Výzkumníci podle agentury Reuters neuvedli, kterých sociálních sítí se čínská operace týkala, ale snímky obrazovky v jejich zprávě ukazovaly příspěvky z něčeho, co vypadalo jako sítě Facebook a X.

Ukázka postu na sociálních sítích, který ve zprávě o čínském ovlivňování voleb zveřejnil Microsoft. V popisku se uvádí, že tato grafika Black Lives Matter byla poprvé nahrána na účtu spojeném s čínskou komunistickou stranou (CCP) a o sedm hodin později zveřejněna na účtu, který se vydává za amerického konzervativního voliče.
Společnost ve zprávě poskytla omezené příklady nedávné aktivity a podrobně nevysvětlila, proč výzkumníci přisuzují příspěvky Číně. Mluvčí Microsoftu řekl Reuters, že výzkumníci použili „mnohostranný atribuční model“, který se opírá o „technické, behaviorální a kontextové důkazy“.
Čínská operace začala využívat technologii generativní umělé inteligence přibližně v březnu 2023 k vytváření politicky zabarveného obsahu v angličtině a k „napodobování amerických voličů“, uvedl Microsoft.
Čína tlačí do voleb v Kanadě své kandidáty, varují tajné služby. Trudeau mlčí![]() |
Termínem generativní AI jsou označovány systémy, které na základě „tréninku“ na obrovském množství dat dokážou vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele. Do povědomí široké veřejnosti se dostaly zejména díky zpřístupnění chatovacího programu ChatGPT loni na podzim.
Nový obsah je mnohem „poutavější než neohrabané vizuály v předchozích operacích čínských aktérů, které se spoléhaly na digitální kresby, koláže ze snímků z fotobank a další ruční grafické návrhy,“ uvedli výzkumníci.
Mluvčí Microsoftu uvedl, že účty se snažily „působit jako americké tím, že uváděly svou veřejnou polohu na území Spojených států, zveřejňovaly americká politická hesla a sdílely hashtagy týkající se domácích politických témat“.
Microsoft ve zprávě také upozornil na napjaté prostředí, které panuje na sociálních sítích v době, kdy se Američané připravují na prezidentské volby v roce 2024.
Americká vláda obvinila Rusko z vměšování do voleb v roce 2016 prostřednictvím tajné kampaně na sociálních sítích. Informovala i o následných snahách Číny či Íránu ovlivňovat voliče.
Mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu uvedl, že obvinění Číny z používání umělé inteligence k vytváření falešných účtů na sociálních sítích jsou „plná předsudků a zlomyslných spekulací“. Peking se podle něj zasazuje o bezpečné používání AI.