Když se fotky nepovedou, můžete je zachránit grafickými programy

aktualizováno 
Ne všechny záběry digitálním fotoaparátem se vydaří a ne vždy je možné je pořídit znovu. Pak nastupuje software na úpravy fotek. Užitečné programy ovšem využijete i v případě, kdy fotky nechcete upravovat, ale třeba jen uspořádat do alb a předvést přátelům.

Zoner Photo Studio 14

Zoner Photo Studio 14 je univerzální nástroj na třídění fotografií, jejich základní i pokročilé úpravy a mnoho různých způsobů prezentace. Přestože výrobce připravuje novou verzi každý rok, novinek je stále více než dost.

Zoner Photo Studio 14 nabízí několik nových funkcí na úpravy pořízených snímků. Jde třeba o nástroj na vytváření HDR snímků (tedy fotek s vysokým dynamickým rozsahem expozice) metodou mapování tonality. Zatímco standardně se k vytváření HDR fotografií používá několik snímků s různou expozicí, Zoner Photo Studio vytvoří HDR efekt i s jedinou fotografií. K dispozici máte mnoho parametrů, kterými lze výslednou podobu snímku doladit.

Dalším nástrojem je nový filtr, dodávající snímkům efekt staré, poškozené fotografie se škrábanci, skvrnami a pomačkaným okrajem. Barevné ladění fotky, stejně jako intenzitu jejího poškození, můžete snadno nastavit.

Pokud chcete podobu snímků naopak vylepšit, bude se vám hodit nový nástroj na odstranění šumu s velmi detailními možnostmi nastavení.

S retušemi snímků pomohou i další dva nové nástroje. Zoner Photo Studio 14 snadno odstraní ze snímků nežádoucí objekty. Stačí je označit a příslušná funkce dopočítá pozadí podle okolní oblasti.

Drobné i větší úpravy lze provádět i s novým nástrojem Volná transformace. Pomocí citlivé deformace si můžete ubrat nějaké to kilo na váze nebo naopak "přifouknout" bicepsy. Několik dalších novinek slouží k úpravám a rychlejšímu zpracování snímků v podobě RAW dat, která produkují kvalitnější fotoaparáty.

Software - obr.1

Vytváření HDR fotografií je jednou z výrazných novinek Zoner Photo Studia 14.

Novinkou je také propojení s internetovou službou Zonerama, která nabízí 2 GB prostoru pro vaše fotografie zdarma. Vytvářet můžete jak veřejná, tak i soukromá alba, s možností ochrany přístupu heslem. Všechny snímky si můžete připravit v počítači a poté synchronizovat alba se serverem Zonerama.

U fotek automaticky sníží rozlišení a vytvoří z nich webové fotogalerie, které můžete snadno prezentovat přátelům. Mimo to lze snímky nahrávat i na server Flickr. A samozřejmě také na Facebook.

Zoner Photo Studio se soustředí rovněž na celkový výkon. Čerpá proto, vedle plně 64bitové verze a podpory využití vícejádrových procesorů, další výkon i z grafických karet s podporou technologií CUDA a OpenCL. Jelikož dnes ani kompaktní fotoaparáty či mobily megapixely nešetří, bude se vám dodatečný výkon hodit při zpracování velkých objemů obrazových dat.

Zoner Photo Studio 14 si můžete bezplatně otestovat během 30denní zkušební doby programu. Poté se můžete rozhodnout pro jednu ze dvou různě vybavených verzí. Stále je přitom k dispozici i bezplatná, funkčně omezená verze Zoner Photo Studio 13 FREE.

Zkušební verzi Zoner Photo Studio 14 stahujte ze Slunečnice zde (85 MB, trialware), Zoner Photo Studio 13 FREE najdete na Slunečnici zde (23 MB, freeware).

Software - obr.2

S novým nástrojem snadno docílíte efekt staré fotografie včetně skvrn, škrábanců a poškozených okrajů.

Adobe Photoshop Elements 10

Pokud bychom hledali důstojného soupeře Zoner Photo Studia 14, nemáme příliš na výběr. Za zkoušku stojí Adobe Photoshop Elements 10, nová verze programu z dílny tvůrců slavného Photoshopu.

Adobe Photoshop Elements 10 je rovněž efektivním organizátorem fotografií, který si poradí i se zpracováním RAW snímků a pokročilými úpravami fotek. Ze zajímavých funkcí jmenujme například automatickou analýzu snímků, která rozpozná osoby na snímcích a barevné ladění fotografií. Funkce je použita při vizuálním vyhledávání fotek podle jejich obsahu.

Adobe Photoshop Elements 10 vyhledá nejen duplicitní či podobné fotky, ale rovněž i snímky s konkrétním objektem, který na vybrané fotografii označíte. Funkce rozšiřuje možnost vyhledávání snímků podle osob, která byla již součástí předchozí verze programu. Nově program umí k automatickému označení osob na snímcích použít i seznam vašich přátel na Facebooku.

Software - obr.3

Mezi nové funkce Adobe Photoshop Elements 10 patří především vyhledávání fotek podle společných objektů.

S úpravami snímků v prostředí Adobe Photoshop Elements 10 pomůže bohatá sada nástrojů, dále režim průvodce s funkcemi na vylepšení expozice snímků, tvorbu koláží, úpravu fotek pomocí efektů a filtrů a mnoho dalšího.

Připraveny jsou desítky efektů, vzorů a textur. S kompozicí snímků, resp. s ořezem již hotových fotografií, pomohou nová vodítka, naznačující zlatý řez. Užitečnou zajímavostí je možnost umístění textu na libovolnou křivku.

Adobe Photoshop Elements 10 je k dispozici i v balíku s Adobe Premiere Elements 10, nástrojem na zpracování digitálního videa, a to za zvýhodněnou cenu. Uvedení české verze očekáváme v průběhu října.

Zkušební verzi Adobe Photoshop Elements stahujte zde (1,5 GB, trialware).

Software - obr.4

Bohaté možnosti úprav aplikujete v Adobe Photoshop Elements 10 jediným kliknutím.

Windows Live Fotogalerie 2011

Pokud jste již utratili spoustu peněz za nový fotoaparát, možná nechcete investovat další do nákupu softwaru na jejich zpracování. I v tomto případě máte ovšem na výběr z několika kvalitních alternativ.

Jednou z nich je Windows Live Fotogalerie 2011, aplikace poskytovaná uživatelům Windows zdarma Microsoftem.

Mezi přednosti programu patří především rozpoznávání obličejů na fotografiích, inteligentní odstranění nežádoucích objektů ze snímků či skládání výsledných snímků z několika fotografií. Snadno tak z více fotek vytvoříte snímek bez auta, které vám nečekaně vjelo do záběru, nebo skupinovou fotku, na které se budou všichni usmívat.

Zajímavá je možnost vytvoření video prezentace snímků až do rozlišení 1 080p ve spolupráci s rovněž bezplatnou aplikací Windows Live Movie Maker 2011.

Aplikaci Windows Live Fotogalerie 2011 stahujte zde (1,2 MB instalátor, freeware).

Software - obr.5

Na zdarma použitelný program nabízí Windows Live Fotogalerie 2011 nečekaně zajímavou paletu funkcí.

Google Picasa 3.8

Také Google nabízí užitečnou aplikaci na správu a úpravy fotografií. Ta je samozřejmě propojena se serverem Picasa, určeným k vystavování galerií snímků.

Google Picasa rozpoznává obličeje na fotkách, snímky podle nich vyhledává a třídí. Rovněž podporuje údaje o místě pořízení snímků. K třídění fotek lze použít i funkci na rozpoznávání záběrů podle převažující barvy. Jednotlivě i hromadně lze provádět základní úpravy a vylepšení fotek. K dispozici je i funkce pro vytváření video prezentací.

Program Google Picasa 3.8 stahujte ze Slunečnice zde (12 MB, freeware).

Software - obr.6

Google Picasa nabízí funkce třídění fotek podle obličejů, bohaté možnosti úprav a třeba i vytváření koláží snímků.

S jakými nástroji zpracováváte pořízené snímky vy? Podělte se o svoje zkušenosti a tipy s ostatními uživateli.

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Skylink znovu zdražuje servisní poplatek i nejlevnější balíček

Logo Skylink

Satelitní platforma Skylink přistoupila po roce ke zdražení tzv. servisního poplatku, který platí uživatelé základní...

Další z rubriky

Učiňte Start nabídku ve Windows odlišnou a efektivnější

Ilustrační foto - notebook

Tlačítko Start a nabídka ukrývající se pod ní může vypadat zcela jinak. Lze ji personifikovat a naučit novým funkcím,...

Tipy pro Windows 10: více místa na ploše či vrácení provedených změn

Tipy a triky pro Windows 10

Nechte zmizet hlavní panel a získáte trochu místa na ploše. Poradíme, jak klávesovou zkratkou vrátit provedené změny či...

Hackujte jako agenti. NSA uveřejní svůj nástroj pro reverzní inženýrství

Tajná služba NSA (Národní bezpečnostní agentura) spadá pod ministerstvo obrany...

GHIDRA, nástroj pro zpětnou analýzu programů z dílny americké tajné služby NSA, bude k dispozici veřejnosti. Zástupce...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz