Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Microsoft možná přejmenuje Internet Explorer, má příliš špatnou pověst

  9:59aktualizováno  14:10
Vývojáři webového prohlížeče Internet Explorer v diskuzi se čtenáři přiznali, že Microsoft zvažuje jeho přejmenování. Příliš špatná pověst z historie mu prý škodí a neodpovídá jeho současné kvalitě.

Všeobecně známé logo by se mohlo stát historií. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Víte, jaká je nejčastěji zadávaná adresa do prohlížeče Internet Explorer 6? No přece www.mozilla.org/firefox.

Internetový prohlížeč Microsoft Explorer se za 18 let existence stal terčem mnoha vtipů a také důvodem mnoha negativních emocí jak ze strany tvůrců webu, tak i jeho uživatelů. Špatné zkušenosti a mizerná pověst pomohla rozšíření konkurenčních prohlížečů, nejvíce tím získala společnost Google, jejíž prohlížeč Chrome představuje 38,5 % trhu webových prohlížečů (zdroj: w3c). Jedničkou na trhu se Chrome stal v roce 2012.

Výběr prohlížeče ve Windows prostřednictvím tzv. ballot screen, kterou u EU prosadila firma Opera. Ballot screen od roku 2010 umožňuje vybrat prohlížeč i uživatelům, kteří ani nevěděli, co to prohlížeč je.

Svoji roli v tom také sehrálo rozhodnutí Evropské komise, která v roce 2009 Microsoftu nařídila nechat výběr prohlížeče na uživateli a odebrat Internet Explorer ze základní systémové nabídky. Od té doby si po reinstalaci systému musíte v automaticky otevřeném okně „Výběr prohlížeče“ sami zvolit prohlížeč, který se má automaticky nainstalovat.

Ačkoli nové verze Internet Exploreru, zejména IE11, již rozhodně nemůžeme označit za špatné, stále dávají zákazníci přednost spíše konkurenčním řešením. Z 83% podílu na trhu tak zbylo jen dnešních 21 %.

Pro Microsoft to v době, kdy je internetový prohlížeč leckdy důležitější než operační systém, představuje velký problém. O tom, že v Redmondu zvažují radikální řez, přejmenování prohlížeče, hovořili členové vývojového týmu IE, které server Reddit pozval na diskuzi se čtenáři.

  • burritoBandito123: Věříte, že můžete změnit pověst Internet Exploreru?

David Catuhe: Já v to opravdu doufám. Mění se hodně věcí. Ohlásili jsme ukončení podpory starých verzí IE nebo zahájení blokování starých ActiveX prvků. Je to první krok ke snížení fragmentace, která je pro webové vývojáře velmi nepříjemná.

  • Codecracker25: Zvažovali jste někdy přejmenování Internet Exploreru?

Jonathan Sampson: Ano, bylo to interně navrženo. Pamatuji si na dlouhou řadu e-mailů, kde na toto téma mnoho lidí vášnivě debatovalo. Padla spousta návrhů, jak se můžeme oddělit od negativního vnímání, které již nesouvisí s naším dnešním produktem. Ta debata proběhla nedávno, před pár týdny. Uvidíme, co budoucnost přinese.

Jaké jméno by mohl IE v budoucnu nést, zatím vývojáři ani nenaznačili. Ale jak vtipně poznamenali kolegové z Gizmoda: „Doufejme, že to nebude Bing.“ To by té reputaci opravdu mnoho nepomohli.

Na resuscitaci značky Explorer pracuje Microsoft už od verze IE7. S programátory prohlížeče Internet Explorer jsme v roce 2008 vedli rozhovor nejen o budoucnosti služeb integrovaných do prohlížeče.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Přičichli jsme k MHD budoucnosti, to nejzajímavější ovšem není vidět

Trochu kosmicky vyhlížející vozítko ze všech stran obalené kamerami a senzory – to je typická ukázka autonomní městské hromadné dopravy na technických veletrzích. V Plzni prošel testy systém, který...

25. července 2024  9:29

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...