Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Konec žonglování s cédéčky přináší virtuální mechaniky

Koho obtěžuje hledání instalačních CD nebo DVD potřebných při hraní her nebo používání různých programů, ten si může si přestat zoufat. I když je použití instalačních disků často nezbytné, lze využít speciální nástroje, které umožní nechat CD či DVD tam, kde jsou.
DVD ilustrační foto

DVD ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Načítání dat z optických disků je podstatně pomalejší než z pevných disků a zbytečně zdržuje. Ve světě počítačů má ale každý problém svoje řešení. Lékem na opakované používání instalačních disků je vytvoření virtuálních CD/DVD mechanik a zkopírování obsahu instalačních CD a DVD na disk počítače v podobě tzv. obrazů. Nejlepší programy na práci s virtuálními CD/DVD mechanikami můžete samozřejmě používat zcela zdarma.

Virtual CloneDrive

Velmi jednoduchým nástrojem na vytvoření až osmi virtuálních CD/DVD mechanik je Virtual CloneDrive, program pocházející od tvůrců slavných kopírovacích programů CloneCD a CloneDVD. Během instalace není třeba nic nastavovat, při prvním spuštění si vyberte jako jazyk uživatelského rozhraní češtinu.

Jediné potřebnou volbou výběr počtu virtuálních CD/DVD mechanik, jinak není třeba nastavovat vůbec nic. Žádné další funkce totiž Virtual CloneDrive ani nemá. Virtual CloneDrive podporuje všechny běžné formáty obrazů disků (ISO, CUE/BIN aj.), připojit je můžete buďto pomocí funkce Virtual CloneDrive – Připojit/Odpojit v kontextové nabídce pravého tlačítka myši (klikněte na ikonu virtuální mechaniky v průzkumníkovi) nebo rovnou kliknutím na soubor s obrazem disku.

Virtual CloneDrive 5.4.1.1 stahujete ze Slunečnice zde. (1,4 MB, freeware)

Virtual CloneDrive 

MagicDisc

Instalace programu MagicDisc je také velmi snadná, v jejím průběhu není třeba nic nastavovat nebo měnit. Po spuštění se ikona aplikace usídlí v oznamovací oblasti hlavního panelu Windows, vedle hodin. K funkcím a nastavením se dostanete po kliknutí pravým tlačítkem myši na ikonu programu.

MagicDisc umí vytvořit až 15 virtuálních CD/DVD mechanik a otevřít v nich obrazy ve formátu ISO, CUE/BIN, IMG, NRG aj. Z fyzických CD a DVD zvládne MagicDisc vytvářet obrazy v základních formátech. MagicDisc nabízí i formát UIF s podporou komprese dat a ochranou obrazu heslem. Na formát UIF je možné převádět i další podporované typy obrazů disků (Compress ISO Files).

Připojování obrazů k virtuální CD/DVD mechanice probíhá pomocí volby Virtual CD/DVD-ROM, stačí vybrat mechaniku a zvolit nabídku Mount. Některé funkce aplikace MagicDisc odkazují na pořízení komerčního programu Magic ISO Maker od stejného výrobce. Jedná se například o funkci vypalování obrazů disků.

MagicDisc 2.7 stahujte ze Slunečnice zde. (1,2 MB, freeware)

MagicDisc 

DAEMON Tools Lite

Klasikou v oboru virtuálních mechanik je program DAEMON Tools, dostupný zdarma ve verzi Lite. S DAEMON Tools se pracuje podobně jako s MagicDisc, po spuštění programu se jeho funkce ovládají přes ikonu v oznamovací oblasti hlavního panelu. DAEMON Tools umí vytvořit nejvýše čtyři virtuální CD/DVD mechaniky s nastavitelným písmenem jednotky a regionem pro přehrávání filmových DVD.

Se správou virtuálních CD/DVD mechanik a přiřazováním obrazů disků pomáhá Správce Mount’n’Drive. Asi nejzajímavější funkce, kterou v předchozích dvou programech nenajdete, je emulace některých druhů ochrany proti kopírování disků, která vám pomůže vytvořit si kopii chráněného disku v počítači a používat jeho obsah i bez originálního média.

Další důležitou funkci najdete v panelu DAEMON Tools pod ikonkou ISO. Jedná se o možnost vytvoření ISO obrazu z vloženého CD nebo DVD na pevném disku počítače. ISO obrazy vytvořené v DAEMON Tools můžete samozřejmě používat i v předchozích dvou programech.

DAEMON Tools Lite 4.30.3 stahujte ze Slunečnice zde. (7,2 MB, freeware)

DAEMON Tools Lite

Který vybrat?

Každý ze tří popsaných programů na vytváření a správu virtuálních CD/DVD mechanik má nějakou výjimečnou vlastnost, která stojí za pozornost. U Virtual CloneDrive je to naprosto jednoduché a přehledné ovládání, MagicDisc umí vytvořit nejvíce virtuálních mechanik a ukládá obrazy disků do různých formátů a DAEMON Tools pomůže při kopírování CD a DVD s protikopírovacími ochranami. Volba programu proto záleží na konkrétním typu použití. Základní funkce mají všechny tři nástroje stejné.

Co jsou obrazy disků?

Virtuální mechaniky pracují s obrazy CD a DVD disků, což jsou kompletní kopie fyzických disků, zabalené do jediného archívu, nejčastěji ve standardizovaném formátu ISO, dále pak CUE/BIN atd. Obrazy disků v jediném souboru se dobře přenášejí po internetu, lze je snadno vypálit na CD či DVD, převádět jejich různé formáty nebo jim upravovat obsah. Díky virtuálním CD a DVD mechanikám je možné pracovat s obsahem obrazů disků i bez jejich vypálení na CD nebo DVD či rozbalení na disk počítače.

Velmi snadnou cestou jak „rozbalit“ obrazy disků ve formátech ISO, CUE/BIN, IMG a NRG (formát obrazů z vypalovacího programu Nero) na jednotlivé soubory a složky je použití doplňku pro souborového manažera Total Commander. Všechny soubory z komprimovaného archívu s plug-inem zkopírujete do složky s instalací Total Commanderu. V nabídce Konfigurace zvolte Možnosti a pak Archivátory.

Klikněte na tlačítko Konfigurace doplňků *.WCX, jako novou příponu vyplňte ISO, pak klikněte na Procházet a ve složce Total Commanderu vyberte soubor iso.wcx. Tento postup zopakujte také pro přípony BIN, IMG a NRG. Total Commander pak bude s obrazy disků pracovat podobně jako například se ZIP archívy.

Plug-in ISO 1.7.4 beta 1 stahujte ze Slunečnice zde. (0,01 MB, freeware)

Autor:
Témata: software, virtuální
  • Nejčtenější

Nový obrněnec z Francie pro 21. století. Průzkumný Jaguar má ničit i tanky

Vzhledem k historii své země, francouzská armáda musela a musí plnit úkoly i na jiných válčištích, než je...

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Premium Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

Šance na přežití se blíží nule. Sedm nejtragičtějších leteckých havárií

Letecká technika způsobila v dopravě ještě větší revoluci než železnice o století dříve. Letadla jí sice nemohla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zbraně na obranu republiky. Vyhrajte knihu o největším českém esu

Znáte nejen letadla a tanky, ale i další zbraně československé armády, kterými na podzim 1938 mohla bránit ohroženou...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Umělá inteligence potřebuje rozhodčího, řekl Musk za zavřenými dveřmi

Šéfové velkých technologických společností jednali s americkými senátory o umělé inteligenci. Z jednání, kam nebyla...

Síť X ruší tlačítko na hlášení dezinformací o volbách. V EU zůstává

Sociální síť zavedla v roce 2022 funkci, která uživatelům umožňovala hlásit dezinformace o volbách. Nyní, podle...

Usnadní práci všem. Balík nástrojů od Microsoftu vám provětrá počítače s Windows

Premium Balík aplikací PowerToys se skládá ze škály užitečných nástrojů a funkcí. Lze je využít k usnadnění a optimalizaci...

Do Windows míří Copilot, je to asistent s umělou inteligencí

Ke konci května společnost Microsoft oznámila, že připravuje asistenta Copilot, který využívá jazykový model GPT od...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...