Pracovní plocha má nejedno konfigurační menu. Minulé pondělí jsme vám v tomto článku popsali všechny její vlastnosti. Kromě menu nastavení pozadí pracovní plochy v něm bylo probráno vše, co na ploše najdete. Dnes tedy navazujeme na předešlý článek a téma ovládání pracovní plochy systému Windows uzavřeme.
Zobrazení - vlastnosti
Kartu s nastavením vyvoláte kliknutím pravým tlačítkem myši kdekoliv na ploše a výběrem vlastnosti z otevřeného kontextového menu.
Její vlastnosti jsou rozděleny celkem do pěti záložek, které lze dále konfigurovat. Asi nejoblíbenější záložkou mezi uživateli je Plocha. Ta je využívána zejména ke změně pozadí plochy. Její aktivací ale uberete systému Windows výkon. Disponujete-li větší pamětí (256 MB a více), nemusíte si s jejím aktivováním dělat žádné starosti. Ale začneme pěkně od začátku.
Záložka Motivy
Motivy tvoří: pozadí, sada ikon, zvuků, a další standardní součásti. Jde tedy o menu, kde se aktivují soubory přednastavených vlastností, týkající se vzhledu Windows. Při výměně motivu se mění nejen obrázek na ploše, ale také ikonky, kurzory myší, vzhled oken, velikosti písma, spořič, zvuky a další. Vlastníte-li systém Windows XP a chcete si ho co nejvíce přizpůsobit starším systémům, aktivujte v rolovacím menu položku „Klasické nastavení”. Motiv se postará o kompletní přenastavení vzhledu do klasických Windows. Na výběr máte samozřejmě z dalších motivů nebo si můžete přidat úplně jiný, který není součástí systému. Stačí, když si je stáhnete na pevný disk a položkou Procházet vyberete z místa uložení. Motivy lze samozřejmě ve Win XP stahovat i on-line z internetu - Další motivy on-line. Pozměníte-li nějakým způsobem aktuální motiv, můžete ho také tlačítkem Uložit jako… vyexportovat pro pozdější použití nebo se o něj podělit s přáteli. Tlačítkem Použít dojde k aktivaci vybraného motivu.
Záložka Plocha
Skrývá asi nejzajímavější, ale také jedno z nejméně známých nastavení. Kromě změny pozadí (výměna vaší oblíbené tapety na pozadí), obsahuje volbu aktivovat internetovou stránku na pozadí Windows. Ta je přitom plně funkční, stejně jako kdyby jste si ji prohlíželi pomocí jakéhokoliv internetového browseru.
Tapety na pozadí se dají pomocí vpravo umístěných tlačítek dále konfigurovat. Ke změnám je bohužel na výběr jen pár položek. Obrázek tak můžete - roztáhnout, umístit vedle sebe anebo na střed. Pokud je obrázek menší než pracovní plocha můžete v jeho okolí měnit barvu. Chcete-li aktivovat vámi vybranou tapetu, tlačítkem Procházet vyberte její umístění a tu pak aktivujte tlačítkem Použít. Ale to nejdůležitější se skrývá pod volbou Vlastní nastavení plochy. Otevřením nového okna se objeví dvě záložky - Obecné a Web.
Obecné - aktivuje nebo deaktivuje položky na ploše. Chcete-li tedy zatočit s některou systémovou ikonou, máte možnost. Navíc lze měnit i její vzhled. Možná jste se již někdy setkali s problémem, že některé ikony po několika dnech prostě zmizely. Tento (pro někoho) nepříjemný fakt má na svědomí zatrhávací boxík Spouštět Průvodce vyčištěním ploch každých 60 dnů. To má na svědomí jednoduchý průvodce, doporučující některé ikony prostě smazat. Tato funkce se může někomu zdát jako zbytečná, a tak ji lze v tomto nastavení deaktivovat.
Web - na ploše zobrazuje webovou stránku. Jednoduchým průvodcem budete postupně vyzváni k zadání několika vstupních údajů, jejichž výsledkem bude vytvoření webového profilu. Jde o velmi dobrého pomocníka, zejména pokud využíváte vlastního rozcestníku. Z plochy tak budete mít kdykoliv snadný přístup k vaším oblíbeným serverům. Stránky lze navíc zpřístupnit i offline. A co více, můžete nastavit, do jaké úrovně se mají ukládat na disk. Podobně tedy jako v případě nástrojů - Offline browsery. Dodatečné nastavení můžete provést přes menu Vlastnosti. Zaškrtnutím check-boxu Uzamknout položky na ploše dojde k uzamčení otevřeného okna s webovou stránkou. Nemůžete tedy měnit jeho polohu či velikost. Nyní již stačí zaškrtnout vámi vytvořený profil a potvrdit jeho výběr.
Otevřené okno lze dále částečně konfigurovat. V levém horním růžku se objeví trojúhelník s dalšími menu. Asi nejvýznamnější volbou je Pokrýt plochu. Okno se roztáhne na celou plochu Windows.
Záložka Spořič obrazovky
Kdo by ji neznal. Odejdete na kratší dobu od PC, na monitoru se aktivuje screensaver. Po vašem příchodu se na monitoru mohou prohánět všelijaké křivky, hvězdy nebo další zajímavosti. Spořiče nebo také Screensavery mají za úkol chránit obrazovku před vypalováním stejných obrazců na stínítko monitoru. I samotní výrobci monitorů je doporučují používat.
V rolovacím menu Spořič obrazovky máte na výběr hned z několika dostupných spořičů. Jejich aktivování můžete ovlivnit nastavením určité doby, políčko Počkat. Po její uplynutí dojde k aktivaci a vám se např. můžou po monitoru prohánět miliony hvězdiček. Při zpětném probuzení (klávesou, myší) se dá chránit také zvoleným heslem, bez jehož znalosti nepustí potenciálního útočníka do systému. Některé z nich jdou navíc i částečně konfigurovat položkou Nastavení. Chcete-li umístit do výběru svůj vlastní či nový spořič nakopírujte soubor s příponou .scr do adresáře (standardně) C:\Windows\System32. Spořič se potom objeví v rolovacím menu.
Záložka Vzhled
Předposlední záložka slouží k výměně vzhledu jednotlivých oken a efektů. Zde lze jednoduše nadefinovat motiv pro pozdější použití.
Okna a tlačítka - obsahuje seznam vizuálních stylů, které jsou k dispozici pro motiv, jenž je aktuálně vybrán na kartě Motivy. Na výběr máte z klasického stylu či modernějšího, poznamenaný kulatějšími tvary.
Barevná schéma - změna stylů oken. Uvádí seznam barevných schémat, která jsou k dispozici pro aktuální vizuální styl (3 pro Win XP a 22 pro klasický styl).
Velikost písma - změna velikosti písmen a číslic
Pod tlačítkem Efekty se ukrývá rozšiřující nastavení, které mění vizuální efekty oken, nabídek, ikon a písem. Máte-li málo výkonný počítač, zakázáním všech těchto položek, mu přidáte pár procent na výkonu, ale ochudíte se o grafické efekty. Chcete-li se dozvědět o konkrétním vlivu efektu více, klikněte myší na otazník (v pravém horním rohu), a pak na konkrétní položku.
- Používat efekty přechodu pro nabídky a popisy tlačítek - změna animace u nabídek a tlačítek
- Používat metodu vyhlazování hran rastrových písem - ty tak nebudou ostrá, ale kulatá. Doporučuje se používat jen pro LCD. Nově bylo přidáno vyhlazování písmen pomocí ClearType.
- Používat velké ikony - doporučujeme těm, kteří hůře vidí
- Zobrazovat stíny pod nabídkami - díky stínům vypadají nabídky vizuálně lépe
- Během přetahování zobrazovat obsah okna - vypnutím bude viděn jen obrys okna
- Skrýt podtržení písmen klávesových zkratek až do stisknutí klávesy Alt - nově od Win XP jsou podtržená písmena klávesových zkratek ukryta do doby, než stlačíte Alt, tímto je aktivujete napořád
Tlačítko Upřesnit (vzhled) určuje detailní nastavení jednotlivých oken, posuvníků, vybraných položek a dalších položek. U každé z nich se dají navíc měnit tyto vlastnosti: velikost, barva, typ písma…