Legendární syntezátor potřetí: Native Instruments Pro-53

aktualizováno 
Native Instruments rozšířili nabídku profesionálních virtuálních syntezátorů o třetí reinkarnaci legendárního analogového syntezátoru Prophet 5, která nese označení Pro-53 a kromě notně vylepšeného zvukového enginu přináší celou řadu zajímavých novinek a vylepšení.

Softwarové nebo chcete-li virtuální syntezátory se obzvláště mezi počítačovými hudebníky těší stále větší oblibě. Mezi jejich přednosti patří především nízká pořizovací cena (k jejich provozování vystačíte s rychlým počítačem a zvukovou kartou), téměř neomezené zvukové možnosti, snadná rozšiřitelnost a zvuk kvalitativně plně srovnatelný s jejich hardwarovými protějšky. První místo mezi profesionálními vývojáři virtuálních syntezátorů, zvukových modulů, efektů a samplerů již několik let zaujímá německá firma Native Instruments, jejíž produkty sbírají jednu prestižní cenu za druhou. Kvalita produktů s logem NI je na tak vysoké úrovni, že pozvolna vytlačují hardwarové krabičky z nejednoho domácího i profesionálního studia. Na následujících řádcích si představíme aktuální novinku pojmenovanou příznačně Pro-53.

 Native Instruments Pro-53

Za laikovi téměř nic neříkajícím označením se skrývá v pořadí již třetí virtuální replika legendárního syntezátoru Prophet 5 od firmy Sequential Circuits, jenž se se svým nezaměnitelným zvukem podepsal pod řadou světových hitů populární hudby z osmdesátých let minulého století a který dodnes patří mezi kultovní syntezátory. První virtuální replika nazvaná Pro-Five sklidila v době svého uvedení do prodeje velký úspěch. Native Instruments se však se zvukovou kvalitou Pro-Five nespokojili a s přibližně ročním odstupem jej nahradili vylepšenou verzí Pro-52, která potvrdila jejich vedoucí pozici na trhu. Čas nezadržitelně plynul dál a s ním se změnily i požadavky na integraci softwarových syntezátorů do virtuálního studia. Podpora VST-2.0 kompatibilních aplikací již nestačí, a proto Native Instruments přicházejí se zatím poslední reinkarnací nesoucí označení Pro-53, která kromě nově přidané podpory všech standardních rozhraní (VST, DXi, MAS a Direct Connect) přináší i celou řadu zajímavých vylepšení.

První oblastí, která doznala výrazných změn, je vlastní jádro programu. Použitím nové technologie oscilátorů je dosaženo kvalitativně lepší emulace původního analogového zvuku, který je nyní ještě vřelejší a jasnější, než tomu bylo u předchůdce Pro-52. Přidáním high-pass filtru (Pro-52 má pouze standardní low-pass filtr) a invertovatelné obálky filtru došlo k rozšíření již tak pozoruhodných zvukových možností. Odstraněno bylo omezení maximálního počtu současně znějících hlasů, a Pro-53 tak nabízí neomezenou polyfonii, možnost MIDI automatizace všech parametrů, audio vstup a další efektovou sekci (multi-echo, ultra-fat chorus a flanger) pro zpracování externích audio signálů (Pro-53 v tomto případě slouží jako efektová jednotka), 512 paměťových míst pro uložení zvukových nastavení (kromě čísla nastavení se nově zobrazuje i jméno presetu), retrigger obálky LFO (pro snadné rytmické přizpůsobení zvuků tempu skladby) a možnost spustit současně více kopií Pro-53, běžících buď samostatně nebo jako plug-iny v sekvenceru. Jistých změn doznalo i uživatelské rozhraní. Kromě přidání několika nových ovládacích prvků došlo ke zvětšení otočných knoflíků a přepínačů v zájmu přehlednosti a snažšího ovládání.

 Native Instruments Pro-53

Stejně jako oba předchůdci i Pro-53 umožňuje přímý import zvukových nastavení z Prophetu 5 v původním SysEx formátu. Součástí instalace je rovněž rozsáhlá knihovna 512 vybraných klasických i moderních analogových zvuků, z nichž 64 presetů, na jejichž přípravě se podílel jeden ze spoluautorů Prophetu 5 John Bowen, je převzatých z Pro-52 a dalších 64 nastavení bylo vytvořeno speciálně pro demonstraci nových zvukových možností Pro-53.

Doporučená prodejní cena virtuálního syntezátoru Pro-53 byla stanovena na 199€ a zakoupit jej můžete například přímo v on-line shopu na stránkách Native Instruments. Tamtéž naleznete plně funkční demo verze pro platformy PC a Macintosh, sloužící k vyzkoušení nabízených možností před zakoupením ostré verze, a také bezplatný upgrade určený všem registrovaným uživatelům předchozí verze Pro-52.

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Aplikace najde přátele na dopisování, jiná prodá a nakoupí bitcoiny

Tablet vás zabaví i něco nového naučí.

Nový nástroj na testování výkonu a výdrže mobilního zařízení vám pomůže zjistit, v jaké kondici je váš telefon....

Stáhněte si zdarma: rychlé zakódování souborů či generátor fraktálů

Fractal Zoomer

Působivé barevné geometrické útvary vytvoří generátor Fractal Zoomer. Možnost zašifrovat data do samorozbalovacího...

Aplikace: nabídka bydlení či vzpomínka na Michaela Schumachera

Tablet pro práci i zábavu

Nová aplikace serveru s nabídkami prodeje a pronájmu nemovitostí umožní uzavřít obchod bez zprostředkovatele. Vyzkoušet...

Najdete na iDNES.cz