Kdo se skrývá v ICQ?

aktualizováno 
Používáte některého z on-line messengerů a máte podezření, že se před vámi některé osoby schovávají, respektive jsou neviditelné? Pak si ověřte, zda tomu opravdu tak je. Díky jednoduché službě a během několika okamžiků lehce zjistíte jejich momentální stav. Konečně si tak potvrdíte, zda jsou v invisible módu.

Komunikace v nejširším slova smyslu představuje reakci organizmu na určitý podnět. Schopnost komunikovat je stará, jako lidstvo samo. Lidská komunikace má řadu forem. I díky moderní výpočetní technice se zrodila tzv. digitální. Ta umožňuje lidem komunikovat na obrovské vzdálenosti bez nutnosti větších investic. O to se zasloužila celosvětová síť. Mezi výrazové prostředky tak patří e-mailová korespondence, videokonference, hlasové konference nebo různé síťové komunikační nástroje, nazývané obecně – instant či on-line messengery.

O instant messagingu (IM)
Dnes již jen málokdo neslyšel o IM. Pro ty, kteří používají počítač dnes a denně a potřebují být v neustálém kontaktu se svými kolegy, či přáteli, je tento způsob komunikace nepostradatelným pomocníkem. Pomáhá jim nejen v soukromí, ale především při práci. Mezi u nás nejznámější a nejpoužívanější on-line kecálky patří zejména klient ICQ, pracující na stejnojmenné výměnné síti. Někdy je však zapotřebí být pro určité uživatele služby tzv. neviditelný. Zkušenější tuto funkci znají pod značením invisible. Je-li tato funkce u klienta ICQ aktivní, potom se zelená ikonka kytičky v systémové liště mění na zelenou ikonku kytičky s okem.

Status osob
Tito uživatelé jsou potom pro všechny ostatní v kontakt listu neviditelní, respektive tváří se, jako by byli offline (nedostupní). Ptáte se, jak je možné, že vy osobu kterou máte jako offline váš kolega vidí? Jednoduše. Dotyčný si ho totiž přidal to tzv. visible listu, tedy do seznamu osob, které ho mohou vidět, i když je v invisible módu. Ačkoli se na první pohled může zdát, že osoby v tomto módu jsou pro „nevyvolené“ nedostupné - nevystopovatelné, opak je pravdou.

Hackerem v ICQ?
Již nějakou dobu po startu ICQ sítě, existovalo velké množství různých utilitek a nástrojů na odhalení lidí v neviditelném módu. To se samozřejmě nelíbilo společnosti stojící za vývojem služby a tak se prosadila o vyřazení většiny těchto špehovacích agentů. Některé z nich však přežili. Mezi ně se počítá i služba Universal Status Checker, se kterou vás nyní seznámíme.

Tip: V závěru článku naleznete informaci o checkerech pro některé další konkurenční on-line messengery. A také internetové adresy na checkery, umístěné přímo na webových stránkách serverů.

I tento projekt, stejně jako jeho předchozí kolegové není jistě tím, co by se programátorům ICQ, nyní ve službě AOL, líbilo či co by vítali. Jde totiž o službu využívající hackerských způsobů, pomocí kterých dochází ke zveřejnění statutu uživatelů ICQ. Pracuje na principu využití chyb(y) v síti komunikátoru. Díky tomu potom dokáže předat informaci o tom, zda je vybraný uživatel sítě přihlášen či nikoliv.

Invisible či offline?
Utilitu můžete stahovat na této internetové adrese - Universal Status Checker (285 kB). Práce s ní je velmi jednoduchá a až primitivní. Po stažení a spuštění souboru se otevře hlavní a také jediné okno. V první polovině se nachází kolonky pro vyplnění vašeho UIN. UIN je univerzální internetové číslo pro každého jednoho ICQ uživatele na světě. Pod tímto řádkem je zapotřebí vložit heslo, kterým se ke svému UIN, respektive ICQ účtu přihlašujete. Zatrhnutím boxíku Hide Password dáte příkaz, aby se v řádku heslo neukazovalo přímo, ale ve formě hvězdiček. Nyní klikněte na tlačítko Connect. Tím jste se přihlásili ke službě, ale jste pro všechny uživatele vč. těch ve vašem kontakt listu neviditelní! Byli jste-li navíc aktuálně přihlášeni k ICQ, oznámí klient, že číslo používá jiný PC.

Universal Status Checker

Do druhé poloviny okna vyplňte či zkopírujte číslo uživatele, u kterého chcete zjistit status. Vyberte tedy uživatele z vašeho kontakt listu v ICQ (jakékoliv verze) a zjistěte si jeho UIN (stačí nad kontakt umístit ukazatele myši a chvilku si počkat). Nemusíte však vkládat pouze čísla vašich kontaktů. Stejně dobře lze totiž pracovat i s těmi, jenž nejsou uvedeny ve vašem listu osob. Nyní stiskněte tlačítko Check. Během okamžiku se zobrazí výsledek, určující nejen stav uživatele (Invisible, Online, Away, N/A, Offline atd.), ale také informace o kontaktu (přezdívka, jméno, příjmení, adt.). Tím získáte přehled o tom, v jakém momentálním statutu se číslo (uživatel) nachází a další info. Lehce odhalíte osoby, které nechtějí, abyste je viděli :).

Universal Status Checker

Program navíc obsahuje i pokročilé funkce. Kliknete-li na záložku Spy on Users ,objeví se další formulář, kde si můžete zadat hlídání až 4 uživatelů. To znamená, že vyplnění UIN a zatrhnutím boxíku Spy docílíte logování údajů o statusu do textového souboru. Kliknutím na Log se soubor otevře a vy si můžete prohlédnout aktivitu daného UIN. Frekvenci ukládání si lze měnit v minutách. Ještě lepší a vynikající funkce je možnost nechat si zasílat na vybrané ICQ číslo změnu stavu hlídaných uživatelů. Což je pro sledování opravdu super.

Universal Status Checker

Pokud aplikaci minimalizujete, objeví se v podobě ikonky na systémové liště. Máte-li aktivováno sledování, potom po najetí kurzoru myši zobrazí stavy uživatelů.

Universal Status Checker

Dva tipy na závěr
Tuto službu můžete využívat nejen k odhalení osob v invisible módu, ale také jako způsob získání přehledu o právě přihlášených uživatelech v síti. Nechcete-li tak, aby vás někdo třeba jen na sekundu zahlédl jako on-line, může se vám dozajista hodit.

Využíváte ke komunikaci v reálném čase konkurenčního „kecálka“ MSN Windows Messenger (Microsoft), Yahoo či AIM (AOL)? Potom můžete pro zjištění statutu uživatelů využít služeb dalších aplikací či on-line služeb. Tady je krátky přehled některých z nich:

MSNStatus
Muskurahat
Online Status Indicator
Blockstatus
...

ICQ Status Checker

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

iTunes končí. Pro „jablíčkáře“ povinnou aplikaci nahradí tři nové

Česká verze iTunes store

Po osmnácti letech v pondělí skončil program, bez kterého se svého času neobešel žádný iPod. iTunes. Pro některé...

Konec otravného nařízení: Vynutit změnu hesla je na nic, uznal Microsoft

Expirace hesel přináší více problémů, než užitku (ilustrační koláž)

Nutit lidi pravidelně si měnit heslo je chyba, uvedli bezpečnostní experti Microsoftu. Nadále již tento krok nebudou...

Apple se snaží udělat z iPadu počítač. Představil iPadOS

Nový iPadOS umožní například umístění widgetů přímo na domovskou stránku.

Na konferenci WWDC společnosti Apple se objevila jedna nečekaná novinka – nový operační systém pro tablety nazvaný...

Najdete na iDNES.cz