Měly to být úspěšné věci Microsoftu, nakonec z nich byl propadák

  • 10
Mezi nejpoužívanější produkty, které kdy Microsoft stvořil, bezesporu patří Windows, Internet Explorer, Office, Xbox nebo Teams. Avšak tento technologický gigant má ve skříni i produkty, na které by možná nejraději zapomněl.

1. Microsoft Band 2

Microsoft band je vybaven řadou senzorů, podobně jako konkurenční fitness...

Zdálo se, že toto nositelné zařízení má obrovský potenciál. Ale když Microsoft vydal jeho druhou verzi, aniž by se zabýval stížnostmi uživatelů na tu první, poslal tento náramek do propadliště dějin. Je to škoda, protože byl nabitý fitness funkcemi, stejně jako funkcemi chytrých hodinek. Byl kompatibilní s telefony Android, iOS a Windows. Frustrující však bylo nošení zařízení na ruce. I přestože Microsoft u Band 2 provedl určité dílčí změny, a nošení tak bylo snesitelnější, potýkal se se spolehlivostí. Nemáme teď na mysli systém, ale použitý gumový materiál řemínku. Přestože byl Band ve své době jedním z nejpřesnějších fitness náramků, byl náchylný k praskání.

Microsoft u něj sice následně přešel na silnější a odolnější řemínek, ale nikdy nepřidal voděodolnost ani nezlepšil výdrž baterie na více než dva dny. Fitness náramek navíc nebyl levný a v době, kdy se nositelná zařízení jiných výrobců – vyjma Apple Watch – objevovala jakou houby po dešti, to už nebylo natolik lákavé zařízení. I proto po dvou letech své existence byl v roce 2016 ukončen.

5. října 2016

2. Microsoft Bob

Windows Bob

Pamatujete si na Clippyho? Před touto přátelskou kancelářskou sponkou tu však ještě byl Bob, velký žlutý smajlík, a jeho pes Rover. Bob byl software s gamifikovaným uživatelským rozhraním, které mělo pomoci začínajícím uživatelům počítačů pracovat s Windows. Během výuky uživatele různí antropomorfní „asistenti“ provázeli místnostmi obsahujícími předměty každodenní potřeby, které korelovaly se softwarem. Například tužka a papír představovaly textový procesor nebo hodiny byly kalendář.

Z dnešního pohledu úsměvné, ale v tehdejší době nebyly s PC vytvořené žádné takovéto asociace. Proto tito pomocníci byli užiteční v raném stádiu zavádění PC, kdy se lidé s počítači teprve seznamovali a neměli s nimi žádné zkušenosti. Bob byl však tvrdě kritizován za nedostatečné zpracování a složité rozhraní. Proto byl po roce ukončen. Alespoň byl inspirací pro vznik Clippyho.

3. Windows Me

Desáté logo Windows ME: 2000 – 2006

Nejhorším operačním systém Microsoftu se všeobecně označuje Windows Me neboli Millenium Edition (hned za ním následuje Vista a 8). Jak roztomilé označení, tak ani jeho vizuální vzhled a zaměření na multimédia mu přitom nebylo nic platné. Ve své podstatě to byla třetí aktualizace systému Windows 98 zamýšlená jako mezistupeň mezi Windows 98 SE a očekávaným Windows XP.

Zatímco ze začátku recenze vyznívaly smíšeně (chválena byla hardwarová a softwarová kompatibilita), jiní si hned všimli jeho špatné spolehlivosti. Windows Me byl postaven na stárnoucí platformě 9x a Windows 2000 nebyl k používání běžnými spotřebiteli připraven.

Nakonec byl Windows Me pouze mostem mezi starými a novými Windows a jen málo uživatelů se rozhodlo utratit své peníze při čekání na Windows XP, který se měl objevit za rok. Ačkoliv se obecně Windows Me označuje za obrovské selhání Microsoftu, bylo to k něčemu i dobré. Díky jeho nestabilitě došlo k většímu zaměření právě na tuto součást Windows. Navíc přinesl několik inovativních funkcí, které se dodnes používají, včetně ochrany systémových souborů, automatických aktualizací, hibernace, obnovení systému a dalších.

4. Zune HD

ZuneHD

Milovaný těmi, kdo ho vlastnili, i přesto však nemohl držet krok s iPodem. Nabízel toho totiž příliš málo a přišel příliš pozdě. Řeč je přenosném audio přehrávači Zune – schopném hudebním přehrávači. Dokonce byl vybaven wi-fi k propojení, čímž nabízel možnost sdílení hudebních skladeb, ale i fotografií. Microsoft díky němu krátce prorazil se Zune Pass, službou předplatného, která stála 15 USD měsíčně a v rámci ní bylo možné stáhnout si až 10 skladeb. Zune HD bylo také jedním z prvních zařízení využívající inovativní OLED displej, který zamířil od vývojářů do komerčního prodeje.

Každopádně Zune HD bylo mnohem větším a těžším zařízením než iPod, nemělo propracovaný ekosystém aplikací, příslušenství a jeho podpora videokodeků byla omezená. Jeho neúspěch lze také z velké části přičíst marketingu Microsoftu. Ten totiž nedokázal příležitost správně uchopit a zviklat ty, kteří se chystali do obchodu pro vyhlédnutý iPod.

5. Microsoft Music Groove

Groove si z internetu stáhne doplňující informace o skladbách.

V roce 2012 došlo k přejmenování služby Zune Music Pass na Xbox Music, což byl další pokus Microsoftu udělat z Xboxu multimediální platformu. Nepovedlo se to, takže před vydáním Windows 10 společnost službu ještě přejmenovala na Groove. Avšak v době, kdy vstoupila na trh, Microsoft své úsilí o streamování hudby pomalu vzdával. Proto následovalo utlumení této streamovací platformy vedoucí k jejímu uzavření a přesměrování na konkurenční uznávané Spotify.

Služba Music Groove ještě chvíli existovala v podobě softwarového přehrávače médií, ale v loňském roce byl i on ukončen a nahrazen novou aplikací Windows 11 Media Player.

6. Microsoft Kin

Mcrosoft Kin One

Pamatujete si na něj? Že ne, nedivíme se. Microsoft Kin byl mobilní telefon, který měl jepičí život. Vytvořen byl pro sociální sítě. Existoval ve dvou modelech – Kin One a Kin Two. One měl tvar vajíčka jako Tamogachi. Přední část se vysouvala, čímž odkrývala uvnitř skrytou klávesnici. Dvojka byla více podobná komunikátoru. Ani jedna z verzí se nechytla a po dvou měsících existence byly jejich životy zpečetěny. Neúspěch byl dán softwarem, kdy Microsoft namísto použití platformy Sidekick (která byla získána akvizicí stejnojmenné společnosti) použil svoji platformu Windows CE, což zařízení vrátilo, co se systému týče, o 18 měsíců zpět.

Uškodilo jim i to, že oba telefony měly malý displej, chyběly jim důležité aplikace (přičemž nemohly stahovat aplikace třetích stran) a běžely na již zmíněném neintuitivním operačním systému. Celkově se podle odhadů prodalo jen několik stovek těchto zařízení.

7. Windows Phone a Lumia

Nokia Lumia 638

A Microsoft se v případě telefonů spálil ještě jednou. Odpovědí Microsoftu na iOS a Android byl systém Windows Phone – jednoduchý, snadno použitelný operační systém pro smartphony, který byl v té době mnohem rychlejší než jakýkoliv telefon s Androidem. Windows Phone, který byl uveden na trh v roce 2010 jako nástupce Windows Mobile, se odlišoval svým rozhraním „Metro“, které se skládalo z barevných „živých dlaždic“. Ty se pravidelně aktualizovaly, a tak zobrazovaly relevantní informace. Své telefony s tímto systémem uvedly na trh společnosti Samsung, HTC, Dell a LG. V jednu chvíli byly telefony s Windows Phone dokonce považovány za nejlepší na trhu. Avšak byl tu jeden problém.

Windows Phone postrádal aplikace. Microsoft nemohl přimět vývojáře, aby portovali své stávající aplikace běžící na konkurenčních platformách. To vyústilo v to, že vlastnit Windows Phone znamenalo přijít o populární aplikace, jako je Instagram, YouTube atd. V naději, že Microsoft oživí zájem o tuto platformu, se rozhodl koupit společnost Nokia. Následoval rebranding zařízení na Microsoft Lumia, ale už bylo příliš pozdě. Platforma výrazně pokulhávala za Androidem i iOS, a tak 14. ledna 2020 skončila v propadlišti dějin.

6. října 2015

8. Cortana

Cortana

Měla to být virtuální asistentka pro vše. Nesplnila očekávání, a přestože dnes stále žije, existuje už jen ve velmi specifické podobě. I v tomto případě přišla společnost Microsoft na večírek pozdě. Cortanu totiž spustila dlouho poté, co tu byl Google Assistant, Alex od Amazonu a Siri od Applu. Těm patřil skoro celý trh s virtuálními asistenty.

Cortana, pojmenovaná po umělé inteligenci ve videohře Halo, byla představena na nešťastném Windows Phone. Do počítačů přitom byla integrována až v roce 2015. V marketingových materiálech vypadala dobře, a to díky tomu, že se v nich uvádělo, že ji využívají již miliony uživatelů. Řeč byla o těch, kteří vlastnili smartphone s Windows Phone systémem, přitom ji však nemuseli ani jednou použít (a opravdu ji téměř nikdo nevyužíval).

Jakmile došlo k pádu Windows Phone, postihlo to i Cortanu. Být integrován do notebooků a stolních počítačů je sice hezká věc, ale není to tak užitečné jako být pomocníkem na mobilním zařízení. Microsoft se pokusil rozšířit dosah Cortany pomocí reproduktoru Harmon Kardon Invoke, ale žádné další podpory se nedočkal. I proto Microsoft nakonec Cortanu odstranil z vyhledávání ve Windows, a ve výchozím nastavení Windows 11 ji dokonce zakázal.

26. května 2015