Načítání dat z optických disků je podstatně pomalejší než z pevných disků a zbytečně zdržuje. Ve světě počítačů má ale každý problém svoje řešení. Lékem na opakované používání instalačních disků je vytvoření virtuálních CD/DVD mechanik a zkopírování obsahu instalačních CD a DVD na disk počítače v podobě tzv. obrazů. Nejlepší programy na práci s virtuálními CD/DVD mechanikami můžete samozřejmě používat zcela zdarma.
Virtual CloneDrive
Velmi jednoduchým nástrojem na vytvoření až osmi virtuálních CD/DVD mechanik je Virtual CloneDrive, program pocházející od tvůrců slavných kopírovacích programů CloneCD a CloneDVD. Během instalace není třeba nic nastavovat, při prvním spuštění si vyberte jako jazyk uživatelského rozhraní češtinu.
Jediné potřebnou volbou výběr počtu virtuálních CD/DVD mechanik, jinak není třeba nastavovat vůbec nic. Žádné další funkce totiž Virtual CloneDrive ani nemá. Virtual CloneDrive podporuje všechny běžné formáty obrazů disků (ISO, CUE/BIN aj.), připojit je můžete buďto pomocí funkce Virtual CloneDrive – Připojit/Odpojit v kontextové nabídce pravého tlačítka myši (klikněte na ikonu virtuální mechaniky v průzkumníkovi) nebo rovnou kliknutím na soubor s obrazem disku.
Virtual CloneDrive 5.4.1.1 stahujete ze Slunečnice zde. (1,4 MB, freeware)
MagicDisc
Instalace programu MagicDisc je také velmi snadná, v jejím průběhu není třeba nic nastavovat nebo měnit. Po spuštění se ikona aplikace usídlí v oznamovací oblasti hlavního panelu Windows, vedle hodin. K funkcím a nastavením se dostanete po kliknutí pravým tlačítkem myši na ikonu programu.
MagicDisc umí vytvořit až 15 virtuálních CD/DVD mechanik a otevřít v nich obrazy ve formátu ISO, CUE/BIN, IMG, NRG aj. Z fyzických CD a DVD zvládne MagicDisc vytvářet obrazy v základních formátech. MagicDisc nabízí i formát UIF s podporou komprese dat a ochranou obrazu heslem. Na formát UIF je možné převádět i další podporované typy obrazů disků (Compress ISO Files).
Připojování obrazů k virtuální CD/DVD mechanice probíhá pomocí volby Virtual CD/DVD-ROM, stačí vybrat mechaniku a zvolit nabídku Mount. Některé funkce aplikace MagicDisc odkazují na pořízení komerčního programu Magic ISO Maker od stejného výrobce. Jedná se například o funkci vypalování obrazů disků.
MagicDisc 2.7 stahujte ze Slunečnice zde. (1,2 MB, freeware)
DAEMON Tools Lite
Klasikou v oboru virtuálních mechanik je program DAEMON Tools, dostupný zdarma ve verzi Lite. S DAEMON Tools se pracuje podobně jako s MagicDisc, po spuštění programu se jeho funkce ovládají přes ikonu v oznamovací oblasti hlavního panelu. DAEMON Tools umí vytvořit nejvýše čtyři virtuální CD/DVD mechaniky s nastavitelným písmenem jednotky a regionem pro přehrávání filmových DVD.
Se správou virtuálních CD/DVD mechanik a přiřazováním obrazů disků pomáhá Správce Mount’n’Drive. Asi nejzajímavější funkce, kterou v předchozích dvou programech nenajdete, je emulace některých druhů ochrany proti kopírování disků, která vám pomůže vytvořit si kopii chráněného disku v počítači a používat jeho obsah i bez originálního média.
Další důležitou funkci najdete v panelu DAEMON Tools pod ikonkou ISO. Jedná se o možnost vytvoření ISO obrazu z vloženého CD nebo DVD na pevném disku počítače. ISO obrazy vytvořené v DAEMON Tools můžete samozřejmě používat i v předchozích dvou programech.
DAEMON Tools Lite 4.30.3 stahujte ze Slunečnice zde. (7,2 MB, freeware)
Který vybrat?
Každý ze tří popsaných programů na vytváření a správu virtuálních CD/DVD mechanik má nějakou výjimečnou vlastnost, která stojí za pozornost. U Virtual CloneDrive je to naprosto jednoduché a přehledné ovládání, MagicDisc umí vytvořit nejvíce virtuálních mechanik a ukládá obrazy disků do různých formátů a DAEMON Tools pomůže při kopírování CD a DVD s protikopírovacími ochranami. Volba programu proto záleží na konkrétním typu použití. Základní funkce mají všechny tři nástroje stejné.
Co jsou obrazy disků?
Virtuální mechaniky pracují s obrazy CD a DVD disků, což jsou kompletní kopie fyzických disků, zabalené do jediného archívu, nejčastěji ve standardizovaném formátu ISO, dále pak CUE/BIN atd. Obrazy disků v jediném souboru se dobře přenášejí po internetu, lze je snadno vypálit na CD či DVD, převádět jejich různé formáty nebo jim upravovat obsah. Díky virtuálním CD a DVD mechanikám je možné pracovat s obsahem obrazů disků i bez jejich vypálení na CD nebo DVD či rozbalení na disk počítače.
Velmi snadnou cestou jak „rozbalit“ obrazy disků ve formátech ISO, CUE/BIN, IMG a NRG (formát obrazů z vypalovacího programu Nero) na jednotlivé soubory a složky je použití doplňku pro souborového manažera Total Commander. Všechny soubory z komprimovaného archívu s plug-inem zkopírujete do složky s instalací Total Commanderu. V nabídce Konfigurace zvolte Možnosti a pak Archivátory.
Klikněte na tlačítko Konfigurace doplňků *.WCX, jako novou příponu vyplňte ISO, pak klikněte na Procházet a ve složce Total Commanderu vyberte soubor iso.wcx. Tento postup zopakujte také pro přípony BIN, IMG a NRG. Total Commander pak bude s obrazy disků pracovat podobně jako například se ZIP archívy.
Plug-in ISO 1.7.4 beta 1 stahujte ze Slunečnice zde. (0,01 MB, freeware)