Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Software zdarma: staňte se s pomocí PC kreslířem či malířem

Rozhodnete-li se kreslit nebo malovat, musíte si pořídit plátno, štětce, barvy a další pomůcky. A nebo to jde i elektronicky. V tom případě vám bude stačit pouze počítač a jeden z grafických programů, které jsou dostupné zdarma.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
DS

Prakticky každému začátečníkovi stačí kombinace Krity (pro samotné malování) a GIMPu (postprocesing a manipulace s formáty). Je nutné ale pamatovat i na to, že je dobré mít solidní počítač. Vzhledem k tomu, že používáte několik programů najednou, můžete zapomenout na méně jak 4GB RAM, což je naprosté minimum a prakticky nedostatečné. 8GB je už použitelné, ale lepší je 16GB a víc. Aplikace efektů většinou probíhá na úrovni procesoru, takže je potřeba i silnější procesor. Minimum by měla být i5. Lepší grafikou se nic nezkazí, ale není až tak nutná.

Co však je bez diskuzí potřeba, pokud chcete opravdu kreslit, je tablet. Ne iPad nebo nějaká další multimediální hrůza. Jde o podložku s perem, která se ovládá stejně jako papír a tužka. Snad nebude vadit, když uvedu značku Wacom, abych navedl správným směrem. Co jsem zjišťoval po fórech, jde asi o nejlepší poměr výkonu a ceny. Mám od nich tablet už rok a jsem s ním docela spokojený.

Bez tabletu nemá smysl uvažovat o kreslení. To vám i ten nejlepší a nejdražší software bude sloužit maximálně jako editor fotografií. Myš nikdy nedokáže v ladnosti nahradit tah rukou. Pokud přímo nebudete dělat velktory, kde čáry snadno upravíte (inkscape - program na vytváření velktorů, taky zdarma), je tablet nutností.

2 0
možnosti
DS

jo a dvakrát jsem se upsal :-) velktor = vektor

0 0
možnosti
MZ

Souhlasím, GIMP je na hardware relativně náročný.

Co se týče tabletů od Wacom, tak je super (na rozdíl třeba od Geniusu) že se k nim dají dokoupit např. náhradní hroty nebo celé stylusy. Ale konkurence zase bývá o tolik levnější, že když se obrousí hrot, tak není takový problém pořídit nový tablet.

Dokázal byste srovnat Kritu s Paint Tool SAI?

1 0
možnosti
DS

Nedokázal. O Paint Tool SAI slyším dnes poprvé a teď to nevyzkouším. Krita samozřejmě nabízí práci ve vrstvách, rotaci plátna, možnost nadefinovat si štětce podle potřeby a podobně. Dřív, když jsem ještě neměl wacoma, tak jsem používal, světe div se, k náčrtům MS Paint a dodělával v GIMPu, nebo opravdu kdysi dávno PSP, ale s tím jsem jen laškoval.

Kritu jsem "objevil" na fórech, kde se diskutovalo o tom, který program je nejvhodnější k tabletu. Pravda je taková, že díky snadnému ovládání jsem si zvyknul doslova za pár minut.

Jestli chcete vidět přístupné funkce Krity snadno a rychle, doporučuji se podívat na layout klávesnice (zadat do googlu krita keyboard layout). Hned na prvním obrázku by mělo vyskočit ovládání, které si vlastně můžete i vytisknout a jet podle toho (a nebo dát na monitor vedle).

Má odpověď se dá shrnout i tak, že mi stačí a zatím nevím, co bych od ní chtěl víc (pokud se nebavíme o náročnějších věcech, na které už používám GIMP).

1 0
možnosti
MZ

Painttool SAI má v základu tu funkci, že nanesené barvy si zachovávají dynamiku, jako kdybyste maloval do skutečné vlhké barvy. Taky má vážně šikovnou blur funkci, která je vlastně kombinací rozostření a rozmazání. A při tom všem je mnohem svižnější než GIMP. V současnosti kombinuji právě SAI a GIMP. Doporučuji SAI vyzkoušet (30 dnů zdarma), já zkusím Kritu :)

0 0
možnosti
DS

Tak jsem si projel názory na netu a je to asi tak, že PTS je skvělý na vytváření náčrtů a kontur (což dává smysl, protože pochází z Japonska, kde lpí právě na těchto vlastnostech). Krita zase umožňuje lépe kontrolovat barvy a vrstvy.

Co jsem našel, tak někteří uživatelé na Kritu přešli dokonce i z Photoshopu.

Samozřejmě nechci tlačit konkrétní program. Dodnes mi například vyhovuje vytváření beziérů tak, jak bylo zpracováno v MS Paint (naposledy v sedmičkách) a nikde jinde, ani v Kritě, jsem na stejný způsob nenarazil. Ale pravda je taková, že když se jednou začne používat tablet, tak už na beziéry moc nemyslíte.

0 0
možnosti
MZ

Nemáte někde online galerii?

0 0
možnosti
DS

Mám i nemám. Věnuju se spíš úpravám obrázků, rozpohybovávám je do gifů, s grafikou si jen hraji třeba kvůli vytváření modů pro hry. Můj skill není takový, že bych se tím mohl živit třeba na Patreonu nebo tak. Nemám totiž vkus pro barvy, takže většinou volím šuplík. Tablet na kreslení vytáhnu zřídka a není to nic, s čím bych se mohl chlubit. Ale je to dost, abych poradil :-).

Jinak co se týče onoho srovnání, narazil jsem ještě na tento komentář: Krita wins as far as digital art is concerned. It’s feature rich and is everything Paint Tool SAI is supposed to be.

1 0
možnosti
LG

V zásadě s vámi souhlasím.

Nové grafické iPady s perem ale fungují stejně, možná v něčem i lépe než Wacom. A to je Wacom asi to nejlepší co můžete koupit.

Tablet je jistě fajn, akorát ani on nenahradí obyčejnou tužku a obyčejný papír.

Představa, že to je podobné je hluboký omyl. Tablet je jen velmi nedokonalá náhražka (byť má i své výhody).

Každý kdo to myslí s kreslením vážně k tomu počítač vůbec nepoužívá.

Tuhle představu může mít možná redaktor Technetu, který naposledy viděl k malování vodovky na prvním stupni základní školy a jinak o tom neví vůbec nic, protože se zabývá technikou a nikoliv malováním.

Moje rada: Pokud chcete malovat, zapomeňte na počítač.

0 1
možnosti
DS

Obávám se, že v tomto se asi neshodneme. Malování na počítači má možná svoje nevýhody, ale má zároveň výhody. Umožňuje totiž detailněji pracovat s obrazem, zálohování podkladů, rozdělit obraz na sekce, které se jednotlivě neovlivňují atd. Jako kdybyste maloval na folie a ty skládal na sebe. Při vhodném postupu dokážete dělat i takové věci, jako upravit jeden z podkladů, což se vám projeví ve výsledku.

Grafické iPady možná jsou dobré, ale wacomy mají tu výhodu, že pokud počítač už máte, stačí investovat dva tisíce a ne dvacet. Proto jsem psal o poměru výkon/cena.

Pokud se zaseknete jenom na kresbě a malbě, pak ano, dalo by se uvažovat nad tím, že má smysl zůstat jen u vodovek, popřípadě dobrého skeneru. V okamžiku, kdy jdete dál a chcete zkusit například animaci, prostě počítač potřebujete. Rozpohybovat obraz je bez počítače příšerně drahé zvláště kvůli času, který musíte investovat do každého snímku.

2 0
možnosti
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi jsou 4 příspěvky

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi jsou 3 příspěvky

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč