím na odkaz si ten vybraný stáhněte na pevný disk PC (například poštovní poukázku).

Form studio eXpress

Pomocí první ikony zleva otevřete jakýkoli formulář uložený na disku, stejně tak lze toto provést pomocí nabídky Soubor, Otevřít. Implicitně je přistupováno do složky, ve které se nachází spuštěná aplikace. Vyberte tedy staženou poštovní poukázku A. Ta je sice zabalena v ZIP archívu, ale i s tímto si aplikace poradí, rozbalení tedy není nutností.

V oblasti Obsah jsou zobrazeny různé části formulářů, což je využito více u složitějších formulářů na daně apod. Zvolte tedy volbu Poštovní poukázka A, kde vyplníte všechny potřebné kolonky.

Form studio eXpress

Jakmile budete s vyplňováním hotovi, můžete kliknout na ikonu náhledu a zobrazit tak formulář v tiskové podobě. K tomuto zobrazení je vyžadován prohlížeč PDF souborů (např. Adobe Reader). Vyplněné tiskopisy si můžete jednoduše uložit na pevný disk k dalšímu použití, anebo rovnou vytisknout. S ním potom stačí zajít na příslušný úřad a odevzdat ho.

Form studio eXpress

Závěrem
Na webových stránkách projektu je k dispozici 540 nejrůznějších formulářů dotýkajících se devatenácti oblastí a jednadvaceti institucí. Databáze je skutečně bohatá a neustále přibývají nové formuláře, které si můžete stáhnout a využívat zcela bezplatně. Chcete-li ještě komfortněji vyplňovat formuláře a využívat některé automatické funkce, budete si muset koupit plnou verzi, která vás přijde na 1 590 Kč.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: tvorba působivých videoklipů nebo sledování dat

Ilustrační fotografie - film

Domácí zábavná videostřižna Filmora nabízí několik automatických i poloautomatických režimů. Aktuální počasí včetně...

Vyzkoušejte multifunkční designové hodiny pro Windows

Ilustrační foto - hodiny

Hodiny jako spořič monitoru, nebo zobrazující aktuální stav počasí. Podívejte se po netradičních a designových...

Aplikace: Vytvořte si vlastní Lego příběh nebo se staňte malířem

Tablet jako malířské plátno

Pro tablety a Androidem a iPady vývojáři připravili šikovný kalendářový widget, aplikaci na sledování používání...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz