Návod: Jak vyhnat spam z Outlooku

aktualizováno 
V úterý jsme vám představili jedenáct programů, které účinně bojují s nevyžádanou poštou v e-mailových schránkách. Jejich používání však nemusí být každému jasné a někomu může činit problémy. Proto vám poradíme, jak jeden z nich nainstalovat a nakonfigurovat tak, aby co možná nejdříve začal zachytávat spam.

Antispamové aplikace jsou vynikajícími a v mnoha případech i nezbytnými pomocníky s bojem proti nevyžádané poště. To však jen za předpokladu, že jsou správně nainstalované a také nakonfigurované. Jinými slovy, nestačí se pouze proklikat instalátorem a myslet si, že vše bude fungovat tak, jak má. My jsme si vybrali jednoho zástupce z těch nejlepších, na kterém vám ukážeme, jak skoncovat se spamem.

Pokud využíváte pro vaši elektronickou poštu některou ze služeb freemailových poskytovatelů e-mailů, jenž disponují antispamovým filtrem, nemusí to nutně znamenat, že se zbavíte veškerého spamu. Ne všechny služby navíc nabízejí některý z antispamových filtrů a nevyžádaná pošta tak vesele bude proudit do vašeho e-mailového klienta. Tomu lze však lehce zabránit. Používáte-li pro komunikaci některou z verzí Office 2000 a vyšší (součásti balíku MS Office), potom je následující návod určen právě vám.

Antispam pro Outlook 2000, XP a 2003
Pro filtrování e-mailů od nevyžádané pošty v Outlooku jsme si vybrali aplikaci SpamBayes. Jde o nadějný opensource projekt (k dispozici bezplatně), který je založen na analýze zpráv, kterou zajišťuje bayesiánský antispamový filtr. Stáhnout si ho můžete zde – SpamBayes (3.4 MB). Pomocí speciálního vzorce je automatickým dosazením hodnot vypočítáno, zda jde o spam či nikoliv. Po několikadenním učení je program schopen odchytávat i 99 % spamu. Pozor nepracuje s aplikací Outlook Express. I když jedna možnost by tu byla, ale o té snad někdy příště.

Instalace
Stáhněte soubor, uzavřete Outlook a proveďte instalaci. V prvním kroku nechte zatrhnutou první možnost, umístění složky pro uložení souborů můžete také ponechat, stejně jako název složky ve Start menu. Po zkopírování souborů dokončete instalaci a spusťte Outlook.

SpamBayes

První kroky
Nyní by se mělo objevit okno aplikace SpamBayes. Jestliže jste si již dříve vytvořili složku s nevyžádanou poštou (či jste používali jiného antispamového klienta), zvolte druhou možnost (I have already…) a klikněte na Next. V opačném případě přeskočte na další odstavec. Nyní prvním tlačítkem Browse určete složku, kde se nachází „nezávadná“ pošta. Do druhého řádku, opět tlačítkem Browse vyberte složku se spamem. Dvakrát klikněte na Next. Aplikace se vás nyní zeptá na složku, ve které se budou objevovat nové zprávy. Automaticky je předvyplněná Doručená. Tlačítkem Next se přesuňte dále a vyberte složku, do které se budou přesouvat e-maily označené jako spam, a také složku, kam budou směřovat podezřelé e-maily. Tlačítkem Next a následným potvrzením Finish proces základního nastavení dokončíte. Aplikace se nyní naučila, které e-maily jsou v  pořádku, a které nikoliv. Dodatečnou konfiguraci popíšeme níže.

SpamBayes

Pokud jste dosud spam netřídili, zvolte první možnost (I haven’t prepared). Ve druhém kroku vyberte opět první možnost, a v dalším zkontrolujte, zda je správně nastavena složka pro doručenou poštu. Tlačítkem Next se přesuňte dále a vyberte či vytvořte složku (přednastaveno Junk E-Mail), do které se budou přesouvat e-maily označené jako spam a také složku (přednastaveno Junk Suspects), kam budou směřovat podezřelé e-maily. Tlačítkem Next a následným potvrzením Finish proces základního nastavení dokončíte.

SpamBayes

Co je a co není spam?
Pokud jste postupovali podle prvního případu, pak už aplikace dokáže některé zprávy správně rozeznávat. Máte-li však jak ve spamové složce, tak i v doručené jen nepatrné množství e-mailů, bude většina nově došlé pošty stejně označena jako spam či podezření na spam. Proto je zapotřebí antispam nějakou dobu doučovat. K tomu slouží tlačítka Delete As Spam a Recover from Spam.

SpamBayes

První slouží k označení e-mailu za nevyžádanou poštu. Pokud tedy SpamBayes pustí zprávu, která je pro vás spamem aplikujete toto tlačítko. Bude-li však označena a následně přesunuta vyžádaná zpráva, obnovíte ji druhým tlačítkem. V obou případech se nástroj naučí lépe rozeznat spam. To však neznamená, že od teď budou tyto e-maily rozpoznány korektně. Označení došlých zpráv jako spam či nespam budete muset aplikovat někdy i vícekrát, než budou e-maily správně tříděny.

Nastavení a doladění
Kliknutím na tlačítko SpamBayes a vybráním volby SpamBayes Manager otevřete okno pro konfiguraci antispamového klienta. V něm se nachází několik záložek:

SpamBayes

Záložka General
V této záložce zkontrolujte, zda je potvrzen boxík Enable SpamBayes. Bez jeho potvrzení je filtrování deaktivováno. Odsud můžete dále resetovat nastavení aplikace, či znovu projít proces základního nastavení. V menu Status se lze informovat, kolik e-mailů je označeno za spam a kolik nikoliv.

SpamBayes

Záložka Filtering
Neslouží k ničemu jinému, než k zadání citlivosti rozpoznávání. Zde si lze definovat, co bude při dosažení určitého výsledu (vypočítáno filtrem) s e-maily provedeno (přesunutí do složky spam, respektive možný spam). Citlivost potom nastavíte jezdcem a dále můžete určit, zda má antispam zprávy dosahující výsledku nechat bez povšimnutí, či je přesunout do určené složky nebo je rovnou smazat.

SpamBayes

Záložka Trainig
Oblast pro cvičení nástroje. Do prvního řádku zadejte pomocí tlačítka Browse složku (můžete vybrat i více), ve kterých se nacházejí pouze vyžádané zprávy. Do druhého naopak definujte složku se spamem. Nemáte-li ji vytvořenou, vyberte Junk E-Mail. Klikněte na tlačítko Start Training. Proběhne analýza e-mailů a antispam se přiučí, které vaše e-maily považujete za spam, a které nikoliv. Pokud vám nyní přijde zpráva z e-mailové adresy, která se nacházela ve složce v níž byly umístěny vyžádané zprávy, neměla by být označena za spam. Na této záložce dále můžete určovat, mají-li být zprávy označeny za přečtené či nikoliv.

SpamBayes

Záložka Advanced
Určuje možnosti filtrování na pozadí Outlook. Díky tomu nemusíte při práci s poštovním klientem na nic čekat. Dobrá je možnost nastavit si zpoždění filtrování. Během několika sekund totiž e-maily můžete zkontrolovat letmo.

SpamBayes

Tip: Stahujete-li poštu do několika PC, můžete si zkopírovat nejen nastavení programu, ale také celou databázi, obsahující již naučené. Klikněte na tlačítko Show Data Folder a zkopírujte všechny soubory. Ty následně vložte na stejné místo v jiném PC.

Závěrem
Ze začátku je zapotřebí antispam učit. Po několikadenním pečlivém rozhodování vám však bude odměnou elektronická schránka bez nevyžádané pošty a o to nám šlo. Ze začátku však doporučujeme občas kontrolovat složky se spamem. I přestože nastavení SpamBayes vypadá na první pohled poněkud složitější, jakmile si osvojíte všechny jeho volby, brzy zjistíte, že je vše na svém místě a dokonce ani nic dalšího nechybí. Produkt doporučujeme všem minimálně k vyzkoušení.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Další z rubriky

Aplikace: Vyčistěte si úložiště nebo nahrajte vlastní kresby

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám roztřídí data. Další aplikace zase optimalizuje výkon. Vyzkoušet můžete i výborně vybavený...

Software zdarma: zůstaňte v kontaktu s kýmkoliv z celého světa

Ilustrační foto - komunikace

Komunikace nebyla nikdy snadnější a dostupnější. Umožňují to speciální klienty nové generace a navíc zdarma. Také umí...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz