Microsoft poprvé prozradil novinku o Windows 8. Poběží i na „čipech z mobilů“

  8:40aktualizováno  8:40
Las Vegas (Od zvláštních zpravodajů Technet.cz) - Úvodní řeč Stevea Ballmera v předvečer zahájení veletrhu CES 2011 nepřinesla žádné velké zprávy. Velmi zajímavé je ale oznámení, že příští Windows (zatím bez názvu) poběží i na zařízeních s energeticky úspornými procesory ARM. Windows zatím fungovaly především na procesorech Intel a AMD.

Steve Ballmer vstupuje na scénu, aby toho mnoho neřekl | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Nekonala se ani obvyklá show, nepřijely žádné hvězdy, nebyl představen žádný skutečně nový produkt (o kterém by se již dlouho nespekulovalo) kromě nové verze počítače Surface.

Američany bude zajímat přehrávání filmů a seriálů na Xboxu a telefonech s platformou Windows Phone 7. Využita k tomu bude služba Xbox Live napojená na poskytovatele obsahu Hulu a Netflix. Našinec může leda zatlačit slzu.

Hlavní novinkou tak zůstává "pouhé" oznámení nových Windows i pro zařízení s takzvanými "System on a Chip" procesory s architekturou ARM od stejnojmenného výrobce. O tomto kroku se však spekulovalo již delší dobu, podrobněji zde.

Je to poprvé, kdy se Microsoft vyjádřil k chystanému operačnímu systému veřejně a oficiálně, i když pouze velmi stručně.

CES 2011 - nové Windows nebudou jen pro Intel a AMD

Nové Windows poběží i na SoC procesorech.

Doposud se plnohodnotné Windows daly spustit pouze na počítačích s procesory s architekturou x86 od tradičních výrobců Intel a AMD nebo s nimi kompatibilní (mezi výrobce těchto procesorů patřily například i firmy VIA, Cyrix). Nově Microsoft navázal spolupráci i s firmami NVIDIA, Qualcomm a Texas Instruments, které vyrábí úspornější procesory na architektuře ARM, určené pro mobilní zařízení.

CES 2011 - Steve Ballmer keynote, pro Kinect se chystá softwarové vylepšení nazvané Avatar Kinect

Pro Kinect se chystá softwarové vylepšení nazvané Avatar Kinect. Nově rozpozná i obličej a podle něj vytvoří virtuálního avatara. Novinku si budou moci stáhnout abonenti placené služby Xbox Live Gold.

Klasické Windows tak půjdou bez problémů spustit i na tabletech a noteboocích bez Intelu a AMD. Teoreticky je bude možné spustit i na mobilech, prakticky je to zbytečné a Microsoft se k tomu podle všeho ani nechystá.

Uvedení nového operačního systému i pro jiné platformy bude výhodné především pro Microsoft. Bude mít jistotu, že mu neujede vlak, pokud nová zařízení s nízkou spotřebou a slušným výkonem budou stále nabývat na popularitě. Co to ve finále přinese zákazníkům, mimo možnosti volby, zatím není jasné.

Samotný fakt, že určitý operační systém je možné spustit na nějakém zařízení, totiž ještě neznamená, že je to k něčemu užitečné. Nebo jinak řečeno, chceme na tabletech používat plnohodnotný operační systém Windows? Microsoft totiž již delší dobu v tichosti chystá speciální zjednodušenou verzi, vhodnou také pro tablety a podobná zařízení. Jmenuje se Windows CE 7 (Windows Compact Embedded 7).

CES 2011 - tablet od Samsungu, na kterém byl spuštěn nový operační systém Windows

Neoznačený tablet od Samsungu, na kterém byl spuštěn nový operační systém Windows s původním rozhraním, které známe z Windows 7. Na stolku leží ještě nový notebook od HP, který pohání nový procesor od Intelu s označením Sandy Bridge.

Teoreticky by mohl nový operační systém podpořit konkurenční prostředí a opět zvýšit tlak na cenu. Notebooky s ARM procesory tak mohou být levnější než ty s Intelem nebo AMD. Prakticky však nový OS zatím ani neexistuje a během prezentace byla k vidění pouze alfa verze se současným uživatelským rozhraním, které známe z Windows 7.

CES 2011 - Steve Ballmer keynote

Fronta na takzvanou keynote (úvodní řeč) Steva Ballmera patří na CESu pravidelně k těm nejdelším. Pokud chcete dobré místo, musíte přijít alespoň tři hodiny předem. Na Gatese se však čekalo ještě déle.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

iTunes končí. Pro „jablíčkáře“ povinnou aplikaci nahradí tři nové

Česká verze iTunes store

Po osmnácti letech v pondělí skončil program, bez kterého se svého času neobešel žádný iPod. iTunes. Pro některé...

Tipy a triky pro Windows 10: využijte vylepšenou ochranu systému

Windows 10

Programátoři Microsoftu zapracovali na vylepšení zabezpečení Windows vůči virům, ransomware a před dalším nebezpečím....

Najdete na iDNES.cz