Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. února 2023 Dobromila

Dejte si pozor na omylem aktivované klávesy, i na ty dnes již nepoužívané

Ať už jde o aktivovaný Caps Lock, deaktivovaný Num Lock, zapnuté přepisování písmen v textovém editoru, či omylem zvětšené písmo, můžete si být jistí, že zatím ve většině případů stojí omylem stisknutá klávesa. Jak sjednat nápravu a nešlo by je raději nějak zakázat?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Někomu se to stává často, jinému méně. Omylem na počítači stisknete nějakou klávesu případně klávesovou zkratku a ta způsobí, že se zdánlivě z ničeho nic stane něco divného – dojde k otočení obrazovky na bok, nemůžete správně psát nebo neustále vyskakuje otravné dialogové okno. O co jde a jak napravit tyto důsledky?

1. Převrácený displej

V závislosti na počítači (především použitém grafickém čipu) se velmi snadno můžete dostat do situace, kdy se před vámi ocitne otočená obrazovka (orientovaná například na šířku). Umožňují to především počítače s integrovanými čipy společnosti Intel, kdy prostřednictvím klávesové zkratky Ctrl + Alt + šipky (nahoru, dolu, vlevo, vpravo) dojde rychle k tomuto efektu. Změnu se lze potom sjednat v Nastavení (Windows + I), pod volbou Systém → Obrazovka → Orientace obrazovky. Zde se nachází možnost vše vrátit zpět, nebo tak udělat opět stisknutím kombinace klávesy – Ctrl + Alt + šipka nahoru.

2. Proč nefunguje heslo

Nejen při přihlašování k systému Windows, ale i při použití hesla – které se při psaní rovnou ukrývá za hvězdičkami – do různých služeb se nezřídka stává, že heslo ne a ne fungovat. Přitom jste si 100procentně jisti, že ho znáte a zadáváte dobře. No jo, ale zkontrolovali jste, zda náhodou nemáte aktivovanou nějakou klávesu? Ve většině případů může za to, že heslo nelze použít.

Nejčastěji za to může aktivovaná klávesa Caps Lock (automaticky nastaví, že všechna zadávaná písmena jsou psaná velkými). Systémy pro autorizaci však ve většině případů rozlišují jak malá, tak velká písmena – a ty musí být zadány přesně jak je evidují, respektive kontrolují s hashem hesla. Proto si vždy při problémech zkontrolujte, v jakém stavu se tato klávesa nachází. Výhodou je, že některé systémy, ale už i weby dokážou při zadávání upozornit, že klávesa Caps Lock je aktivována.

Ilustrační foto - klávesnice

3. Numerická klávesa funguje divně

Další častý problém vyvolává klávesa Num Lock. Stará se o aktivaci numerické části klávesnici a díky ní je možné čísla zadávat pohodlněji. Jenže, pokud je deaktivována, budou klávesy numerické klávesnice místo toho dělat něco jiného (nejčastěji fungovat jako šipky). Je-li tak i vaše klávesnice vybavena numerickou klávesnicí, a chcete ji používat, potom se před psaním ujistěte, že je aktivována – svítí kontrolka Num Lock. Pokud chcete mít Num Lock (nebo jinou z kláves Lock) stále zapnutou nebo vypnutou, použijte program NumLocker.

4. Displej sám o sobě mění velikost

Přijde vám obsah aktuálního okna nějaký moc velký či naopak malý? Ne, nezbláznili jste se, ale zřejmě jste aktivovali přiblížení, respektive oddálení. Toho lze snadno docílit jak v internetovém prohlížeči, tak v textovém editoru či v dalších programech podržení klávesy Ctrl a posouvání kolečkem myši. Funkce je užitečná zejména v případech, kdy je například webová stránka příliš malá na to, abyste na ni dobře viděli, nebo se chcete podívat na něco konkrétního – případně, aby se na ni vešlo více informací. Pro rychlý reset na 100% přiblížení stačí stisknout Ctrl + 0 (číslo). Funguje to ve většině aplikací a je to nejrychlejší náprava.

5. Skrolování namísto posouvání

Přestože se klávesa Scroll Lock v moderních počítačích, respektive klávesnicích již téměř nepoužívá, stále na ni lze narazit. Pokud ji aktivujete, může nejednoho uživatele vykolejit. Například ve výchozím nastavení v aplikaci Microsoft Excel se lze mezi buňkami snadno přesouvat prostřednictvím kláves se šipkami. Pokud je však funkce Scroll Lock povolena, budou klávesy se šipkami místo toho posouvat celou obrazovku. Jaké chování preferujete, je jen na vás. Pokud však narazíte na tento problém, zkontrolujte kontrolku Scroll Lock na klávesnici, abyste zjistili, zda jste ji náhodou (ne)aktivovali.

6. Psaní maže písmena

Jestliže v textovém editoru na místo toho, aby se objevovala nová písmena, čísla či znaky dochází k tomu, že je přepisuje, potom za to může aktivace klávesy Insert. Její zapnutí nebo vypnutí vyvolá přepnutí mezi režimy Vložit a Přepsat. První režim je to, co pravděpodobně znáte; druhý způsobí, že zadaný text vymaže to, co je již na stránce před kurzorem. V režimu přepisování se kurzor často změní na zvýrazněný rámeček kolem aktuálního znaku namísto obvyklého blikajícího řádku – tak lze snadno i identifikovat, že je druhý režim aktivní.

7. Touchpad notebooku nefunguje

Pokud přestane fungovat touchpad notebooku, může to být nejčastěji dáno dvěma důvody – buď je pokažený, nebo je jeho používání deaktivováno. Častěji nastává druhý případ, a to hlavně omylem. Většina notebooků používá klávesu Fn, která v kombinaci s jinými klávesami plní další funkce. Patří mezi ně nastavení jasu, hlasu, ovládání médií a podobně. Mnoho klávesnic má však i tlačítko pro deaktivaci touchpadu. Přesná klávesa závisí na modelu notebooku, ale často je to jedna z kláves F v horní části klávesnice. Je snadné se omylem trefit, takže pokud náhle zjistíte, že touchpad přestane fungovat, stiskněte tuto klávesu a sjednejte nápravu. Některé notebooky dokonce disponují kontrolkou, že je touchpad deaktivován.

Touchpad

Zakažte vybrané klávesy

Jestliže vám některé klávesy vadí, můžete je deaktivovat. K tomuto účelu použijte program KeyTweak. Bohužel si však neporadí s deaktivací klávesových zkratek.

8. Režim celé obrazovky

Některé aplikace podporují tzv. režim celé obrazovky. Při jeho použití dojde k odstranění vybraných prvků, které nejsou při čtení důležité (typicky ovládání, adresní řádek v browseru apod.). Aktivaci a deaktivaci lze rychle vyvolat prostřednictvím klávesy F11. Zkuste ji stisknout v libovolném programu, abyste vyzkoušeli, co vám může nabídnout.

9. Nic nefunguje a slyším pípání

Pokud zažíváte v počítači naprostý chaos – klávesy neposlouchají a dělají si co chtějí, text a dialogy jsou náhodně zvýrazňovány, slyšíte pípání – pravděpodobně jste omylem aktivovali funkci Funkci jedním prstem. Windows má mnoho funkcí usnadnění, které jsou důležité pro uživatele, kteří je potřebují, ale mohou způsobit problémy ostatním. A jednou takovou je právě tato – umožňuje používat klávesy Shift, Ctrl, Alt a klávesu s logem Windows, i když nemůžete stisknout více kláves najednou. Například místo stisknutí Ctrl + Alt + Del najednou je můžete stisknout postupně. Aktivace a deaktivace se odehrává, pokud pětkrát za sebou zmáčknete Shift a potvrdíte dialogové okno.

10. Místo Y se objevuje Z či nečekané symboly

Jestliže ve Windows používáte více klávesnic (nejen českou, ale i anglickou atd.), potom mezi nimi (především rozložením znaků) lze přepínat klávesovou zkratkou Alt + Shift. Přepnutí je symbolizováno zkratkou klávesnice vedle hodin na obrazovce vpravo dole. Například anglická klávesnice místo Y píše Z a místo Z potom Y, a místo písmenem s diakritikou vkládá znaky. Je dobré na to pamatovat, protože všimnout si toho až po několika větách psaní může znamenat menší problém.

  • Nejčtenější

Kometa, která se po 50 tisících letech vrací k Zemi, je vidět pouhým okem

Kometa s názvem C/2022 E3, či ZTF, se tento týden na své cestě Sluneční soustavou dostane k Zemi nejblíže. Pro...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Západní tanky mají ničení těch ruských v rodném listě

Ukrajinská armáda získá díky západní pomoci moderní tanky a obrněné transportéry standardů NATO. Zatímco na bojišti...

A TOTO VÍTE? Proč mají letadlové lodě ostrov vpravo

Seriál Nad letovou palubu letadlové lodě ční takzvaný ostrov, na němž se ukrývá mimo jiné velitelská věž, navigační můstek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Postavte se k tomu čelem. Letadla nikdy neomrzí

Úkolem následujícího kvízu je poznat typ letadla na fotografii z čelního pohledu. I když kvíz řada čtenářů magazínu...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Stačí zadat slova a umělá inteligence Googlu složí hudbu

Strojové učení s prvky umělé inteligence zvládne čím dále tím více věcí. Na základě několika klíčových slov umí napsat...

Několik důvodů, proč (ne)přejít na Windows 11

S novým počítačem pracujícím na Windows dnes automaticky dostanete nejnovější verzi tohoto operačního systému. Avšak...

Ve Windows 11 se již brzy objeví těchto pět funkcí

Microsoft do operačního systému Windows 11 implementuje další sadu novinek. Kromě animovaných ikon a sekund v hodinách,...

Uživatelé online služeb Microsoftu čelili výpadku. Firma vrátila nastavení

Ve středu dopoledne bylo mnoho uživatelů postiženo výpadkem služeb Teams, Microsoft (dříve Office) 365, Xbox Live a...

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...