Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Místo operačního systému Windows tu mohl být Interface Manager

  16:25
Windows slaví 35. narozeniny od uvedení na trh. První verze operačního systému Windows 1.0 využívající primitivní grafické uživatelské prostředí byla představena v listopadu 1983. Uživatelé se k její vylepšené verzi dostali až o dva roky později 20. listopadu 1985.

Windows 1.0 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Společnost Microsoft nebyla první, která představila operační systém s grafickým uživatelským prostředím. Na začátku 80. let bylo grafické uživatelské rozhraní (GUI) založené na ovládání prostřednictvím myši a využívající multitasking považováno za revoluční novinku. V té době si celé odvětví uvědomovalo přínos výzkumného střediska Xerox Palo Alto Research Center, které navrhlo experimentální stanici Xerox Alto už v 70. letech.

Komerční verze této technologie, Xerox Star, byla poprvé představena v roce 1981. Pracovní stanice obsahovala technologie, které se od té doby staly standardem v osobních počítačích, jako jsou displeje využívající bitmapu, grafické uživatelské rozhraní založené na oknech, ikony, složky, myš, ethernetová síť, systém souborů, tiskové úlohy a e-mail. V roce 1983 potom přišel Apple se svým prvním systémem využívající grafické uživatelské prostředí a myš. Šlo o Apple Lisa (předchůdce Macintosh). Teprve po dvou letech se na trh dostal Windows 1.0. Mezitím se začaly objevovat levnější grafická rozhraní založená na IBM PC.

Windows 1.0

Bill Gates ustoupil od svého označení

Zatímco ze začátku grafika v počítačích byla považována za jakýsi doplněk a nevěnovalo se jí tolik váhy, dnes bychom si práci bez ní už nedokázali představit. K tomuto trendu hodně přispěla společnost Microsoft. Své experimentování začala na předchůdci systému Windows již v roce 1981. Projekt však byl formálně spuštěn o několik let později, v roce 1983, kdy byl oznámen světu. Windows 1.0 začal svou historii psát ve čtvrtek 10. listopadu 1983 v luxusním hotelu Plaza v New Yorku. Tehdy zakladatel a generální ředitel společnosti Microsoft Bill Gates představil první verzi tohoto operačního systému. Původní název, který pro něj zvolil, byl Interface Manager, ale Rowland Hanson, marketingový guru Microsoftu, svého šéfa přesvědčil, aby ho nazval Windows.

Windows 1.0

Nebylo vůbec jisté, zda Microsoft se svým přístupem uspěje, protože na trhu už existovalo mnoho konkurenčních alternativ. Při představení v listopadu 1983 slíbil Gates snadno použitelné grafické rozhraní s otevíracími nabídkami, dlaždicovými okny, podporou myši, grafikou nezávislou na zařízení, schopností spouštět několik aplikací současně, a dokonce je použít k vzájemné spolupráci. Vše mělo být hotové v dubnu 1984 a šéf Microsoftu předpovídal, že to bude fungovat na 90 % všech počítačů kompatibilních s IBM. Windows 1.0 byl oficiálně na trh uveden až 20. listopadu 1985, tedy více než dva roky po svém neskromném debutu. Windows 1.0 nebyl samostatný operační systém. Spíše to bylo grafické aplikační prostředí, které běželo na systému MS-DOS. Po spuštění Windows stačilo do příkazového řádku systému MS-DOS zadat „win“ a objevilo se primitivní grafické rozhraní.

K dispozici bylo několik aplikací třetích stran. Balíček aplikací ve Windows 1.0 se skládal z MS-DOS Executive, kalendáře, Cardfile, Poznámkového bloku, terminálu, kalkulačky, hodin, první komerčně dostupné hry Reversi, ovládacího panelu, editoru PIF (programový informační soubor), tiskové fronty, schránky, RAMDrive, Windows Write (předchůdce Wordu) a Windows Paint (předchůdce Malování). To vše mělo umožnit uživatelům používat počítač ke každodenním pracovním činnostem. Windows 1.0 stál 99 USD. Marketingové materiály přitom hlásaly, že Windows dnes poskytuje uživatelům bezprecedentní výkon a základ pro hardwarový a softwarový pokrok v příštích několika letech. Mělo jít o jedinečný software určený pro uživatele PC, kteří kladou velký důraz na produktivitu.

Windows 1.0

Zrodil se nový koncept

Windows byl pokusem učinit operační systém pro stolní počítače relativně dostupným. Do té doby byla většina počítačů stále primárně založená na textovém řádku (používal ho i MS-DOS, předchůdce operačního systému Windows), a odpovídající hardware pro správné fungování operačního systému pro stolní počítače byl drahý. Apple Lisa začínal na téměř 10 000 dolarech a konkurenční systém Visi On vyžadoval – v té době – drahý pevný disk s ohromnými 2,2 MB volného místa a 512 kB operační paměti RAM. Windows sliboval podobnou funkcionalitu. Uložen však byl pouze na dvou disketách a pro svůj běh požadoval 256 kilobajtů operační paměti RAM. Tyto základní specifikace byly jen začátek. Zatímco Apple se v té době zaměřoval na výrobu celého řešení, tedy kombinaci jak hardwaru, tak softwaru, společnost Microsoft vytvořila svůj levný operační systém pro počítače IBM a byla od začátku budována jako softwarová společnost.

Windows 1.0

Systémem Windows 1.0 podnikla společnost Microsoft důležité kroky vedoucí k vývoji následných aplikací. IBM se několik let drželo základů architektury PC, ale Microsoft usnadnil vytváření aplikací konkurenci a vývojářům softwaru, čímž zajistil, že Windows byl relativně otevřený a snadno překonfigurovatelný a vyladitelný systém. Výrobci počítačů se hrnuli do Windows a operační systém přilákal podporu předních softwarových společností. Tento přístup v poskytování softwaru hardwarovým partnerům prostřednictvím jejich vlastních strojů umožnil Microsoftu položit základy pro své budoucí fungování. Zrodil se koncept, který umožňoval upgradovat počítače prostřednictvím dalších verzí systému Windows.

Historie

Podívejte se jak šel čas s Windows

Windows 1.0 naučil uživatele používat myš

Ovládání operačního systému MS-DOS se dělo prostřednictvím příkazové řádky. V systému Windows 1.0 přitom stačilo uchopit myš a klikat na grafické prvky v oknech. Vedle původního počítače Macintosh myš zcela změnila způsob interakce uživatelů s počítači. Začátky však nebyly snadné, protože mnoho uživatelů si stěžovalo na to, že Windows 1.0 se příliš soustředí na interakci právě myší namísto klávesových příkazů. I proto první verze systému Windows společnosti Microsoft nebyla zase až tak dobře přijata, ale odstartovala bitvu mezi společnostmi v poskytování výpočetní techniky masám.

Věci se však rychle měnily

Windows 2.0 se objevil v roce 1987 a pokračoval v 16bitových výpočtech s VGA grafikou. Umožnil, aby se okna aplikací dala skládat na sebe (do té doby je šlo umisťovat pouze vedle sebe) a ikony na ploše usnadnily používání systému Windows. Po šesti měsících Microsoft pokračoval vydáním Windows 2.1, což byla první verze Windows vyžadují pevný disk. Následovaly další verze až do vydání Windows 95. Tímto produktem začala moderní éra Windows. Byla to jedna z nejvýznamnějších aktualizací systému Windows. Microsoft přešel na 32bitovou architekturu a představil nabídku Start.

Ne každá verze Windows byla hitem (vzpomeňme na Windows ME, Vista či 8), avšak v současnosti, kdy je tento operační systém přítomen na více než jedné miliardě zařízení, zůstává Windows 10 dominantním operační systémem Microsoftu pro počítačovou platformu.

Spusťte si Windows 1.0 ve svém prohlížeči

Chcete vyzkoušet a sami zažít Windows 1.0? Stačí navštívit web PCjs Machines, kde se nachází kompletní emulace počítače IBM PC se systémem Windows 1.0 v JavaScriptu. Pro autentický zážitek je jak grafika, tak výkon nastaven tak, aby odpovídal tehdejšímu hardwaru a době. Vy tak můžete zažít, co tehdy zažívali noví majitelé PC.

Windows 1.0
  • Nejčtenější

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Válka v jednom čísle. Jak Sověti na papíře vyhráli nad Západem

Sověti vyvinuli na přelomu 60. a 70. let analytickou metodu, která měla umožnit snadné srovnání vojenské techniky...

Čest, talent i služba Hitlerovi. Nejlepší tankista války byl z Jesenicka

Během druhé světové války vznikla po vzoru leteckých es nová kasta es tankových. Patrně nejlepším tankistou 2. světové...

Rezervace očkování je plná zbytečných chyb. Způsobila i pád celého systému

Státní web na rezervaci očkování proti covidu-19 byl plný úplně základních chyb a zbytečných komplikací. Navíc začal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operaci Pouštní bouře zahájily vrtulníky US Army úderem na radary

První letecký úder proti Iráku neprovedly před třiceti lety „neviditelné bombardéry“ USAF, ale vrtulníky Apache US...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

První počítačový vir byl jen zkouška. Škodit začaly přesně před 35 lety

Historie počítačových virů je relativně mladá. I přesto tyto programové kódy už v celosvětovém měřítku způsobily...

Deset věcí, které byste měli udělat při prvním spuštění PC

Možná i vy jste letos dostali nový notebook či stolní PC s Windows. Následující kroky v nastavení dokáže provést každý...

Microsoft se letos loučí s řadou produktů. Nepoužíváte některé?

Rok 2020 se chýlí ke konci, a tak si můžeme zrekapitulovat, jaké programy a služby ukončila společnost Microsoft. Letos...

Zrychlete PC přechodem na SSD, a to i bez přeinstalace Windows

Starší nebo levnější notebooky můžete zrychlit upgradem na rychlý SSD disk. Zmenší se i energetická náročnost a...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...