NÁZOR: Windows 10 vypadají skvěle, sedmičky mi ale stačí. Na PC nemluvím

aktualizováno  13:00
Nová verze Windows vypadá překvapivě dobře. Nabídne jednotné aplikace na počítači i mobilu, inteligentní hlasovou asistentku a pár zajímavých futuristických výstřelků. Ale pro běžné uživatele Windows 10 hlavně napravuje křivdy způsobené zbrklými osmičkami. Já osobně zatím zůstanu u osvědčené sedmé verze.

Start menu ve Windows 10 lze nově roztáhnout na celou plochu. | foto: Microsoft/Technet

Povedená prezentace

Rozšířená realita v podání Microsoftu

Podívejte se na naše bezprostřední dojmy i souhrn novinek

Nestává se často, aby po tiskové konferenci Microsoftu panovalo v davu nadšení, ale po včerejší show byla cítit nedočkavost přítomných nasadit si na hlavu futuristické brýle HoloLens. A to nebyl jediný trhák více než dvouhodinové prezentace. Zatímco holografické brýle a dvoumetrová interaktivní tabule jsou skutečně jen technické zajímavosti, nová verze Windows 10 pro počítače tablety a mobily je tím, co se týká většiny lidí.

Nová verze Windows se časem jistě dostane na lepší čísla, než Windows 8 a Windows 8.1, i díky tomu, že Microsoft chytře nabídne upgrade zdarma. Po dobu jednoho roku budou moci majitelé verzí Windows 7 a vyšších zdarma přejít na nejnovější Windows 10.

Poznámka: Nemáme samozřejmě ještě k dispozici nejnovější build Windows. Při našem hodnocení tedy vycházíme jen ze zkušeností s nyní dostupným Technical Preview a z toho, co jsme viděli na prezentaci a na  videu.

Shrňme si nejdůležitější novinky v systému Windows 10:

Novinky W10

 • Nabídka Start zabírá opět jen část obrazovky, lze ji maximalizovat na celou obrazovku.
 • Tabletová a desktopová verze se přepíná elegantně a neruší. 
 • Hlasová asistentka Cortana bude nejen odpovídat na dotazy a plnit jednoduché úlohy, ale bude také předvídat, co se chystáte udělat.
 • Upgrade zdarma pro majitele W7, W8 a W8.1 po dobu jednoho roku od uvedení (Máte tedy jeden rok na rozhodnutí, pak už upgrade zřejmě nebude zdarma.)
 • Sjednocené ovládání - Windows 8 rozdělilo nastavení dost nepřehledně do dvou míst (dotekové a klasické).
 • Lepší přepínání mezi aplikacemi, už není takový rozdíl mezi „starými“ a „novými“ aplikacemi.
 • Nový prohlížeč „Spartan“ nahradí Internet Explorer, kromě rychlosti nabídne i funkce pro rychlé komentování nebo inteligentní hledání.
 • Univerzální aplikace poběží na tabletu, mobilu i počítači, zobrazení se přizpůsobí velikosti displeje a možnostem ovládání.
 • Notifikace v pravém pruhu jsou přehlednější a interaktivní.

Windows 10 napravily to, co pokazily Windows 8

„Nabídka Start se vrátila“ - tak by mohl znít souhrn desáté verze Windows pro někoho, koho Microsoft svými inovacemi grafického rozhraní v osmičkách pořádně namíchl. A statistiky ukazují, že takových lidí nebylo málo. V lednu 2015 má Windows 7 celosvětově stále většinu (56 %), pak následují již nepodporované XP s 18 procenty a teprve potom Windows 8.1 a 8 dohromady s 13,5 %. Zkrátka žádná sláva, Windows 8 prostě uživatele zmátly a nepřesvědčily.

Interaktivní graf podílů OS (pokud se vám nezobrazil, otevřete si obrázek)

Podle mého za to může především unáhlená snaha Microsoftu za každou cenu udělat univerzální systém pro počítače i tablety. Kvůli menšině zařízení (například konvertibilnímu tabletu/notebooku Surface) tehdy Microsoft citelně zasáhl do použitelnosti desktopových počítačů. Gesta, která vypadají elegantně, když po displeji jezdíte prsty, se stávají prakticky nepoužitelná, když máte k dispozici jen myš. Navíc se ovládání rozpoltilo na dvě větve - dotykovou (dříve tzv. Metro) a klasickou, což bylo nepřehledné i pro ty, které baví objevovat novinky.

I proto jsem v roce 2013 zůstal u Windows 7, a když jsem si v květnu 2014 kupoval nový počítač, hledal jsem takový, ke kterému dostanu kromě nových osmiček i mé oblíbené sedmičky. S Windows 7 jsem byl spokojený a Windows 8 mě ani po měsíčním testování nepřesvědčily, jen mne různými maličkostmi rozčilovaly.

Windows 10 jsou vlastně povedené osmičky, stejně jako Windows 7 byly doladěné Visty.

Jak se zdá, nebyl jsem jediný. Tyto otravné maličkosti totiž tým vývojářů postupně odstranil. Windows 10 už nepotřebují dotykový displej, aby se cítily jako doma. Nabídka start si bere to nejlepší (živé dlaždice) z osmiček, ale zachovala použitelnost sedmiček. Sjednotilo se ovládání a hlavně už tu není tak nesmyslná čára mezi aplikacemi na ploše a „novými moderními“ aplikacemi. Takže Windows 10 jsou pro mne vlastně „povedené osmičky“. O tom se ostatně již mluví dlouho, nabízí se srovnání: sedmičky jsou vlastně „jen“ dotažené a povedené Visty.

Windows 10 si vyzkoušelo 1,7 milionu uživatelů, kteří měli 800 tisíc připomínek...

Windows 10 si vyzkoušelo 1,7 milionu uživatelů, kteří měli 800 tisíc připomínek na 200 tisíc témat.

Nová nabídka Start ve Windows 10

Nová nabídka Start ve Windows 10 kombinuje to lepší z osmiček i sedmiček.

Takže W10 vypadá jako použitelný systém, který napravuje nelogičnosti a nedodělky z osmiček. To ale uživatelům k upgradu ze sedmiček - byť bezplatnému - asi stačit nebude. Zvlášť lidem, kteří jsou na svůj počítač zvyklí. Je tady ale pár věcí, které by mohly některé uživatele přesvědčit...

Uvidíme, jak bude fungovat „jednotné rozhraní“

Velkou část prezentace měl na starosti Joe Belfiore, zodpovědný za operační systém pro telefony, tablety a osobní počítače. Což je od desáté verze - s malými variacemi - jeden a ten samý systém. Belfiore byl nadšený hlavně z toho, jak elegantně se nové - „univerzální“ - aplikace přizpůsobí různým velikostem displeje. A to je rozhodně jedna z těch věcí, které si zaslouží pozornost.

Kalendář pro Windows 10 v rámci Otlooku

Zobrazení stejného obsahu na mobilním zařízení, tabletu i počítači. „Jde doslova o stejný kód, stejnou aplikaci,“ uvedl Belfiore.

Pokud bude dostatek těchto „univerzálních aplikací“, bude to velký tahák pro nové uživatele. Microsoft zvolil svou vlastní cestu, jak překlenout rozdíly mezi zařízeními. Google to obvykle řeší webovými aplikacemi, případně webovou verzí pro PC a samostatnou nativní aplikací pro mobilní telefony. Jenže jsou tu dvě „ale“:

 • Podíl operačního systému Windows je mezi mobilními zařízeními kolem 2 až 3 %, trhu dominuje Android a iOS.
 • Vývojáři musí univerzální aplikace teprve vytvořit, a nelze čekat, že se do toho pohrnou, aniž by viděli možnost oslovit masy uživatelů.

Programátoři budou logicky vyvíjet aplikace pro tu platformu, kde vidí reálné zisky. Nový obchod s univerzálními aplikacemi by je mohl lákat - dostanou možnost být první, zatímco trh s aplikacemi pro Android či iOS už je divoce obsazen. Ale Microsoft se bude muset hodně snažit, aby se na přenosných zařízeních vyhoupl alespoň nad 10% podíl. Windows Phone je dobrý systém, ale je v menšině a nedostane od konkurence nic zadarmo.

„Jednotné rozhraní“ počítače a mobilního zařízení je svatý grál, po kterém jdou všechny velké firmy. Nedá se čekat, že se to Microsoftu povede hned napodruhé. Je to do budoucna jistě krok správným směrem, ale pokud používáte Windows jen jako operační systém na stolním počítači či notebooku, nehraje to pro vás zatím žádnou roli. Jsou tu ale další lákadla, třeba...

Inteligentní asistentka Cortana a její povrchní lákadla

Cortana - Halo

Cortana je původně postava virtuální asistentky v počítačové hře Halo. Pro mobilní telefony dostala trochu abstraktnější podobu.

V Americe se Cortaně - virtuální asistentce od Microsoftu - neřekne jinak, než „Siri od Microsoftu“ nebo „odpověď Microsoftu na Siri“. Pravdou však je, že Cortana z mobilních telefonů Windows Phone svou sokyni Siri od Applu v lecčems překoná. A nemluvíme zde jen o vtipných reklamách Microsoftu, i nezávislých srovnáních má Cortana a Google Now v mnohém navrch. Její odpovědi zní přirozeně a často až překvapí, co všechno si dokáže domyslet.

Protože Apple už Siri do počítačů přislíbil, je pochopitelné, že i Microsoft nabídl uživatelům PC virtuální, hlasem ovládanou asistentku. A podle prezentace se zdá, že úspěšně. Jenže prezentace hlasového ovládání bývají pečlivě secvičené (a když ne, není to dobrý nápad, ale hezky se na to dívá). Uvidíme, jak důvtipná bude Cortana v praxi.

Navíc, hlasové ovládání počítače je podle mého špatné řešení i v případě, že bude zcela bezchybně rozpoznávat, co říkáte. Ovládání počítače je pohodlné právě proto, že manipulujete přímo se strojem. Přehrajte si schválně, co jste dnes dělali na počítači. Nejspíš jste projížděli nějaké stránky, odpověděli na pár mailů, uložili si nějakou fotku, přehráli si nějaké video. Teď si představte, že máte ruce za zády, u vašeho počítače sedí někdo cizí a vy jej žádáte, aby tohle všechno udělal za vás. „Cortano, popojeď dolů, ještě dolů, ještě dolů. Cortano, otevři třetí článek v levém sloupci v nové záložce. Cortano, přepni do záložky, ve které jsem byl předtím. Cortano, vrať se o stránku zpět.“ S počítačem si obvykle nechci povídat, počítač chci používat. (Doplnění: výše popsaná situace odpovídá tomu, co dnes řeší hlasové ovládání počítače, není to situace, ve které by vynikly přednosti hlasové asistentky, která „plní úkoly“.)

Vidím dost možností pro použítí v autě nebo pro řešení jednoduchých úkonů, které ale vyžadují hodně kliků (“Cortano, přípomeň mi, abych za hodinu zavolal šéfovi.“) nebo vytáhnout mobil z kapsy (“Cortano, vypni vyzvánění na mobilu.“). Bude hodně záležet na tom, jak se Microsoftu povede Cortanu vyladit. Apple měl třeba problém v tom, že lidé od Siri čekali více, než jim mohla nabídnout. Cortana se na mobilech snaží, přesto ale zatím nelze spoléhat, že bude rozumět tak, aby vám denně ušetřila byť minuty času. Rád bych se pletl, ale ze zkušeností s hlasovými asistenty vím, že téměř tolik času, kolik vám ušetří, jindy ztratíte opravování špatně pochopených nebo špatně přepsaných dotazů a úkolů. Otestujeme a uvidíme.

Cortana odpovídá na dotaz o počasí.

Cortana odpovídá na dotaz o počasí: „Cortano, mám si zítra vzít kabát?“

Cortana prý navíc bude předvídat, co chci udělat, a nabízet mi akce, ještě než se do nich pustím. No potěš koště. Samozřejmě, že to může fungovat. Ale vyladit tyto „návrhy“ tak, aby byly užitečné, pokud se povedou, a zároveň nerušily, pokud jsou úplně mimo, bude asi hodně těžké. Připravte se, že pokud děláte něco nestandardního, budou návrhy Cortany mimo mísu. Naštěstí Microsoft hbitě slíbil, že budete moci přesně nastavit, jakým způsobem vám asistentka bude/nebude pomáhat a co o vás ví/neví. Prý čím více toho o vás bude vědět, tím užitečnější vám bude. Opět si to představte - pracujete a vedle vás někdo sedí, bedlivě pozoruje, co děláte, a snaží se být užitečný. I kdyby to byl velmi inteligentní člověk; nejspíše vám někdy pomůže a někdy naopak přetrhne nit. Uvidíme, jak to bude fungovat, a jak to bude fungovat v případě, že nepracujete jen s anglickým obsahem.

Jistě, za pár let si tenhle článek přečtu a virtuální asistentka se mi bude smát. Ale v současné době používám hlasové ovládání především na mobilu. Na počítači jsem rychlejší - ať už díky klávesovým zkratkám, psaní všemi deseti nebo možnosti ukázat myší na konkrétní místo. Určitě se těším, až asistentku vyzkouším, stejně jako mě baví zkoušet hlasové ovládání Google Now. Ale dělat z toho převratnou funkci nových Windows se mi zdá naprosto nerealistické. Ostatně už Windows Vista a Windows 7 měly zabudované diktování (a když jste jej vytrénovali, nebylo špatné), a kdo z vás jej používal? Nemluvě o tom, že Cortana je zběhlá především v angličtině, pochybuji, že se jí dočkáme v češtině.

Operační systém jako služba? Bojím se domyslet

„Ptát se, jakou verzi Windows máte, už nebude dávat smysl, budou jedny Windows, stále aktualizované,“ řekl včera Terry Myerson z PR Microsoftu. Jedna verze Windows zní lákavě, ale zatím nevíme, co to přesně bude znamenat. Možná jen to, že aktualizace a upgrady na novou verzi budou odteď bezplatné.

Ale taky by to mohlo znamenat, že jedno zapnete počítač a nenajdete tlačítko Start tam, kde bylo předtím. Všechno bude jinak, a vy si nebudete moci vybrat, zda se stát nadšenými pokusnými králíky, nebo zůstat konzervativně u toho, co už znáte. Zvláště lidé, kteří na počítači pracují, budou méně jásat nad změnami. Microsoft možná získá automatickými updaty řadu výhod, ale bude muset pokračovat mnohem zodpovědněji.

Včerejší prezentace na mě zapůsobila pozitivně. Ale bude to chvíli trvat, než mě Microsoft přesvědčí, že má cenu odejít z Windows 7 k něčemu novému. Od uvedení nové verze budeme mít na upgrade rok.  Někoho možná ukecá flirtující Cortana. Já pro začátek zůstanu u svých klávesových zkratek a systému, na kterém můžu v klidu pracovat, a systém prvně vyzkouším virtuálně.

„Na světě je 1,5 miliard uživatelů Windows a my to nebereme na lehkou váhu,“ říká Satya Nadella, nový šéf Microsoftu. Nechce se spokojit jen s tím, že někdo Windows používá. Chce, aby lidé mohli Windows milovat.  A to chce čas.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili ilustrace a upřesnili hlasové ovládání.

Autor:
 • Nejčtenější

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

Celý stát bude bez Photoshopu. Firma předplatitelům ani nevrátí peníze

Firma Adobe oznámila, že musí deaktivovat všechny účty uživatelů ve Venezuele. Přikazuje jim to nařízení prezidenta...

Evoluční schovávaná. Umělá inteligence objevila triky a nečekané chyby

Schovka nevypadá zrovna jako vědecké bádání. Výzkumníci ale simulací miliard her na schovávanou ukázali, že se umělá...

Aby vám televize nepřestala fungovat. Vyberte si set-top box pro DVB-T2

Již za pár týdnů se v některých lokalitách odmlčí část televizního vysílání v současném standardu DVB-T. Ti, co nebudou...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

 • Další z rubriky

Apple novým operačním systémem pro počítače smazal iTunes a staré programy

Nový operační systém macOS 10.15 Catalina přichází s řadou změn. Ty nejvýraznější spočívají v rozdělení aplikace iTunes...

Vyčistěte si počítač s Windows pomocí softwarových specialistů

Chcete-li udržet operační systém Windows co nejdéle svěží, a přitom kdykoli instalovat aplikace a zase je odebírat bez...

Tipy pro Windows: herní panel natočí hru i program či lepší poznámkový blok

Game bar je jistě vítaná funkce každého počítačového hráče ve Windows. V poslední aktualizaci systému došlo k jeho...

Stahujte zdarma: specialista na šifrování dat v cloudových úložištích

Jednoduché a automatické šifrování dat před odesláním do OneDrive, Dropboxu či Google disku nabízí program Cryptomator....

Najdete na iDNES.cz