Nelámejte nad Windows XP ještě hůl. Zkuste si je vyladit

aktualizováno 
Windows XP jsou v současné době nejpoužívanějším operačním systémem na stolních počítačích. Většina z uživatelů si na něj zvykla a je pravdou, že se na něm pracuje dobře. Tu a tam však i možná potřebujete něco doladit. Tak vzhůru do toho.

Windows XP | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Operační systém Windows XP obsahuje řadu nastavení. Některá z nich jsou však pro uživatele málo dostupná a dokonce i velmi dobře skrytá. Toužíte-li po nástroji, který zpřístupňuje konfiguraci z jednoho místa, potom určitě vyzkoušejte tweakovací programy. Možná docílíte v některých případech i lepší funkčnosti než Windows Vista.

Najít pořádný prográmek, pomocí kterého byste „poštelovali“ Windows, není vždy jednoduchou záležitostí. Editačních nástrojů existuje celá řada. Ladícím prográmkům se také říká tweakovací nástroje, a to zejména proto, že vám pomohu přidat nebo upravit některé nástroje a funkce, které nejsou běžným uživatelům k dispozici a nebo jsou dobře skryty, ale i přesto jsou v systému obsaženy.

S tweakery navíc můžete zapomenout na manuální editaci systémového registru Windows XP. To znamená, že místo toho, abyste se pokoušeli o změnu v klíčích registru, stačí si nastavení zvolit přímo v programech a ty se již postarají o provedení změn samy. I přesto, že tunning Windows může mnohdy přinést nové volby, zrychlení jejich běhu nebo nastavit ty stávající, vždy při práci s nimi postupujte s rozvahou. Neuvážené kroky totiž mohou vést ke zpomalení nebo až k pádu systému.

XP-AntiSpy 3.96 – freeware
Program umožňující nastavit systém Windows XP tak, abyste dosáhli požadované funkčnosti. Pokud se často pozastavujete nad integrovanými programy v systému a nevíte, co s nimi, musíte program XP-AntiSpy alespoň vyzkoušet. Ušetřete si tak mnoho času při vyhledání návodů, jak odstranit integrované programy ve Windows XP a udělejte to s tímto nástrojem mnohem rychleji. Vše je navíc v češtině a nově podporuje i systémy Windows Vista.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (344 KB).


  Fresh UI 7.98 – freeware

  Program zpřístupňující jinak skryté možnosti operačního systému Windows 95 až XP. Ve srovnání s jinými produkty tohoto ražení nenabízí Fresh UI obrovské množství tweakovatelných nastavení. Přesto, nechce-li se vám platit za podobné komerční aplikace, pak můžete získat spolehlivý prográmek a možná bude vašim potřebám postačovat.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,2 MB).


  Tweak UI 1.33 – freeware

  Tento prográmek, napsaný programátory Microsoftu, zpřístupňuje v ovládacích panelech systému velké množství různých nastavení Windows. Díky tomu můžete měnit jak chování OS, tak uživatelské prostředí (vzhled) a začít využívat i dalších, pro uživatele skrytých vlastností.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (146 KB).


  TweakAll 3 – freeware

  Další prográmek, pro který není problém převzít kontrolu nad vaším operačním systémem Windows. Nabízí přístup do menu SendTo, zobrazí programy startující zároveň s PC, povolí uživateli odinstalovávat skryté aplikace v nástroji Přidat nebo odebrat programy a dokáže toho ještě mnohem více. Pomocí tohoto nástroje můžete uvolnit i paměť PC, optimalizovat vybrané programy, konfigurovat internetové nastavení a provádět i další věci. Možnosti TweakAll lze pomocí plug-inů dále rozšiřovat.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,5 MB).


  Regino 4.5 – freeware

  Také slovenští programátoři se vrhli do tweakování Windows. Program Regino slouží k nastavení méně dostupných, či přímo skrytých funkcí operačního systému Windows 95/98/98SE/ME/NT/2K a XP. Mezi jinými umožňuje změnit barvy "Obrazovky smrti", nastavit cache disku nebo CD-ROM, vyhledat nepotřebné soubory, přidat obrázek na pozadí Průzkumníka či text za hodinami atd. Obsahuje okolo 2 500 funkcí a nastavení.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (860 KB).


  Safe XP 1.5 – freeware

  Safe XP dovolí uživatelům rychle vylepšit různé bezpečností a osobní nastavení ve Windows XP. Volby zahrnují nastavení multimediálního přehrávače, nastavení služeb (synchronizaci času, přístup k registru atd.), stejně jako a možnost odstranit položky ze startovního menu, upravení síťové bezpečnostní a ještě více.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (351 KB).


  Tweak N´ Tune 1.1 – freeware

  Tweakovací nástroj umožňující rychle a hlavně přehledně nastavovat množství skrytých voleb ve Windows XP. Jednotlivé položky jsou rozděleny do pod menu jako např. ovládací panel, průzkumník, síť, systém, start menu atd., díky čemuž máte naprostý přehled, kde se co nachází. Podporuje i Windows Vista.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (886 KB).


  XP Multi-Tool – freeware

  Tento software je dle autorů jedním z nejlepších řešení pro konfiguraci Windows XP. Díky němu můžete měnit pozadí pracovní plochy, vyřadí restrikce operačního systému, vypne úpravu registru jeho editorem, používání správce úloh, a tak ho může ochránit nejen před uživateli, ale i před PC viry. Navíc můžete aktivovat, že napadení nebude moci přijít přes USB. Vyžaduje však rozhraní .NET Framework 2.0.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (393 KB).


  X-Setup Pro 9 – shareware

  X-Setup je komplexní nástroj pro vylepšení systému. S jeho pomocí můžete ovládat více než 1 900 skrytých funkcí ve Windows, Internet Exploreru, Instant Messaging, Office, Průzkumníku, nastavení serveru, síťovém nastavení, bezpečnosti apod. Díky stromové architektuře nabízí rychlý a především snadný přístup ke každému nastavení. Nastavení si můžete nechat vyexportovat do log souboru, který obsahuje detailní nastavení položek. Lze doinstalovat i další plug-iny a k dispozici je i přenosná verze např. pro USB klíčenky.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (4,3 MB).


  Tweak-XP Pro 4.08 – shareware

  Vynikající tweakovací nástroj obsahující více jak 56 různých utilit pro optimalizaci a různá vylepšení Windows XP. Uživatel je detailně informován o všech možnostech a postupech. Díky příjemnému uživatelskému prostředí se s Tweak-XP naučíte pracovat velmi rychle.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (4,5 MB).
 •  

  Nejčtenější

  Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

  Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

  Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

  Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

  Suchoj T-4

  Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

  Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

  Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

  Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

  Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

  Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

  Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

  Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

  DAB rádio Pure Oasis Flow

  Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

  Další z rubriky

  Komplexní analýza disku odhalí, co na něm je a kde může něco přebývat

  Ilustrační foto - datové úložiště

  Prostřednictvím softwarových agentů lze odhalit, která data v něm nejvíce zabírají jeho volné místo. Tak můžete nejen...

  Aplikace umožní rychlejší stahování z internetu nebo správu souborů

  Tablet pro práci i zábavu

  Podívejte se na novinky v e-mailové aplikaci Gmail, novou aplikaci na tvorbu prezentací, software na poslech...

  Software zdarma: výkonný fotoeditor s unikátními funkcemi či obnovení dat

  Ilustrační foto - grafika

  Vyzkoušejte dobře vybavený fotoeditor Pictor. Zobrazovat využití RAM paměti s možností ji defragmentovat z hlavní lišty...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz