Mototechna 6.4: sleduje váš vůz…!

  5:00aktualizováno  5:00
Máte pocit, že vás vaše auto stojí více, než jste schopni vydělat? Pamatujete si, kdy jste naposledy měnili olej v převodovce nebo jak staré jsou rozvody ve vašem motoru? Některé skutečnosti se vyplatí evidovat…

Pokud potřebujete z jakéhokoliv důvodu sledovat náklady na provoz vašeho osobního automobilu, máte několik možností – pořídit si tlustý linkovaný sešit, vytvořit si jednoduchou, avšak nepřehlednou evidenci v tabulkovém kalkulátoru nebo použít již vytvořenou aplikaci. Program Mototechna 6.4 je aplikace vytvořená pro prostředí tabulkového kalkulátoru Microsoft Excel a nabízí více než jen prostou evidenci nákladů.

InstalaceMototechna
Aplikace je k dispozici jako shareware a lze ji nalézt na internetu. Instalace je rychlá a bezproblémová - podmínkou pro provozování tohoto programu je přítomnost aplikace Microsoft Excel, a to minimálně ve verzi 97. Zároveň také musí být povoleno spouštění maker – bez splnění těchto dvou základních požadavků nebude Mototechna 6.4 pracovat. Z výše uvedeného vyplývají i nároky na hardware počítače, na kterém bude aplikace provozována. V podstatě však lze doporučit počítač s procesorem Pentium na frekvenci alespoň 133MHz, 64 MB RAM a dostatkem volného místa na pevném disku.

Jak to pracuje
Vlastní program je jednoduchý, přehledný a jeho ovládání zvládne i méně zkušený uživatel. Po spuštění aplikace je možné z nabídky vybrat celkem devět operací: Tankování paliva, Výdaje, Autolékárnička, Firmy, Přehled, Nastavení, Nápověda, O programu a Konec. Pro uživatele je však nejzajímavějších prvních pět možností, které bude pravděpodobně používat nejčastěji.

Mototechna

Pravděpodobně jednou z nejdůležitějších částí aplikace je evidence nákupu pohonných hmot. Zadané údaje program využívá k výpočtu průměrné spotřeby, celkových nákladů vložených do vozu a ceny za jeden ujetý kilometr. Tyto informace zároveň slouží jako vstupní údaje pro vytvoření grafu spotřeby a vyhodnocení potřeby upozornění na nutnost provedení servisních úkonů v závislosti na stavu tachometru. V rámci záznamu výdajů je možné do databáze vložit veškeré vzniklé náklady na vozidlo, jako jsou např. opravy, údržba, nákup doplňků, výměna provozních hmot či platby pokut. Program nabízí i správu autolékárničky – vede přehled o lécích a době jejich použitelnosti, což je vzhledem k občasným kontrolám obsahu lékárniček příslušníky Policie ČR poměrně užitečná funkce. Integrovaný adresář firem se hodí např. k zaznamenání adres stanic technické kontroly, autoservisů či prodejen s autopříslušenstvím. Tento adresář má však spíše podobu seznamu bez možnosti výběru dle zadaných parametrů. Uživateli jsou k dispozici samozřejmě i grafy spotřeby paliva, ostatních výdajů a identické statistické údaje v textové podobě.

Pokud má uživatel připojení k internetu, lze využít odkazů na server AUTOMOBIL.CZ – zde je k dispozici např. databáze cen pohonných hmot či informace o dopravních omezeních.

Závěr
Pokud uživatel hledá jednoduchou přehlednou aplikaci pro evidenci nákladů na provoz motorového vozidla a sledování obsahu lékárničky a jeho použitelnosti, je program Mototechna 6.4 zřejmě to pravé. Aplikace je distribuována jako shareware a její funkčnost je omezena na 30 dní od instalace. Výše registračního poplatku je pouze 150 korun (!), a tak v případě spokojenosti s funkčností aplikace  není nad čím příliš rozmýšlet. Nevýhodou tohoto programu je však nutnost přítomnosti aplikace Microsoft Excel – ne každý je totiž uživatelem produktů společnosti Microsoft. Uživatelé alternativních kancelářských produktů, jako je např. Tab602, mají smůlu, protože oni program Mototechna 6.4 nespustí.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Vyzkoušejte multifunkční designové hodiny pro Windows

Ilustrační foto - hodiny

Hodiny jako spořič monitoru, nebo zobrazující aktuální stav počasí. Podívejte se po netradičních a designových...

Stáhněte si zdarma: tvorba působivých videoklipů nebo sledování dat

Ilustrační fotografie - film

Domácí zábavná videostřižna Filmora nabízí několik automatických i poloautomatických režimů. Aktuální počasí včetně...

Software zdarma: zůstaňte v kontaktu s kýmkoliv z celého světa

Ilustrační foto - komunikace

Komunikace nebyla nikdy snadnější a dostupnější. Umožňují to speciální klienty nové generace a navíc zdarma. Také umí...

Najdete na iDNES.cz