Kopírování DVD filmů nikdy nebylo tak snadné. Zkuste to!

aktualizováno 
Vývoj produktu DVD Shrink byl ukončen. Na jeho místo se však derou další nové a nadějné aplikace, které chtějí zaujmout jeho místo na výslunní. Již brzy se takovou aplikací může lehce stát i velmi nadějný projekt ShrinkTo5. Zkuste nový nástroj pro snadné kopírování DVD-Video titulů.

Koncem srpna se na internetu objevila zpráva, že velmi populární program DVD Shrink končí. Tento, dnes již téměř legendární produkt slouží k zálohování DVD a to včetně těch chráněných technologií CSS (Content Scramble System). Přesto, že stránky, kde DVD Shrink byl doma, byly zrušeny, můžete ho i nadále stahovat na downloadových centrech v různých zemích (u nás např. Slunečnice.cz, Stahuj.cz atd.).

Dle některých internetových zpravodajů autor DVD Shrinku, nyní pracuje pro německou společnost Nero, která je výrobcem světově známého vypalovacího programu Nero Burning ROM. V této firmě vyvíjí technologii pro dekódování videa, která je následně použita u Nero Recorde 2 a v dalších aplikacích v balíku Nero multimedia. Možná to byl i jeden z důvodů, proč přestal DVD Shrink vyvíjet.

Slušná alternativa je ShrinkTo5
Pokud jste si však DVD Shrink oblíbili a nechcete se ho vzdát, můžete vyzkoušet podobný nástroj s názvem ShrinkTo5. ShrinkTo5 je totiž nový, silný produkt pro kopírování DVD. Je postaven na rychlém DVD kopírovacím motoru. Autorem byl vyroben pro každého uživatele a navíc je pro všechny zcela zdarma. Je distribuován jako open source, takže k dispozici jsou k němu i zdrojové kódy. Náplní jeho práce je stejně jako u DVD Shrinku kopírování DVD filmů s co možná nejlepší kvalitou. V jednom se však přece jen liší: oficiálně nepodporuje kopírování filmů chráněných šifrováním CSS.

Stažení a instalace
Produkt naleznete na těchto domovských stránkách. Stáhnout si ho můžete i přímo, a to z této adresy – ShrinkTo5 (2 MB). Je určen pro systémy Windows 98 a vyšší. Instalace není nikterak složitá a spočívá v několika kliknutích na tlačítko Next. Na závěr, můžete nechat aplikaci ihned spustit.

ShrinkTo5

Co v programu naleznete
Objeví se hlavní a zároveň jediné okno. To svým vzhledem vzdáleně připomíná výchozí téma Windows XP a vévodí mu modrá barva. Okno je rozděleno na čtyři části. Vlevo najdete menu, kde se zobrazuje obsah načteného disku. Vpravo nahoře jsou dvě tlačítka. První pro načtení disku a druhé pro určení místa, kam budou soubory uloženy. Hned pod touto částí si všimněte posuvníku, který určuje výslednou velikost videa. Na výběr tak máte možnost, zda chcete DVD-Video ukládat na dvouvrstvé či jednovrstvé DVD. Dole je potom možné nastavovat detaily projektu.

ShrinkTo5

Kopírování jedna báseň
Zálohování DVD-Video disku může začít hned po vložení média do mechaniky. Nahoře vyberete zdroj (tedy vaši DVD mechaniku) a ve druhém řádku nastavte adresář, kam se kopírovaný film uloží. V základní verzi program bohužel nepodporuje přímé vypalování. Za 1 dolar si však tuto podporu můžete dokoupit. Nyní, pomocí posuvníku zvolte typ média a klikněte na řádek Whole DVD. Tím určíte, že chcete kopírovat celé DVD. Tedy jak film, tak menu, všechny jazykové stopy a bonusy. Stisknutím zeleného tlačítka se šipkou značící Play odstartujete zálohování.

ShrinkTo5

Chcete-li však některé části disku vypustit, klikněte na volbu Custom Settings a volitelně v seznamu na levé straně nastavte, co vše chcete kopírovat. Volba Movie Only potom slouží pro kopírování filmu a pouze jednoho, vámi zvoleného jazyku.

ShrinkTo5

Na levé straně ještě najdete dvě obslužná tlačítka. Ani jedno z nich však není povoleno, protože jde o dvě funkce spojené s vypalováním a tuto podporu si musíte nejprve zaplatit. Produkt je možné přepnout do několika jazyků (např. německého, francouzského, italského, španělského, ruského atd.). Čeština zatím bohužel není podporována. A to je vše, co v programu můžete najít. Žádné hlubší nastavení nečekejte, protože program byl, programován tak, aby byl co nejjednodušší. Po dokončení zálohování naleznete všechny soubory ve zvoleném adresáři a ty nyní stačí vypálit na DVD, kde zvolte kompilaci DVD-Video.

ShrinkTo5

Závěrem
ShrinkTo5 je poměrně mladý projekt, který však těží z popularity již léta prověřeného produktu DVD Shrink. Nejenže nese podobný název, ale zároveň se obsluhuje a ovládá velmi podobně, což jistě ocení nejeden koncový uživatel. Navíc neobsahuje žádné složité menu či konfigurační volby. Zálohy filmů na DVD-Video provádí se slušnou výslednou kvalitou, protože jeho motor se dle slov autora soustředí vždy na hlavní film. Někoho může mrzet absence DeCSS, která dovoluje kopírovat i chráněná DVD-Video. I to však není problém. Protože pokud programu dodáte knihovnu machinist.dll, můžete nerušeně kopírovat i chráněné disky. Na závěr máme i jednu dobrou zprávu pro majitelé Linuxu a MAC OS. Časem by se měla objevit i verze pro tyto systémy.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Aplikace vám najde programy zdarma i zábavu na večer

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si hned dvě aplikace pro zařízení s Androidem a iOS, které souvisí s filmy a seriály na internetu. Dále se...

Windows umožní přímý přístup k linuxovým souborům

Nabídka linuxových distribucí pro Windows.

Windows se stále více sbližují s Linuxem. Nejnovějším počinem v této oblasti bude možnost otevírat linuxové soubory...

Aplikace: Vyčistěte si úložiště nebo nahrajte vlastní kresby

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám roztřídí data. Další aplikace zase optimalizuje výkon. Vyzkoušet můžete i výborně vybavený...

Najdete na iDNES.cz