Microsoft se rozhodl resuscitovat Windows NT

aktualizováno 
Původně měl letitý systém "zemřít" koncem roku 2003. Nevole uživatelů byla však tak velká, že Microsoft přistoupil ke kompromisu. Než aby někdo zběhnul třeba k Linuxu, bude systém podporovat o rok déle, než bylo v plánu.

Každý systém Microsoftu má svůj životní cyklus pevně stanovený. Koncem roku minulého nás nadobro opustil Windows 95 a MS DOS. Rok na to měl tyto systémy následovat i Windows NT. Microsoft se však rozhodl život "entýček" o rok prodloužit. Příliš mnoho uživatelům se plánované ukončení podpory systému nelíbilo, a tak budou mít ještě necelé dva roky na to, aby přešli na systém jiný.

Samotné prodloužení životního cyklu u Windows NT se bude týkat pouze některých služeb. I nadále budou Microsoftem poskytovány bezpečnostní záplaty pro systém. Odpadne však e-mailová podpora či "poradna" po telefonu. Windows NT tak de facto upadne do komatu již 31. prosince letošního roku a ještě rok bude udržován uměle při životě, aby byl rok na to odpojen - zbaven podpory zcela.

Důvodem ročního prodloužení podpory je podle serveru News.com především nevole současných zákazníků. Těm se nelíbilo, že by měli přecházet v dohledné době na nový operační systém a především platit další peníze i přesto, že jsou se současnými Windows spokojeni. Microsoft tedy nakonec ustoupil. Aby ne, vždyť také šlo o 15 procent všech uživatelů OS Windows a v případě, že by podpora prodloužena nebyla, jistě by někteří uživatelé migrovali třeba k Linuxu.

Windows NT Server 4.0 byl poprvé představen v roce 1996, v říjnu roku 2001 byla ukončena jeho distribuce. V roce 2000 jej nahradil Windows 2000 Server.

Cesta každého produktu Microsoftu měla až doposud tři etapy. Do tří let po uvedení byl produkt označován jako "Mainstream", 3-4 roky znamenaly "Extended" fázi a po čtyřech letech přišla etapa "Not-Supported". Poslední ze zmíněných fází znamenala pro systém ukončení vyvíjení nových ovladačů a rovněž zastavení bezplatného helpdesku. Za podporu si uživatel musí v této fázi prostě zaplatit.
Podle nového životního cyklu, platícího od roku 2001, čekají produkt pouze dvě etapy; od vypuštění přichází po pěti letech fáze "Mainstream" a po dalších dvou letech etapa "Extended". Po jejím skončení bude na produkt poskytována bezplatná podpora ještě 12 měsíců a poté se systém odebere do věčných lovišť, stejně jako jeho předchůdci.
U Windows NT byl jako u jediného systému učiněn ústupek a z původního konečného data pro systém - konce roku 2003 - byl termín o rok posunut.

Více informací o životním cyklu produktů Microsoftu naleznete na stránkách http://www.microsoft.com/windows/lifecycle.mspx.

Související odkaz:

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Windows umožní přímý přístup k linuxovým souborům

Nabídka linuxových distribucí pro Windows.

Windows se stále více sbližují s Linuxem. Nejnovějším počinem v této oblasti bude možnost otevírat linuxové soubory...

Software na nevratnou likvidaci dat na discích

Ilustrační foto - disk

Vybraná data, celé disky či jen jejich část umí nekompromisně odstranit digitální skartovačky. Neslouží k pouhému...

Najdete na iDNES.cz