Podle výzkumu uskutečněného na Oxfordské univerzitě vám může známá počítačová hra Tetris pomoci překonat posttraumatický stres. Britští vědci zjistili, že hraní videoher po utrpěném traumatu prospívá mozkové činnosti.
Pomáhá mozku zbavit se zlých myšlenek a snížit počet bolestných vzpomínek. A pak že jsou videohry jen ztráta času... Psychologové, kteří se na studii podíleli, jsou přesvědčeni, že jejich objev může vést k novým druhům léčení obětí vážných nehod či osob, které strávily dlouhý čas ve válce.
„Je to jen první krok, ukázat, jak zabránit posttraumatické stresové poruše,“ říká psycholožka Emily Holmesová, která celý výzkum vedla. Studie publikované časopisem Public Library of Science One se zúčastnilo čtyřicet zdravých dobrovolníků.
Všichni účastníci sledovali filmy, ve kterých se objevovaly obrazy nejrůznějších úrazů a zranění, včetně reklam varujících řidiče před konzumací alkoholu. Poté byli rozděleni do dvou skupin a po 30 minutách jedna skupina hrála 10 minut Tetris, zatímco druhá nedělala nic.
Následující týden vědci měřili množství vzpomínek – vizuálních, zvukových či chuťových, které v nich sledování událostí zanechalo. Zjistili, že členové skupiny, která hrála Tetris, si z filmových záběrů odnesli mnohem méně nepříjemných zážitků než příslušníci druhé skupiny.
Psychologové se domnívají, že když už jste měli tu smůlu a prodělali nějaké trauma, tak pokud si zahrajete po jeho odeznění Tetris, nemusíte se obávat špatných vzpomínek. Počítačové hry totiž podle nich potlačí jejich vznik.
„Jsme přesvědčeni, že hraní Tetrisu ovlivňuje způsob, jakým se smyslová paměť po skončení traumatu ukládá, čímž se redukuje počet negativních vzpomínek,“ tvrdí Emily Holmesová.
Zdroj: www.plosone.org