Do Windows míří jádro Linuxu a microsoftový prohlížeč Edge bude na macOS

  14:55aktualizováno  14:55
Microsoft tento týden pořádá výroční vývojářskou konferenci Build. Je zaměřena hlavně na velké systémy, ale na začátku jsme se dozvěděli i několik novinek z oblasti blízké spotřebitelům. Poměrně velký prostor získal prohlížeč Edge a zajímavá byla i zmínka o novém příkazovém řádku Windows.

Šéf Microsoftu Satya Nadella na konferenci Build 2019. | foto: ČTK

Výroční konference Microsoft Build 2019 pro vývojáře, kteří pracují s produkty Microsoftu, si za hlavní téma vzala cloudovou platformu Azure a softwarové nástroje sdružené pod hlavičkou Microsoft 365. Opomenuty ale nezůstaly ani běžné uživatelské produkty. 

Edge se bude rozšiřovat

Již na konci minulého roku se ukázalo, že Microsoft vzdal snahy prosadit prohlížeč Edge s vlastním vykreslovacím jádrem a místo něj využije Chromium od Googlu. Právě na konferenci se objevily podstatné podrobnosti o tom, co se s takto upraveným prohlížečem chystá udělat. 

Na začátku je třeba si uvědomit, že se Edge s jádrem od Googlu stále ještě vyvíjí, i když jsou již nyní k dispozici testovací verze. Je tedy možné, že některé na akci představené novinky nebudou ve finální fázi implementovány.

Fotogalerie

To se ale patrně bude týkat rozšíření s označením IE Mode. Jak název napovídá, bude novinka sloužit k tomu, aby Egde fungoval jako starší prohlížeč Microsoftu Internet Explorer (IE). Důvod je jednoduchý. Firma nemůže tento prohlížeč jednoduše opustit, protože se na něj dlouhé roky vyvíjely různé firemní aplikace. Zároveň je poněkud schizofrenní provozovat dva v podstatě konkurenční prohlížeče pod jednou střechou.

Většinou starší webové stránky různých firem, které byly optimalizovány právě na IE, tak bude možné zobrazit v záložce prohlížeče Edge, který pro to využije vykreslovací jádro Internet Exploreru.

Další představenou novinkou jsou plány Microsoftu, které směřují k tomu, aby se Egde dostal na další konkurenční platformu, konkrétně macOS od Applu. Podrobnosti zatím nebyly specifikovány, ale dá se předpokládat, že top nebude trvat dlouho.

Firma také zapracovala na bezpečnostním vylepšení Edge. Uživatel si bude moci pomocí ovládacích prvků nastavit, jak se budou weby chovat k jeho soukromí ve třech úrovních: Unrestricted (neomezený přístup), Balanced (vyvážený) a Strict (plně omezený). Přístup k informacím se bude týkat i dat, které shromažďuje Microsoft, přičemž Unrestricted přístup znamená normální poskytování dat, jaké je mají nyní firmy k dispozici, pokud nemáte prohlížeč se zapnutým režimem soukromí.

Poslední zmíněnou novinkou je systém Collections (Kolekce). Ten má podle firmy ulehčit správu informací,aby jimi uživatel nebyl tak přetížený. Novinka chce pomoci shromažďovat, organizovat, sdílet a exportovat obsah efektivněji a lépe jej integrovat do kancelářského balíku Office.

Windows Terminal

S příkazovou řádku se většina uživatelů seznámí, pokud je nějaký problém s Windows. Zkušenější uživatelé ale dokážou využít k zefektivnění některých kroků. Nový formát této komponenty by tak mohl přitáhnout pozornost i některých méně zkušených uživatelů, ale rozhodně by měl zpřehlednit práci těm, kdo již tento systém využívají.

Novinka se jmenuje Windows Terminal a umožní uživatelům nastavit si barevné schéma, využívat záložky a dokonce i emotikony.

Windows se zasnoubily s Linuxem

Microsoft již několik let postupně přidával podporu některých linuxových komponent do Windows. Naposledy v únoru přidal možnost přímého přístupu k linuxovým souborům z Windows. Nyní ale přichází s mnohem radikálnější změnou.

Přímo do Windows se chystá uvést interně připravené Linuxové jádro, které se stane základem subsystému nazvaného Windows Subsystem for Linux (WSL). WSL je ve Windows 10 již nějakou dobu, ale teprve nyní dostane vlastní jádro nastavené přímo v  Microsoftu.

„Stejně jako u WSL1 nebude WSL2 poskytovat uživatelský prostor pro binární programy uživatelského prostoru. Místo toho bude jádro společnosti Microsoft propojeno s uživatelským prostorem, který si vybere uživatel. To bude obecně probíhat instalací přes Windows Store, ale může být také nahráno prostřednictvím vytvoření vlastního distribučního balíčku,“ vysvětluje na blogu Jack Hammons, který v Microsoftu vede Linux System Group.

Podle něj ale existuje jedna výjimka z tohoto pravidla. Tím je malý inicializační skript, který se zavede do spouštěcího procesu a vytvoří spojení mezi Windows a Linuxem.

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Zrcadlo doby: jak československý armádní film natáčel západní letadla

British Aerospace Nimrod AEW3

V roce 1980 navštívili pracovníci Československého armádního filmu aerosalon v anglickém Farnborough, aby tam na...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Další z rubriky

Jak na převod textů pro pohodlné čtení v čtečce elektronických knih

Ilustrační foto - čtečka knih

Elektronické čtečky knih nemusí nutně sloužit pouze ke čtení zakoupených digitálních verzí knih. Pokud se v nich chcete...

Software zdarma: nenechte se sledovat

Ilustrační foto

Anonymně poslat komukoliv, jakýkoliv i objemný soubor zprostředkuje program OnionShare. Bez možnosti vystopovat vaše...

Windows mohou spadnout, pokud se budete chtít vrátit k předchozí záloze

Logo Windows

Microsoft přiznává další problém ve Windows. Pokud se chcete vrátit ke staršímu bodu obnovy, nemusí se to podařit.

Najdete na iDNES.cz