Microsoft se rozhodl resuscitovat Windows NT

aktualizováno 
Původně měl letitý systém "zemřít" koncem roku 2003. Nevole uživatelů byla však tak velká, že Microsoft přistoupil ke kompromisu. Než aby někdo zběhnul třeba k Linuxu, bude systém podporovat o rok déle, než bylo v plánu.

Každý systém Microsoftu má svůj životní cyklus pevně stanovený. Koncem roku minulého nás nadobro opustil Windows 95 a MS DOS. Rok na to měl tyto systémy následovat i Windows NT. Microsoft se však rozhodl život "entýček" o rok prodloužit. Příliš mnoho uživatelům se plánované ukončení podpory systému nelíbilo, a tak budou mít ještě necelé dva roky na to, aby přešli na systém jiný.

Samotné prodloužení životního cyklu u Windows NT se bude týkat pouze některých služeb. I nadále budou Microsoftem poskytovány bezpečnostní záplaty pro systém. Odpadne však e-mailová podpora či "poradna" po telefonu. Windows NT tak de facto upadne do komatu již 31. prosince letošního roku a ještě rok bude udržován uměle při životě, aby byl rok na to odpojen - zbaven podpory zcela.

Důvodem ročního prodloužení podpory je podle serveru News.com především nevole současných zákazníků. Těm se nelíbilo, že by měli přecházet v dohledné době na nový operační systém a především platit další peníze i přesto, že jsou se současnými Windows spokojeni. Microsoft tedy nakonec ustoupil. Aby ne, vždyť také šlo o 15 procent všech uživatelů OS Windows a v případě, že by podpora prodloužena nebyla, jistě by někteří uživatelé migrovali třeba k Linuxu.

Windows NT Server 4.0 byl poprvé představen v roce 1996, v říjnu roku 2001 byla ukončena jeho distribuce. V roce 2000 jej nahradil Windows 2000 Server.

Cesta každého produktu Microsoftu měla až doposud tři etapy. Do tří let po uvedení byl produkt označován jako "Mainstream", 3-4 roky znamenaly "Extended" fázi a po čtyřech letech přišla etapa "Not-Supported". Poslední ze zmíněných fází znamenala pro systém ukončení vyvíjení nových ovladačů a rovněž zastavení bezplatného helpdesku. Za podporu si uživatel musí v této fázi prostě zaplatit.
Podle nového životního cyklu, platícího od roku 2001, čekají produkt pouze dvě etapy; od vypuštění přichází po pěti letech fáze "Mainstream" a po dalších dvou letech etapa "Extended". Po jejím skončení bude na produkt poskytována bezplatná podpora ještě 12 měsíců a poté se systém odebere do věčných lovišť, stejně jako jeho předchůdci.
U Windows NT byl jako u jediného systému učiněn ústupek a z původního konečného data pro systém - konce roku 2003 - byl termín o rok posunut.

Více informací o životním cyklu produktů Microsoftu naleznete na stránkách http://www.microsoft.com/windows/lifecycle.mspx.

Související odkaz:

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: jak zrušit automatické spouštění Skype

Windows 10

Vyřadit automatický start aplikace Skype společně s Windows je složité. Klasické metody nepomáhají. Podíváme se však i...

Tipy a triky pro Windows 10: podmaňte si centrum instalovaných programů

Windows 10

Windows postupně přešel na nový systém instalace a odinstalace programů. Jeho nová podoba nabízí více než ta předchozí....

Software zdarma: Nejlepší alternativa ke kacelářskému balíku MS Office

Ilustrační foto - notebook

Sada kancelářských nástrojů LibreOffice je připravena plnit i náročné potřeby pro tvorbu a editaci dokumentů a je více...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚČETNÍ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz