Holandskou vylepšenou obdobu služby Napster provozovanou pod jménem KaZaA online čeká podobný osud, jako její americký vzor. Soud jí přikázal zastavení služeb a to pod hrozbou pokuty 40 000 dolarů denně.
Podle rozsudku amsterodamského soudu ze čtvrtka musí služba KaZaA neprodleně zamezit sdílení materiálů podléhajícího autorským právům, v opačném případě zaplatí společnost KaZaA BV, jež službu provozuje, mimo jiné i jednorázovou pokutu až 800 000 dolarů.
Služba KaZaA je vlastně aplikací sítě peer-to-peer. Uživatelé mezi sebou mohou sdílet soubory různého typu (hudba, video, software atd) a vyměňovat si je, stahovat je, bez jejich uskladnění na centrálním serveru. Oproti Napsteru bylo tedy možno sdílet i jiné typy souborů, než hudbu v MP3 formátu. Celá služba měla ale i další výhody, mezi hlavní patřilo především stahování stejného souboru z více zdrojů, takže stahování probíhalo rychleji.
Žalobu na KaZaA podala holandská organizace Buma/Stemra, zastupující práva hudebníků. Očekává se, že mezi oběma společnostmi budou nyní probíhat intenzivní jednání o tom, jak situaci vměstnat do rámce daného rozsudkem. Je možné, že dojde k dohodě, kdy KaZaA bude platit poplatky za materiály přenesené v rámci svých služeb, vzhledem k tomu, že jde ale o síť živenou pouze z reklamy, znamenalo by to tlak ku zpoplatnění celé sítě.
Zástupci společnosti KaZaA BV ovšem již o víkendu vydali prohlášení, v němž uvádějí, že nemohou bránit uživatelům svého software ve sdílení nahrávek chráněných autorskými právy, protože narozdíl od Napsteru pracuje KaZaA na bázi technologie peer-to-peer, tedy bez potřeby centrálního serveru. "Počítačový program (KaZaA) již byl distribuován. KaZaA nemůže vidět, jaké druhy souborů uživatelé sdílí, ani neví, o jaké uživatele jde. Skutečně nevíme, co soud chce, abychom udělali," prohlásil v reakci na rozhodnutí soudu zakladel KaZaA Christiaan Alberdink Thijm v poukazu na to, že i kdyby byla společnost KaZaA zrušena, software lze používat nyní zcela samostatně i bez existence společnosti software produkující. Zatímco u Napsteru bylo možno odříznout centrální servery, KaZaA založená na technologii Peer-to-Peer společnosti FastTrack nemá centrální server a není tedy ani co odříznout. Jediný server KaZaA se stará o distribuci reklamy do jejího software.
KaZaA není jediný software s technologií FastTrack, jenž čelí soudním tahanicím. Abychom byli přesnější, také ostatní dva podobné programy založené na technologii FastTrack - Grokster a Morpheus Music City Net mají také na krku žaloby a to od v tomto oboru velmi činné RIAA a MPAA. Žaloba těchto dvou asociací se ostatně dotýká i KaZaA, jenže odborníci pochybují o tak strhujícím úspěchu soudního řízení - jak bylo řečeno, ani zrušení firmy totiž neznemožní tyto software provozovat. A tak se očekává, že bude pro žalující strany výhodnější se dohodnout. Na čem ale přesně nikdo neví.
KaZaA nedávno oznámila, že její software byl stažen více jak 20 milionkrát a například na serveru Cnetu Download.com je tak na druhém místě ve stahovanosti. Díky podobnému rozhraní a jednoduchosti, jakož i silným funkcím se KaZaA stala de-faccto náhradou systému Napster.
Ze soudních procesů vyplývá, že provozovatelé služeb podobných Napsteru, se potýkají se stejným problémem – jednotlivé žaloby z umožnění porušení autorských práv jsou u soudů zpravidla vyhrávány. Provozovatelé jsou tlačeni do rušení služeb a tak přežívají jedině složitější a sofistikovanější služby typu Direct Connect, kde díky absolutní absenci centrálního serveru, respektive díky tomu, že „lokální centrum“ může provozovat prakticky kdokoliv, je tlak státních orgánů a soudů na zrušení služby téměř neúčinný.