Neděle 28. února 2021, svátek má Lumír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 28. února 2021 Lumír

Microsoft Teams vás na dálku posadí k jednomu stolu a ovládnete je i z auta

Microsoft Teams upravují chatování, vedení schůzek, volání, systém spolupráce a další věci. V aplikaci se objevilo přepracované rozhraní Hovory a došlo i na podporu CarPlay, přepínání mezi hovory z mobilu a PC, lepší ochranu proti nevyžádaným hovorům, slučování volání nebo využití virtuálních scén.

Microsoft Teams | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Platformy pro vzdálenou komunikaci a spolupráci ve skupinách díky pandemii zažívají po celém světě značný rozmach. Není tak divu, že vývojáři řešení pro spolupráci týmů urychlují vývoj a přidávají stále nové funkce. 

Stejně tak Microsoft Teams, které konkurují službám jako Slack, Facebook Workplace, Google Meet, Zoom a dalším. Zatímco Teams využívají až 200 milionů účastníků denně, tak například Google Meet má více než 235 milionů a Zoom 300 milionů.

Výhoda této v Microsoftu nejdynamičtější aplikace spočívá v tom, že je propojena se širokým ekosystémem nástrojů Microsoftu. To znamená, že neslouží pouze ke správě hovorů (textových, audio či video), ale k vedení audiovizuální interakce skupiny uživatelů. Některé z přidaných funkcí jsou k dispozici již nyní a jiné začnou fungovat v roce 2021.

Co získáte ve zdarma dostupné verzi

Microsoft Teams je aplikace pomáhající týmu uživatelů s konverzací – dnes už nejen – prostřednictvím internetu. Využití si našla ve firmách, školách, ale i v osobním životě. Kromě hovorů nabízí sdílení obrazovky, možnost vybrat si vlastní pozadí při videohovoru, s týmem lze sedět ve virtuálním prostoru (například v baru), používat virtuální tabuli, sdílet soubory, integrovat aplikace (více než 650), používat mobilní aplikaci, VoIP zařízení a mnoho dalšího. Bezplatná verze je aktuálně určena až pro 300 uživatelů, tým získává 10GB sdílený prostor, plus 2 GB pro každého člena. Hovory díky pandemii jsou do odvolání na délku 24 hodin (standardně to je 60 minut). Co není dostupné zdarma, tak to je nahrávání. K využití Microsoft Teams však nutné mít firemní e-mail. Více informací a registrace zde.

Microsoft Teams
Microsoft Teams

1.Přepracovaná aplikace Hovory

Jednou z největších novinek posledního vylepšení je přepracovaná aplikace Hovory. Ta nyní zobrazuje všechny důležité informace o hovorech na jednom místě. Obsahuje číselnou klávesnici, historii hovorů, hlasovou schránku, kontakty a nastavení pro snadnější volání. Nahrané hovory umožňuje nově sdílet do cloudového úložiště OneDrive nebo SharePoint nebo stále do Microsoft Stream. Správcům toho však v případě úložiště nabízí mnohem více.

Microsoft Teams

Uživatelům Applu by se mohla zamlouvat podpora CarPlay. Ta umožňuje prostřednictvím Siri vést hovory při řízení a využívat tak v autě integrované prvky k ovládání Teams. Uživatelé navíc mohou sloučit více hovorů do jednoho. A to jak pocházejících z klasické pevné/mobilní linky (PTSN), tak prostřednictvím VoIP (přes internet). Není však jasné, zda se podobné funkcionality dočkají také uživatelé využívající Android Car či Alexu.

Začátkem příštího roku navíc bude povoleno přepínat hovory mezi mobilními a stolními zařízeními. Jde o praktickou funkci, která umožní to, že pokud bude veden hovor například ze smartphonu, bude možné v něm pokračovat na notebooku. K předání hovoru do jiného zařízení dojde okamžitě a nepozorovaně, díky čemuž uživatelé získají mnohem větší flexibilitu. Během hovorů s nízkou rychlostí připojení automaticky dojde k omezení množství přenášených dat. Vylepšena bude také funkce identifikace spamu, která odhaluje potenciální nevyžádané hovory.

2.Novinky pro týmy

Hovory týmů nyní podporují nové rozložení obrazovek uživatelů, a to včetně zobrazení oken v režimu 3 × 3, zobrazení více oken najednou a režimu spolu, který umožňuje přenést účastníky do sdíleného virtuálního prostoru. Při použití 3 × 3 je možné vidět videokanály až s devíti účastníky schůzky najednou. Pro ještě větší schůzky lze povolit zobrazení více oken a zobrazit až 49 účastníků najednou. Bez ohledu na to, jaký styl schůzky je vybrán, lze vždy povolit rozostření pozadí, aby nedocházelo k rozptylování či narušení soukromí.

Microsoft Teams

Společnost Microsoft také oznámila několik vylepšení pro různá hardwarová zařízení podporující Teams. Typicky jde o VoIP telefony či PC klienty. K dispozici bude také nová možnost Teams Device jako služba, která umožní organizacím používat hardwarová zařízení pro vedení schůzek na bázi měsíčního předplatného.

Microsoft chce z hovorů učinit zážitek, a tak vylepšuje možnosti virtuální scény. Vidět se tak nemusíte pouze v jednotlivých oknech, ale například prostřednictvím scény nastavit, že sedíte u společného stolu. Tato funkcionalita má umožnit, abychom se k sobě cítili blíže i na velké vzdálenosti. Nový režim scén vás tak přenese do různých prostředí. Vyberte scénu, barevnost a vytvořte jedinečný zážitek ze schůzky, ať už se jedná o schůzku v menší konferenční místnosti, nebo s více uživateli konanou ve venkovním amfiteátru.

Microsoft Teams

3.Vylepšení ve smartphonech

V některých situacích se může hodit naplánovat rychlou schůzku v určitém čase. S novou funkcí okamžitých schůzek na telefonech využívající Teams je snazší získat okamžitou reakci. Nově je totiž možné v rozhraní kalendáře vybrat možnost Setkat se hned a snadno tak zahájit schůzku a přidat účastníka. Také některé modely audio telefonů s dotykovou obrazovkou (např. VoIP), které splňují minimální hardwarové požadavky, nyní umožní zobrazit obsah, který je během hovorů a schůzek prezentován nebo sdílen s ostatními.

Microsoft Teams

4.Funkce pro podnikání

V Microsoft Teams existuje řada funkcí zaměřených na podnikání. Začátkem roku 2021 budou moci firemní uživatelé používat kanály. Tato funkce umožňuje vytvářet hovory směřující automaticky do konkrétního kanálu. Například IT, helpdesky nebo HR oddělení toho může využít pro správu a vedení hovorů se zaměstnanci, kteří potřebují něco řešit.

Týmy mohou také využít užitečnou funkci, díky které se hovory neodpojí, když dojde k přepojení hovoru na někoho, kdo nebude k dispozici. Pokud nebude hovor přijmout, automaticky dojde k přepojení zpět na osobu, která přepojovala.

5.Další novinky

Novinek je celá řada, a tak zmiňme ještě ty zásadnější:

 • Funkce potlačení šumu, která je založena na umělé inteligenci (AI) v reálném čase automaticky odstraňuje nežádoucí šum na pozadí během schůzek. AI prostřednictvím analýzy odfiltruje hluk a zachová pouze řeč. Tuto funkci je možné konfigurovat, včetně možnosti vysokého potlačení šumu v pozadí.
 • V případě desktopů mohou prezentující zobrazit individuální zdroj, který mohou všichni účastníci vidět během schůzky.
 • Virtuální nástěnku lze přitom zobrazit v režimu prohlížení bez možnosti úprav.
 • Nastavit lze stav offline.
 • Vytvářet lze ankety.
 • Soubory uložené v Teams lze nasdílet odkazem, a to včetně oprávnění.
 • Ve školách půjde úlohy hodnotit anonymně, a navíc jak vyučující, tak studenti si mohou zobrazit všechny úkoly a aplikovat filtry.
 • Vyvinut byl klient pro zařízení s Windows 10 a procesorem ARM.
 • Funkce ztlumení umožní zabránit účastníkům ve zrušení vypnutí mikrofonu. Vybraným uživatelům lze však nastavit, aby se jim aktivoval, pokud se přihlásí o slovo.

Seznam všech novinek najdete zde.

 • Nejčtenější

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...

Česko bude raketová velmoc. Ale jen v tom špatném smyslu

Česká armáda se chystá na nákup nové generace protiletadlových raketových systémů. Ale je poněkud nepochopitelné, že si...

Otevřel se padák a sonda dosedla. NASA zveřejnila záběry přistání na Marsu

NASA zveřejnila tříminutový videozáznam čtvrtečního přistání robotické sondy Perseverance na povrchu Marsu. Jde o...

Nadějná data. Stále přibývá dokladů toho, že vakcíny brání šíření viru

Nadějné výsledky z posledních dní naznačují, že minimálně některé vakcíny proti viru SARS-CoV-2 výrazně zpomalují jeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sahá se do rezerv. Kolik volných lůžek zbývá na českých JIPkách?

Údaje z českých nemocnic ukazují, že problém s nedostatkem lůžek intenzivní péče je nejhorší za celou dobu pandemie....

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

 • Další z rubriky

Před videohovorem už doma nemusíte uklízet. Nastavte si falešné pozadí

Proč se chlubit svým chaosem v obývacím pokoji, když si jako pozadí můžete zvolit kvetoucí strom, louku, místnost s...

Získejte zpět místo na discích ve Windows 10

Když dochází diskovému úložišti v počítači místo, nastává správný čas to řešit. Přinášíme devět praktických a...

První počítačový vir byl jen zkouška. Škodit začaly přesně před 35 lety

Historie počítačových virů je relativně mladá. I přesto tyto programové kódy už v celosvětovém měřítku způsobily...

Uzrál čas vyzkoušet Edge. Verze 88 přináší hromadu vylepšení

Nejnovější verze browseru Chromium Edge společnosti Microsoft přináší mezi jinými funkci uspávání karet snižující...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...