Microsoft ukázal Windows 8. Bude to největší změna od Windows 95

  12:28aktualizováno  12:28
Microsoft poprvé oficiálně předvedl uživatelské rozhraní Windows 8. Je přestavěné a mnohem lépe přizpůsobené pro tablety a samozřejmě i PC. Microsoft je zpátky, shodují se v reakcích návštěvníci prezentace na konferenci D9 v kalifornském Palos Verdes. Přesto řada otázek zůstává.

Prezentace nových Windows 8 ve čtvrtek ráno ukázala, že Microsoft hodlá na pole tabletů zaútočit bez bázně a hany. A to přesto, že ještě nedávno nad tímto segmentem ohrnoval nos.

"S tímto systémem uskutečňujeme největší změnu od Windows 95," řekl šéf divize Windows Steven Sinofsky.

Dva v jednom

Nová Windows ukazují navenek jednoduché a líbivější dotykové rozhraní.

Windows 8 - Tažením lze obrazovku jednoduše rozdělit na několik částí s plynule regulovatelnou šířkou.

Windows 8 - Tažením lze obrazovku jednoduše rozdělit na několik částí s plynule regulovatelnou šířkou.

Windows 8 - Tažením lze obrazovku jednoduše rozdělit. Vpravo základní startovací menu, vlevo RSS čtečka. Poměr velikostí zobrazení lze opět upravit pouhým tažením prstu

Windows 8 - Tažením lze obrazovku jednoduše rozdělit. Vpravo je základní startovací menu, vlevo RSS čtečka. Poměr velikostí zobrazení lze upravit pouhým tažením prstu.

Zatímco na tabletech bude praktičtější dlaždicový systém podobný tomu z Windows Phone 7, bezdotykové počítače a notebooky využijí klasický režim zobrazení.

Windows 8 - Kdykoliv lze dotykem vyvolat vysouvací lištu (vpravo). Zde je možné změnit nejrůznější nastavení, sdílení dat, atd. Samozřejmě nechybí ani tlačítko pro návrat na startovací obrazovku.

Windows 8 - Dotykem lze kdykoliv vyvolat vysouvací lištu (vpravo). Zde je možné změnit nejrůznější nastavení, sdílení dat atd. Je zde i tlačítko pro návrat na startovací obrazovku.

Nová Windows pracují primárně s dlaždicovým systémem, kde má každá aplikace svou vlastní "destičku". Na jejím nastavení pak záleží, zda se bude chovat jen jako zástupce na ploše, nebo jako miniaplikace, která například zobrazí aktuální počasí, nově došlé e-maily, novinky v RSS apod.

Windows 8 - Z fotogalerie lze fotky jednoduše

Windows 8 - Z fotogalerie lze fotky jednoduše "přetáhnout" do jakékoliv jiné aplikace (Facebook, Twitter atd.).

Windows 8 - Internet Explorer a virtuální klávesnice

Windows 8 - Internet Explorer a virtuální klávesnice

Windows 8 - Internet Explorer

Windows 8 - Internet Explorer

Záleží také na nastavení programu pro práci s Windows 8. Tam, kde si bude výrobce myslet, že je lepší klasické staré rozhraní, se prostě po spuštění programu Windows 8 přepne do klasického starého režimu.

Uživatelé se nemusejí bát, že by o klasické rozhraní Windows přišli. Je vždy k dispozici pro aplikace jako Excel, u kterých by tabletové vychytávky překážely produktivitě.

Uživatelé se nemusí bát, že by přišli o klasické rozhraní Windows. Je vždy k dispozici pro aplikace jako Excel, u kterých by tabletové vychytávky překážely produktivitě.

I v klasickém režimu budou k dispozici "tabletové" prvky, které jsou na první pohled schované jakoby mimo obrazovku. Uživatel tak má stále možnost dostat se bez složitého proklikávání k obsahu, který potřebuje.

Nová platforma pro vývojáře

Microsoft také uvedl novou vývojářskou platformu, která vychází z moderních webových technologií HTML5, Javascript a CSS.

Podobně jako Google ve svém Web Store, i Microsoft chce nabídnout programátorům snadný způsob, jak aplikace vyvíjet "pomocí toho, co již znají, ale s možnostmi, o kterých vždy snili".

Uživatelé naleznou aplikace na jednom místě, odkud je budou snadno instalovat, pravděpodobně z nějakého microsoftího "Marketu". Vývojáři najdou podrobnosti o nové platformě na buildwindows.com.

Microsoft tak plně využívá svých zkušeností a ukazuje, co znamená opravdový multitasking. V prezentačním videu je například vidět přetahování na pozadí spuštěných aplikací na hlavní plochu, a to včetně videa.

Jak to bude fungovat na slabších procesorech v tabletech, ukáže až praxe.

Microsoft zatím neřekl nic o správě napájení, a tedy ani o tom, jak bude novinka šetřit baterie, či jak dlouho jí bude trvat start, případně uložení ke spánku.

Musíme si však uvědomit, že nový operační systém ještě ani není v testovací betaverzi.

Dělejte jen pro nás

Podle agentury Reuters Microsoft požaduje po výrobcích hardwaru, aby se při vývoji nových tabletů rozhodli pro jednoho výrobce OS. To se ale podle řady analytiků nebude mnoha firmám líbit, především těm velkým. Microsoft může s tímto požadavkem narazit u antimonopolních úřadů podobně, jako kdysi Intel.

Oficiálně zatím oznámila spolupráci na vývoji platformy pro Windows 8 společnost Qualcomm se svou řadou procesorů Snapdragon. Ten znají například majitelé mobilního telefonu HTC Sensation.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Aplikace pro tablety: Vyzkoušejte nový bezpečný a superrychlý prohlížeč

Nové aplikace k nedělní koupeli (ilustrační snímek)

Kdo je nespokojený s rychlostí načítání webových stránek, může vyzkoušet testovací verzi připravovaného internetového...

Software zdarma: udržte PC v optimálním stavu

Ilustrační foto - výkon

Odstraňte nepotřebné soubory, vyčistěte registr, zameťte stopy po brouzdání na internetu a optimalizujte počítač, stačí...

Software zdarma: pusťte si Windows 95 nebo si dobře zálohujte data

Ilustrační foto – Windows 95

Připomenout si operační systém Windows 95 nabízí aplikace Windows95. Vykopírovat text z hlášení aplikace či operačního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz