Nahlédněte pod kapotu vaší optické mechaniky

aktualizováno 
Chcete se dozvědět komplexní informace o všech optických mechanikách, které máte v počítači nainstalované? Víte, jaké typy médií umí vaše mechanika přečíst? Nebo jen potřebujete zkontrolovat čitelnost vypálených disků? Představíme vám zajímavou aplikaci, která toho umí ještě více.

Optické mechaniky se zabydlely v našich počítačích a dnes jsou jejich standardní výbavou. Možná už jen málokdo by se bez nich dokázal obejít. Všechny nové programy a hry jsou vydávané na discích CD či DVD. Především DVD disky se v posledních měsících prosazují stále více. Děje se tak díky příznivým cenám jak za vypalovací mechaniky, tak i za samotná média. Mechanik je na trhu navíc dost. Vybírat lze celé řady typů pocházejících od různých firem. Ale víte skutečně, co vše ta vaše umí?

Každý, kdo si pořizuje novou optickou mechaniku, ať už pouze čtecí či i zapisovací jistě minimálně ví, na jaké typy médií dokáže zapisovat a jaké číst. Pokud však chcete znát více parametrů, jistě uvítáte jednoduchou utilitu VSO Inspector, zobrazující detailní informace o hardwarové konfiguraci CD/DVD mechanice. Třešničkou na dortu je i možnost otestovat vlastnosti CD/DVD nosičů.

Stažení a instalace
Program pochází s francouzských programátorských dílen Vso-Software. Tato firma má na svém kontě již několik velmi užitečných aplikací – mimo jiné i DivXtoDVD. Domovskou stánku produktu naleznete na této adrese. Stahovat ji můžete přímo z adresy - VSO Inspector (1.3 MB). Je určena pro operační systémy Windows 98, ME, NT, 2000, XP a 2003. K dispozici je zcela zdarma. Instalace je standardní a stačí se jí proklikat.

Tip: Produkt oficiálně podporuje angličtinu. Chcete-li si ho však počeštit, můžete si stáhnout tuto češtinu. Spusťte stažený soubor a řiďte se pokyny na obrazovce.

V jednoduchosti je síla
Po úspěšné instalaci se otevře hlavní a zároveň jediné okno produktu. To se skládá z horní části, kde se nachází několik ovládacích tlačítek. Zbytek okna je věnované třem záložkám, pod kterými naleznete všechny funkce programu. Vzhled aplikace je příjemný a ovládání jednoduché.

Záložka Device Features
První záložka vám prakticky ihned prozradí komplexní informace o vaší mechanice. V první části podá informace o modelu mechaniky, kdo ji vyrobil či její písmeno v systému. Vítanou je jistě i informace o verzi firmwaru či velikosti vyrovnávací paměti. Druhá část je určena pouze DVD mechanikám a říká, jaký kód regionu mechanika používá, případně jestli ho lze měnit. V poslední části se dozvíte, jaké typy disků dokáže číst, a na jaké zapisovat.

VSO Inspector

Záložka Media
Po vložení média do mechaniky by vás mohla zajímat další karta. Ta totiž obsahuje informace o médiu. V první boxíku se dozvíte jeho typ (CD nebo DVD), identifikační číslo, podporované rychlosti a také využitou kapacitu atd. Druhá oblast pojednává o tom, co je na disku uloženo. Zde je mimo jiné možné získat informace o počtu stop či sessions. Poslední částí lze získat detailní informace o médiu z internetu.

VSO Inspector

Záložka Scan
Testování médií je další funkcí, kterou VSO Inspector zvládá. Jde tedy jistě o užitečnou funkci. Na výběr přitom máte dva druhy testů. Ten první slouží k proskenování povrchu disku a druhý k testu čitelnosti souborů. Chcete-li testovat jen nějaký rozsah sektorů, klikněte na tlačítko Advanced, kde si můžete definovat počáteční a konečný sektor. Zde také naleznete volbu, kterou můžete měnit interval pro zobrazení aktuální rychlosti čtení disku při testování. Tlačítkem Start spustíte test. Jeho průběh uvidíte v horní části okna. Výsledkem je textový výpis, ve kterém najdete maximální, minimální a průměrnou rychlost čtení dat. V procentech jsou vyjádřené nepřečtené sektory.

VSO Inspector

Závěrem
VSO Inspector je jednoduchý prográmek, který určitě nezklame. Obsahuje několik užitečných funkcí, které čas od času jistě uvítá každý z nás. Výsledky testů si lze navíc uložit do textového souboru a k dispozici je i tlačítko pro sejmutí obrazovky přímo do souboru JPG prostřednictvím tlačítka v záhlaví okna. Majitelům vypalovacího balíku Nero Burning ROM však tento počin může přijít zbytečný, protože obdobné nástroje se v něm nacházejí také.

VSO Inspector

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Aplikace: Vyčistěte si úložiště nebo nahrajte vlastní kresby

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám roztřídí data. Další aplikace zase optimalizuje výkon. Vyzkoušet můžete i výborně vybavený...

Software zdarma: obnovte pokažený systém do několika minut

Ilustrační foto - data

Přenést snadno všechna data v počítači na rychlejší či jiný HDD, případně do nového počítače. Na první pohled nesnadný...

Vyzkoušejte multifunkční designové hodiny pro Windows

Ilustrační foto - hodiny

Hodiny jako spořič monitoru, nebo zobrazující aktuální stav počasí. Podívejte se po netradičních a designových...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz