Neděle 16. května 2021, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. května 2021 Přemysl

Naštval vás LastPass změnou pravidel? Tady jsou alternativy

  8:57
Počínaje úterým si uživatelé zdarma dostupné varianty služby LastPass museli vybrat: buď tohoto pomocníka pro práci s hesly budou používat pouze na mobilních zařízeních, nebo jen na počítačích. Kdo bude chtít oboje, musí si zaplatit. Existuje i jiné řešení, a to v podobě alternativních produktů.

Ilustrační foto - hesla | foto: Creative Commons

Jestliže jste se rozhodli nepokračovat ve využívání správce hesel programu LastPass, potom můžete sáhnout po jednom z konkurenčních produktů, anebo využít řešení, které máte pravděpodobně v počítači a mobilním zařízení již přítomné a je zcela zdarma. 

Proč používat správce hesel

Používáte-li různá hesla pro přístup do různých služeb – což je z bezpečnostního hlediska doporučováno –, potom nám dáte za pravdu, že všechny si pamatovat není možné. Místo toho, abyste si je psali na papírky či do bloku, uložte je do správce hesel. Existuje spousta nástrojů, které to splní, zabezpečí je, a navíc řada z nich je také automaticky vyplní za vás.

Každopádně platí, že byste tam, kde je to možné, měli používat především dvoufaktorové ověřování totožnosti. Pokud by totiž někdo vaše heslo odcizil nebo odhalil, stále existuje další bariéra zabraňující neoprávněnému přístupu k vašemu účtu.

Co nabízí LastPass

Ještě než se podíváme na alternativy k LastPassu, sluší se představit, co nabízí právě on, protože patří mezi nejskloňovanější programy v oboru. A není těžké pochopit proč. Je intuitivní, elegantní a zdarma. Od 16. března však pouze na jedné platformě: buď na PC, nebo v přenosných zařízeních. 

Rozhraní LastPass v Chrome

Rozhraní LastPass v Chrome

Stejně jako většina ostatních správců hesel může bezpečně ukládat uživatelská jména, hesla, poznámky, platební údaje a další citlivé informace. K dispozici je pro běžně používané systémy (mobilní, Windows, Mac OS X, Linux), avšak ne v češtině.

Služba pomáhá s návrhem hesel (chybí-li vám inspirace) a upozorní na případné narušení dat. Podporuje dvoufaktorové ověřování a vývojáři LastPass odvedli velmi dobrou práci s konzolou centrální správy.

Přehled uložených hesel v LastPass

Přehled uložených hesel v LastPass

Můžete tak snadno zobrazit všechny uložené informace najednou (a sdílet je s ostatními, pokud používáte rodinné předplatné). Kromě omezení zdarma dostupné verze jsou však některé funkce přítomné jen v rámci předplatného služby – např. 1GB úložiště, upozornění na odhalení hesla, nouzový přístup atd. Placená varianta stojí 2,9 USD měsíčně a rodinná potom 3,9 USD (do šesti uživatelů).

Alternativní programy k LastPass

1.1Password

Rozhraní 1Password

Rozhraní 1Password

Program 1Password je již několik let jedním z těch nejlépe hodnocených v kategorii správců hesel. A má k tomu dobré důvody. Je rychlý, dobře navržený, ovládá se snadno a funguje téměř všude, kde je vyžadováno zadání uživatelského jména, respektive hesla. Možnosti sdílení v rámci rodiny, které 1Password nabízí, jsou obzvláště dobré, protože umožňuje spravovat hesla a všechny ostatní typy dat, která může uchovávat (včetně například informací o pasech) mezi několika různými uživateli. 

Také se nám líbí cestovní režim, který umožňuje dočasně synchronizovat určité informace na cestách, pro případ, že by vám ukradli nebo jste ztratili telefon. 1Password bohužel neexistuje ve zdarma dostupné variantě, ale můžete si ho vyzkoušet po dobu 30 dnů. Osobní tarif začíná na 3 dolarech měsíčně (při ročním předplatném). Rodinný plán s podporou až 5 členů 5 USD (pokud platíte ročně).

Uložená hesla v 1Password

Uložená hesla v 1Password

Obsahuje generátor hesel, systém varování – pokud je podezření na prolomení vámi používaného hesla –, v případě potřeby ani jemu nechybí dvoufaktorová autentizace. K dispozici je pro běžně používané platformy (mobilní, Windows, Mac OS X, Linux, rozšíření do browserů). Ani tento program není v češtině.

StickyPassword

Rozhraní Sticky Password

Rozhraní Sticky Password

Také v Česku existuje vhodná alternativa. Sticky Password tvoří lidé, kteří dlouhou dobu působili ve vedení společnosti AVG Technologies. Pro toto řešení se rozhodla také společnost Eset a používá ho přes dva miliony uživatelů. Nabízí nejen veškeré funkce, které byste od správce hesel očekávali, ale díky biometrické autentizaci a možnosti synchronizace přes lokální wi-fi bez uložení dat do cloudu se stává vhodnou volbou pro ty, kteří nechtějí nikam nic posílat. K dispozici je pro běžně používané platformy (mobilní, Windows, Mac OS X) a je v češtině.

Generátor hesel v Sticky Password

Generátor hesel v Sticky Password

Zdarma dostupná varianta neobsahuje některé vybrané funkce. Jde především o nemožnost synchronizovat, zálohovat a sdílet hesla. To mimo jiné znamená, že pokud nechcete, tak nemusíte mít uložené údaje na serverech služby. Na druhou stranu, pokud o program přijdete, reinstalujete PC apod., potom přijdete i o uložené informace, pokud si je nezálohujete sami.

Bitwarden

K dispozici jsou i další správci hesel jako Dashlane, NordPass či u nás méně známý open-source projekt Bitwarden

Generátor hesel v Bitwarden

Generátor hesel v Bitwarden

Ve srovnání s LastPass a další konkurencí je Bitwarden poměrně novým projektem. Obsahuje podobné funkce jako ostatní správci hesel. Existuje zdarma s tím, že nabízí většinu toho, co ve free verzi donedávna nabízel také LastPass – podporu ukládání hesel mezi všemi zařízeními bez omezení. K dispozici je pro přenosná zařízení, ale i Windows, Mac OS X, Linux a rozšíření do browserů, a navíc je v češtině.

Rozhraní programu Bitwarden

Rozhraní programu Bitwarden

Zdarma dostupná varianta je dostačující. Pokud ale chcete používat dvoufaktorové ověřování, 1GB zabezpečené úložiště, nouzový přístup a další funkce, bude vás to ročně stát 10 USD. Rodinný účet Bitwarden potom stojí 40 USD ročně a nabízí přístup k šesti uživatelským profilům. 

V obou případech tak jde o levnější plán, než který nabízí LastPass. Pro většinu uživatelů, kteří hledají bezplatnou alternativu k LastPass, dává Bitwarden největší smysl. Poskytuje stejnou funkcionalitu a to zdarma. Navíc přechod z LastPass na Bitwarden nemůže být jednodušší. Jediné, co musíte udělat, je exportovat soubor CSV z LastPass a importovat jej do Bitwarden.

Místo specialistů použijte browsery

Nechcete-li využívat správce hesel v podobě další nebo nové aplikace, potom k tomu můžete používat stávající programové vybavení. Tím se může stát internetový prohlížeč. Browsery se stávají nejen čím dál tím sofistikovanějšími, ale v dnešní době to jsou jedny z nejpoužívanějších programů vůbec. Nově začínají vynikat také v případě správy hesel, Nástroje, které jsou součástí prohlížečů Chrome, Firefox, Safari, Edge a dalších, pokrývají základní potřeby.

Tip

Do nastavení, respektive k nástroji správce hesel se v Chrome rychle dostanete tak, že do adresního řádku zadáte příkaz chrome://settings/autofill a v případě Edge potom edge://settings/passwords.

Nastavení hesel v Chrome

Nastavení hesel v Chrome

Pokud některý z nich chcete začít používat k ukládání hesel, ujistěte se, že je vaše přenosné zařízení a také počítač chráněn hlavním heslem, jinak bude mít každý, kdo použije vaše zařízení, přístup k Facebooku, Gmailu a dalším uživatelským účtům, které jsou uložené a mají povoleno automatické přihlášení.

Nastavení hesel v Edge

Nastavení hesel v Edge

Bez ohledu na to, jaký prohlížeč používáte, lze hesla synchronizovat mezi mobilními a stolními zařízeními. V případě Googlu (s Chromem a Androidem) a Applu (se Safari, macOS a iOS) můžete synchronizovat a vyvolat hesla i pro aplikace mimo váš prohlížeč, takže váš Google účet nebo vaše Apple ID účinně slouží jako vaše ověření pro aplikace jako Netflix, Spotify atd.

Přestože před lety experti na zabezpečení varovali před ukládáním hesel do prohlížečů, dnes tyto programy mnohem dále a použití jednoho z těchto integrovaných nástrojů pro správu hesel je silnější. Zvažte tak výhody, které nabízí váš browser:

  • Není nutné stahovat a instalovat nic dalšího, jako je tomu v případě nástrojů pro správu hesel třetích stran.
  • Hesla se synchronizují automaticky se všemi ostatními daty. Když se přihlásíte do prohlížeče v novém zařízení, vaše hesla jsou již k dispozici.
  • Za integrované nástroje správce hesel v browserech se neplatí.
  • Vaše uložená/synchronizovaná data jsou zabezpečena stejnými funkcemi šifrování a dvoufaktorového ověřování, které používáte u funkcí e-mailu, cloudového úložiště a zabezpečení zařízení.

A co vy? Používáte LastPass? A co jste po 16. březnu, kdy došlo ke změně, udělali? Předplatili jste si ho, zůstali u zdarma dostupné verze, která vás bude limitovat, nebo vybrali jiný podobný program? A jaký? Či jste dali těmto nástrojům sbohem a začali používat správce hesel v browserech? Dejte nám vědět v diskuzi.

Co používáte pro správu hesel?

celkem hlasů: 1183

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Jak dopadne pandemie covidu? Zřejmě nejhůře jak mohla, přitom ne špatně

Virus SARS-CoV-2 napříč světem zřejmě zdomácní. Pravděpodobnost, že by se ho podařilo vytlačit a získat proti němu...

Co může Rusko nabídnout Česku jako nástupce gripenů a proč se tak nestane

Česko připravuje výběrové řízení na nové nadzvukové letouny, protože za šest let vyprší smlouva na pronájem JAS 39...

Číně se jako druhému státu světa podařilo úspěšně přistát na Marsu

Čína jako druhý stát světa po USA úspěšně přistála na planetě Mars. Zvládla to přitom na první pokus. Pojízdná...

Bez panzerfaustů by to měli pražští povstalci mnohem těžší

Nenahraditelnou zbraní Pražského povstání se stala pancéřová pěst. Bez této účinné pěchotní protitankové zbraně by byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fanoušci retra pláčou. Z Windows zmizí ikonka CRT monitoru, změní se i koš

Na podzim plánuje Microsoft vydat novou podzimní edici Windows 10, která přinese další pokračování přechodu na nový...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Po této očistě Windows si budete myslet, že máte nový PC

S jarem bývá pevně spjatý úklid všeho druhu. Zapomínat by se přitom nemělo ani na PC. Jak hardwarovou, tak softwarovou...

Stáhněte si nové aktualizace od Microsoftu, doporučuje americká vláda

Společnost Microsoft vydala v noci na středu pravidelnou dávku aktualizací pro své systémy. Ta obsahuje i opravu...

Deset lišáckých věcí, které můžete dělat ve Firefoxu a nevěděli jste to

Firefox příští rok oslaví 20. výročí. Mezi webovými prohlížeči jde o pojem. Během své existence přišel s celou řadou...

Tyto aplikace vás sledují na každém kroku

Více než polovina ze stovky nejlepších aplikací figurujících v žebříčku obchodu Apple využívá pro svůj prospěch nebo...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...