Nejlepší bezplatné programy od Microsoftu

aktualizováno 
Microsoft není jen kapitalistický vykořisťovatel, který vyprazdňuje peněženky nebohých uživatelů. Vedle placených operačních systémů, kancelářských balíků a dalšího komerčního softwaru nabízí Microsoft i dlouhou řadu bezplatně dostupných programů.
Microsoft, Windows

Microsoft, Windows | foto: Profimedia.cz

Nedávno jsme si představili inovovanou sadu bezplatných programů Windows Live, tentokrát se podíváme na další, bezplatně použitelné aplikace od Microsoftu

Microsoft Research Image Composite Editor

Aplikace s předlouhým a překombinovaným názvem Microsoft Research Image Composite Editor má velmi jednoduchou funkci. Program slouží ke skládání panoramatických obrázků z jednotlivých fotografií. Aplikace pracuje zcela samostatně, stačí jen vložit jednotlivé fotky, nechat je poskládat do panoramatu, výsledný obrázek oříznout dle potřeby a uložit do některého z podporovaných formátů (TIFF, JPG, PNG aj). Velikost výsledných panoramat v podstatě není omezena. Specialitou je vytváření panoramat ve formátech HD View, který se hodí pro vystavování na webu, a Silverlight Deep Zoom (alternativa formátu Flash).

Microsoft Research Image Composite Editor 1.1r1 stahujte ze Slunečnice zde, (2,9 MB, freeware), verzi pro 64bitová Windows najdete zde. () (3,8 MB, freeware)

Microsoft Research Image Composite Editor  

Autoruns

Nástroj Autoruns poskytuje uživatelům perfektní přehled o programech, procesech a službách, spouštěných se startem Windows. Další funkce programu nabízejí ještě také přehled o modulech internetového prohlížeče Internet Explorer, dynamických knihovnách (DLL), naplánovaných úlohách, síťových službách i používaných ovladačích. U každého sledovaného záznamu nechybí stručný popis, zahrnující původ aplikace, umístění na disku nebo popis funkce procesu či služby. Běžící procesy, služby a další sledované komponenty můžete jednoduše deaktivovat nebo zcela smazat ze seznamu automatického spouštění. Autoruns není třeba instalovat, stačí rozbalit instalační balíček a spustit aplikaci.

Autoruns 9.35 stahujte ze Slunečnice zde. (0,3 MB, freeware)

Autoruns 

Sysinternals Suite

Sada užitečných nástrojů Sysinternals Suite je primárně určená pro administrátory, programátory a zkušenější uživatele Windows. Obsažené nástroje se ale mohou hodit skoro každému. Sysinternals Suite obsahuje desítky nástrojů, z nichž jmenujme například AutoLogon na automatické přihlašování k Windows, Autorun na správu aplikací a služeb spouštěných se startem operačního systému, Desktops na vytváření virtuálních pracovních ploch, Process Explorer pro sledování běžících procesů a služeb nebo DiskView na analýzu obsahu pevných disků. Výčet nezahrnuje ani zdaleka všechny nástroje obsažené v Sysinternals Suite, k vyzkoušení uvedených a mnoha dalších si stačí stáhnout instalační balíček.

Sysinternals Suite 2008 stahujte ze Slunečnice zde. (9 MB, freeware)

Sysinternals Suite 

Windows Defender

Microsoft vyvíjí také nástroje na zabezpečení počítače, konkrétně například Windows Defender na obranu před spywarem a dalším nebezpečným softwarem z internetu. Program funguje na pozadí operačního systému a nebezpečný software tak zastaví ještě před jeho průnikem do počítače. Samozřejmostí jsou pravidelné aktualizace databáze škodlivého softwaru.

Windows Defender 1593 stehujte ze Slunečnice zde. (4,9 MB, freeware)

Windows Defender 

Microsoft Private Folder

S programem Microsoft Private Folder si velmi jednoduše vytvoříte šifrovanou složku, chráněnou heslem, kam si můžete bezpečně ukládat dokumenty a různé další soukromé soubory. Bez znalosti hesla není možné se k souborům v šifrované složce dostat. Nástroj Microsoft Private Folder je určen pouze pro operační systém Windows XP SP2 a vyžaduje ověření pravosti kopie Windows. Ovládání programu je velmi snadné i pro začínající uživatele.

Microsoft Private Folder 1.0 stahujte ze Slunečnice zde. (1,5 MB, freeware)

Microsoft Private Folder

Microsoft Photo Story 3

Program Microsoft Photo Story 3 zvládne vytvořit z digitálních fotografií poutavé prezentace a exportovat je jako video ve formátu WMV. Prezentaci fotek je možné doplnit o přechodové efekty, hudební doprovod nebo namluvený komentář a titulky či popisky použitých snímků. Aplikace zvládne i základní úpravy jako ořezávání nebo otáčení fotek. K Microsoft Photo Story 3 existuje i placený doplněk, se kterým budete moci vytvářet z fotografií i filmová DVD pro přehrávání ve stolních DVD přehrávačích.

Microsoft Photo Story 3 stahujte ze Slunečnice zde. (4,9 MB, freeware)

Microsoft Photo Story 3

Microsoft Pro Photo Tools

 Aplikace Microsoft Pro Photo Tools slouží k přiřazení metadat k digitálním fotografiím, konkrétně především GPS informací o místě pořízení snímků. Potřebné informace získává aplikace buďto z připojeného GPS přijímače, nebo podle zadané adresy z internetu. Můžete upravovat také další údaje, jako například popisky, klíčová slova, hodnocení atd. Aplikace pracuje s běžnými formáty digitálních fotografií i různými typy formátu RAW.

Microsoft Pro Photo Tools 2 stahujte ze Slunečnice zde. (5 MB, freeware)

Microsoft Pro Photo Tools  

Víte o dalších zajímavých programech, které nabízí Microsoft k použití zdarma? Podělte se o svoje zkušenosti se čtenáři v diskusi.

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: rychlé zakódování souborů či generátor fraktálů

Fractal Zoomer

Působivé barevné geometrické útvary vytvoří generátor Fractal Zoomer. Možnost zašifrovat data do samorozbalovacího...

Aplikace najde přátele na dopisování, jiná prodá a nakoupí bitcoiny

Tablet vás zabaví i něco nového naučí.

Nový nástroj na testování výkonu a výdrže mobilního zařízení vám pomůže zjistit, v jaké kondici je váš telefon....

Aplikace pomůže vytvořit webové stránky, jiná vylepší klávesnici

Tablet pro práci i zábavu

V posledním letošním přehledu zajímavých aplikací pro tablety najdete například inovovanou aplikaci s předpovědí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz