Díky FavBackup nebudete muset zálohovat jeden prohlížeč po druhém a navíc si budete jisti, že v případě reinstalace Windows či provozování vámi "vyladěného" browseru na jiném PC je pak lze snadno přenést.
Pro každý prohlížeč je dostupná jiná škála informací, které lze zálohovat. Jsou to tedy například oblíbené položky, cookies, dočasně stažené soubory, doplňky, historie, nastavení, poskytovatel vyhledávání, uložená data a hesla a mnoho dalších.
Stažení a instalace
Domovské stránky programu najdete na této adrese. Komprimovaný balíček s programem si stáhněte přímo zde – FavBackup (1,6 MB). FavBackup se neinstaluje, balíček stačí rozbalit a program spustit. Určen je operačním systémům Windows 2000 a novějším. K dispozici je zdarma.
Podporuje tyto prohlížeče a verze:
Internet Explorer 6, Internet Explorer 7, Internet Explorer 8
Firefox 2, Firefox 3, Firefox 3.5
Opera 9
Safari 3, Safari 4
Google Chrome 1, Google Chrome 2, Google Chrome 3
Jak zálohovat browser(y)
Po spuštění se zobrazí hlavní okno, rozdělené na dvě části. V té vrchní si vyberete, co budete chtít dělat (zálohovat, obnovovat, konvertovat zálohy), a ve spodní pro jaký prohlížeč toto chcete dělat. Před použitím byste prohlížeč měli uzavřít.
V případě zálohy Firefoxu vyberte Backup a následně Firefox a klikněte na tlačítko Next. V dalším okně jsou předvybrány všechny informace, které lze z tohoto browseru zálohovat. Nemáte-li o nějaké zájem, pak jejich zatrhnutí zrušte. V části Backup Location vyberte umístění, kam se záloha má uložit. Protože jde o několik souborů, je vhodné nejprve vytvořit nějakou složku, např. záloha Firefox, a do ní zálohu nasměrovat. Následně opět klikněte na tlačítko Next.
U všech položek k záloze se postupně objeví zelená zatržítka, což značí, že došlo k jejich uložení do vybrané složky. Tlačítkem Finish proces dokončíte.
Takto si zálohujte každý vámi používaný prohlížeč. Pokud se ptáte, k čemu slouží volba Backup (Safe), pak vězte, že jde o bezpečnější způsob zálohování, ale také pomalejší. Používá i poněkud jiný systém ukládání zálohovaných dat.
Jak obnovovat
Obnovení pak již není nikterak složité. Stačí vybrat volbu Restore, určit prohlížeč a ve druhém kroku zadat umístění složky se zálohou. Nechcete-li importovat všechna data, ale jen vybraná, pak si u nich zrušte zatržení.
Závěrem
Rozhodnete-li se zálohovat internetový prohlížeč, pak lze využít buď vestavěných exportních funkcí, nebo ti zkušenější mohou sáhnout po manuálním způsobu zálohy.
Nevyhovuje-li vám ani jeden způsob, pak je tu FavBackup. S ním máte nejen možnost zálohovat a následně obnovit data v browseru pohodlně, rychle a jednoduše, navíc to umí provést hned pro pět mezi uživateli nejrozšířenějších prohlížečů.