„Nacpěte“ do svého přenosného MP3 přehrávače dvakrát více hudby!

aktualizováno 
Vlastníte přenosný MP3 přehrávač a zdá se vám, že pojme velmi málo hudby? Pak by vás možná mohl zajímat postup, kterým lze i na přehrávač s kapacitou 128 MB uložit místo 2 Audio CD rovnou 4 Audio CD s hudbou. Způsob, jak na to, je velmi jednoduchý a zvládne ho opravdu každý.

Dnes si představíme zajímavý softwarový nástroj na úpravu hudebních souborů, který by mohl potěšit nejednoho majitele přenosného přehrávače MP3 souborů. Ten je dnes již téměř běžným vybavením mladých lidí, stejně jako mobil.

Na své popularitě získal především díky absenci pohyblivých částí, svými velmi malými rozměry (nejen proti discmanům), menší hmotností a také nižší energetické náročnosti. Jako médium se v tomto případě používá paměťový čip, což je paměť  typu flash. Flash je ve své podstatě tvořena z kombinace RAM paměti a pevného disku. Informace uchovává v buňkách, ale nepotřebuje žádné pohyblivé součásti a po odpojení elektrického napájení si je pamatuje, což je předností tohoto média.

První přenosné MP3 zařízení se na trhu objevily již před několika lety. V té době však měly mnohonásobně menší kapacitu flash karty, než jaká je standardem v dnešní době. Doby, kdy jste pro vaše MP3 soubory měli vyhrazené pouze 32, 64 MB volného místa jsou tedy naštěstí pryč. V současné době jsou k dispozici přehrávače s kapacitou 128, 256, 512 MB, 1 nebo i 2 GB. Zde samozřejmě platí přímá úměra, čím větší paměť, tím je přehrávač dražší. Poslední modely jsou však opravdu velmi drahé a tak jdou na odbyt spíše ty s kapacitou 256 a 512 MB. Na ty však uložíte pouze 4.5 hodiny, respektive 9 hodin komprimované hudby ve slušné kvalitě, zabalené do komprimovaného formátu MP3. Avšak díky specializovanému programu můžete na kartu vtěsnat i více hudby. Pro tyto účely nám poslouží MP3 Workshop.

Stažení a instalace
Domovskou stránku produktu naleznete na této adrese. Samotný instalační balíček si lze stáhnout přímo z adresy - MP3 Workshop (768 kB). Jde o freewarový produkt, takže za jeho používání nemusíte platit a je určen operačním systémům Windows 9x, 2000, NT a XP. Poslední verze se sice objevila již v roce 2000, ale to programu na jeho kvalitě nijak neubírá. Instalace spočívá v poklikání na stažený archív, čímž provedete dekompresi potřebných souborů do složky Program Files na rootu systémového disku (většinou C). Z tohoto místa ho spusťte, protože ve Start nabídce jeho zástupce „prozatím“ nenaleznete. Můžete si ho tam však při prvním spuštění vytvořit.

MP3 Workshop

Snadné nastavení
Po spuštění si ve druhém kroku můžete vybrat, zda budete chtít mít některé volby k dispozici i v kontextovém menu Průzkumníka Windows a zda chcete asociovat soubory s příponou *wsq s tímto programem. V dalším kroku si lze vybrat produkty pro spolupráci s MP3 Workshop. Nyní si vyberete, zda chcete vytvořit zástupce programu ve Start menu a umístit ikonku na pracovní plochu Windows. Nyní již pouze klikněte na tlačítko Finish a nastavení je hotové.

MP3 Workshop

Hlavní okno zaujme velkým množstvím ovládacích prvků. Během chvilky se však rychle zorientujete. Dominantními a zároveň nejdůležitějšími prvky jsou ikonky nacházející se vpravo nahoře. Ty slouží k definování, co budete s programem dělat. Převádět tak můžete CD do komprimovaného formátu (WAV, MP3), či mezi sebou MP3 na WAV a obráceně, ale také upravovat ID3 tagy a nastavovat hlasitost písní. Nás však bude nejvíce zajímat volba Resamles an MP3 files (ikonka MP3 -> MP3).

MP3 Workshop

Z MP3 zase na MP3
Právě ta totiž slouží ke změně velikosti MP3 souborů, čímž se jich na přehrávač může vejít mnohem více. V praxi to pak vypadá tak, že program vezme MP3 soubor a podle vašeho nastavení u něho upraví datový tok, případně vzorkovací frekvenci. Tak lze velikost souboru s MP3 srazit i na více jak polovinu. Bohužel však za cenu snížení kvality původního hudebního souboru.

Postup je jednoduchý
Klikněte na tlačítko Queue Files. V okně vyberte MP3 soubory k převodu a klikněte na tlačítko Otevřít. Tím vložíte soubory do pracovního listu. Na levé straně vyberte pro vás ještě přijatelný bitrate (datový tok písničky). Při toku 128 kbps se kvalita MP3 blíží ke kvalitě CD.

MP3 Workshop

Tip: Podrobné informace o nastavení parametrů při převodu do MP3 naleznete v článku Převádíme hudební CD do MP3.

Po definování datového toku, si lze upravit i ID3tagy, nastavit copyright či změnit hlasitost písničky. Dobré je definovat si složku, pro výstup upravených souborů. Budete-li se vším hotovi, klikněte na tlačítko Process Queue, čímž odstartujete převod MP3 souborů. Ten podle rychlosti vašeho PC může trvat i několik minut. Během této doby uvidíte informace o zpracování (čas projektu, zbývající čas, procento zpracování a definovat lze prioritu práce). Upravené MP3 soubory si již nyní stačí vyzvednou ve složce a zkopírovat do MP3 přehrávače.

MP3 Workshop

Závěrem
I přestože změna již jednou vytvořených MP3 souborů se příliš nedoporučuje (nenávratné snížení kvality), v některých situacích se může hodit. Vždy je však zapotřebí pamatovat na to, že snížením datového toku na poloviční hodnotu lze sice ušetřit kolem 50 %  velikosti původního souboru, ale zároveň i na to, že dojde ke snížení hudební kvality. Program je však pro tyto účely jako stvořen a pracuje bezchybně. Navíc toho umí mnohem více, než jen upravovat MP3 soubory dle vašeho přání.

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Hackujte jako agenti. NSA uveřejní svůj nástroj pro reverzní inženýrství

Tajná služba NSA (Národní bezpečnostní agentura) spadá pod ministerstvo obrany...

GHIDRA, nástroj pro zpětnou analýzu programů z dílny americké tajné služby NSA, bude k dispozici veřejnosti. Zástupce...

Aplikace pomůže vytvořit webové stránky, jiná vylepší klávesnici

Tablet pro práci i zábavu

V posledním letošním přehledu zajímavých aplikací pro tablety najdete například inovovanou aplikaci s předpovědí...

Aplikace: rychlý prohlížeč či hesla v bezpečí

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte nový internetový prohlížeč od Xiaomi, alternativní fotogalerii nebo třeba šikovného správce hesel, který...

Najdete na iDNES.cz