Modulární Windows XP existují. V bankomatech.

  5:00aktualizováno  5:00
Verze Windows, z níž lze odinstalovávat všechny komponenty, dávno existuje. Jen bylo její využití zapíráno; DVD přepisovací mechanika u nás již za 12 tisíc s daní; FAA - Úřad pro letectví - hacknut; Prezident CEO odchází; Walter Hewlett vyloučen z hlasování.

MODULÁRNÍ WINDOWS JIŽ EXISTUJÍ - Bill Gates během svého výslechu v soudním procesu přiznal, že společnost již nabízí okleštěnou - modulární - verzi operačního systému Windows. Tímto tvrzením byla ovšem popřena všechna předchozí slova. Jimi se Gates snažil dokázat, že okleštěné Windows vyrábět nelze.
Verze Windows XP Embedded dává zákazníkovi na výběr aplikace, které chce instalovat. A to včetně tolik diskutovaného Internet Exploreru, Media Playeru a dalších programů, obvykle dodávaných s běžným systémem. Verze Windows Embedded sice patří svým zaměřením pro bankomaty či pokladny. Avšak existuje a to bude pro soud v jeho rozhodování o uvalení sankcí za monopolní chování Microsoftu a jeho předchozí mlživá tvrzení podstatné.
Doposud Microsoft poukazoval na to, že "bankomatovou" verze Windows nelze srovnávat s dalšími verzemi systému. Licenční dohoda k Embelled však zní v tom smyslu, že tyto Windows je výslovně zakázáno používat na "počítačích všeobecného účelu." Produkt podle manuálu obsahuje prakticky tytéž soubory, jako další verze Windows XP.

DVD-RW VYROBENÉ V ČESKU ZA 200 KORUN - DVD se vyrábějí také v Česku. Společnost Eximpo jako jediná u nás začala nedávno distribuovat také DVD-RW disky, a to za relativně příjemnou cenu 173 Kč bez DPH. Krom těchto disků společnost produkuje také DVD-R média.
Cena DVD přepisovacích mechanik v Česku klesá a zřejmě nejlevnější DVD-RAM je k mání za 12 tisíc korun s DPH. Mnohem větší boom těchto zařízení je očekáván na letošní Vánoce. Cena přepisovatelných disků by měla klesnout pod sto korun a mechaniky se mají pohybovat pod deseti tisíci korun s daní.

DLOUHOLETÝ ŠÉF AMD ODCHÁZÍ - Jerry Sanders, dlouholetý šéf společnosti AMD, odchází do penze. Po 33 letech vedení společnosti AMD, která se od skromných začátků vypracovala na druhého největšího výrobce procesorů, tak Sanders firmu opouští a nadále již na pozici CEO nebude setrvávat. Důvodem k rezignaci na post generálního je pokročilý věk Sanderse (65 let). Ten ještě do roku 2003 setrvá ve funkci správní rady a poté společnost opustí definitivně.

AMERICKÝ FAA HACKNUT - Federální úřad pro letectví (FAA) byl v průběhu minulého týdne hacknut. Úřad ovšem oficiální doznání přinesl až během několika dalších dní. Informace přinesl server The Register.
Hackeři nazývající se The Deceptive Duo měli na homepage úřadu umístit screenshoty z databáze letišť a dalších tajných materiálů. Dostupné byly podle hackerů mnohem detailnější informace, jejichž zveřejnění by prý ovšem ohrozilo bezpečnost USA. Úmyslem hackerů dle jejich slov nebylo zneužití dat, ale upozornění na děravost webu.
Duo hackerů prý ve svých "prověřovacích" útocích hodlá nadále pokračovat.

VĚČNĚ NESPOKOJENÝ PACKARD VYLOUČEN Z HLASOVÁNÍ - Akcionáři společnosti Hewlett-Packard před pátečním hlasováním vyloučili ze správní rady Waltera Hewletta, syna jednoho ze zakladatelů společnosti Hewlett-Packard. Důvodem se stala neustála kritika fúze HP s Compaqem.
Podle ČTK se ve třiašedesátileté historii firmy stalo vůbec poprvé, aby neměl žádný potomek zakladatelů vliv na řízení společnosti.
Technet celý průběh fúzování sledoval. Sloučení nebylo definitivně oznámeno. Podle výsledků nedávného hlasování sice došlo k vítězství, Walter Hewlett však hlasování soudně napadl.

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Silnice budoucnosti se stává minulostí. Proč solární projekt neuspěl

Solární silnice u obce Tourouvre-au-Perche v Normandii

Nejdelší úsek silnice osázené fotovoltaikou na světě, který se nachází ve Francii, má po pár letech provozu problémy....

Další z rubriky

Chyby ohrožují stovky milionů zařízení. Jsou v OS, který asi neznáte

Bezpečnostními chybami v operačním systému VxWorks mohou být postiženy i výtahy.

Bezpečnostní společnost objevila chyby v systému, který využívají například výtahy nebo tiskárny.

Tipy a triky pro Windows 10: aktivujte si skrytý Windows Media Player

Windows 10

Windows Media Player žije a stále se nachází i v aktuální verzi Windows. Ukážeme jak ho přimět k životu, dále poradíme,...

Software zdarma: vylepšení fotografií a ochrana soukromí na jeden klik

Ilustrační foto - rodina

S programem FenoPhoto vylepšíte fotografie na jeden klik. O ochranu soukromí ve Windows se může postarat WPD. Měnit MAC...

Najdete na iDNES.cz