Kancelářský balík zdarma OpenOffice.org 3.0 nabízí řadu i placených variant

aktualizováno 
Konkurence balíku kancelářských programů MS Office v podobě OpenOffice.org je základem řady dalších systémů, které k ní přidávají řadu dalších funkcí.

OpenOffice.org 3.0 na počítačích Apple

O vydání nejnovější betaverze alternativního kancelářského balíku OpenOffice.org 3.0 jsme na Technetu již informovali. Soubor kancelářských aplikací, vyvíjený ve spolupráci open source vývojářů a velkých softwarových firem (Sun Microsystems, Novell, IBM, Google a další.) nabízí řadu nových funkcí.

Vedle drobně upraveného uživatelského rozhraní se nabízí především podpora nových formátů dokumentů MS Office 2007, ale například i propojení s webovou aplikací Google Docs pomocí jednoduchého doplňku atd.

Betaverzi OpenOffice.org 3.0 si můžete stáhnout ze Slunečnice zde (145 MB, open source), hodit se vám jistě bude i český lokalizační balíček (17,2 MB).

OpenOffice.org ovšem existuje v i několika dalších variantách, vyvíjených přímo firmami nebo komunitou vývojářů.

Varianty OpenOffice.org

OpenOffice.org Portable

Kancelářský balík OpenOffice.org je k dispozici také ve speciálně upravené verzi určené pro použití na USB flash discích a dalších přenosných médiích. Díky OpenOffice.org Portable budete mít všechny potřebné kancelářské aplikace vždy k dispozici na jakémkoliv počítači, bez nutnosti instalace.

OpenOffice.org Portable 2.4 stahujte ze Slunečnice zde (82,3 MB, open source)

OpenOffice.org Portable

OpenOffice.org Novell Edition

Svojí verzi balíku OpenOffice.org vyvíjí také společnost Novell. Rozdíl mezi OpenOffice.org Novell Edition a standardní verzí balíku spočívá především v lepší spolupráci s formáty dokumentů Microsoft Office (což vychází pravděpodobně z uzavřených dohod o vzájemné spolupráci obou firem na kompatibilitě produktů), doplnění fontů, které svým vzhledem i dalšími vlastnostmi odpovídají fontům použitým v Microsoft Office nebo spolupráci s VBA makry z Excelu. OpenOffice.org Novell Edition je k dispozici rovněž zdarma a v češtině.

OpenOffice.org 2.3 Novell Edition stahujte zde (460 MB, open source), před stažením je třeba si vytvořit uživatelský účet.

OpenOffice.org Novell Edition

6020ffice

Open source kancelářský balík se může za jistých okolností proměnit i v komerční software, jako je tomu například u varianty 602Office, kterou vyvíjí česká společnost Software602. Za poplatek v podobě SMS tarifované částkou 99 Kč získáte přístup na speciální portál, kde je možné stáhnout českou verzi OpenOffice.org s mnoha různými přídavky.

Tato verze balíku obsahuje navíc především bohatou dokumentaci v češtině, šablony často používaných dokumentů a rozsáhlou galerii obrázků použitelných v dokumentech, které budete vytvářet.

602Office a nabízené doplňky můžete po zaslání speciální SMS získat na této adrese

6020ffice

OxygenOffice Professional

Speciální edice OpenOffice.org, nazvaná OxygenOffice Professional, je doplněna o stovky doplňků, rozšiřujících a usnadňujících použití kancelářských aplikací. Mezi doplňky najdeme především obrázky, šablony dokumentů, fonty, podporu VBA atd. OxygenOffice Professional je k dispozici i v české verzi.

OxygenOffice Professional 2.4.0.14 stahujte ze Slunečnice zde (222 MB, open source)

OxygenOffice Professional

IBM Lotus Symphony

Soubor kancelářských aplikací, postavený na základě OpenOffice.org, vyvíjí také společnost IBM. Balík IBM Lotus Symphony obsahuje textový a tabulkový editor a nástroj na vytváření prezentací. Oproti OpenOffice.org nabízí IBM Lotus Symphony zcela přepracované uživatelské rozhraní, stejná je podpora formátů Microsoft Office, OpenDocument a například i export do PDF.

IBM Lotus Symphony Beta 4 a český jazykový balíček stahujte po zadání jména, e-mailu a země původu zde (133 MB, freeware)

IBM Lotus Symphony

StarOffice

Původním kancelářským balíkem, ze kterého vychází OpenOffice.org a všechny jeho edice, je StarOffice od společnosti Sun Microsystems. Standardně zpoplatněný balík je možné získat i zdarma jako součást souboru aplikací Google Pack.

StarOffice nabízí textový editor, tabulkový procesor, aplikaci na tvorbu prezentací, nástroj na kreslení i databázi. Rozdíl mezi StarOffice a OpenOffice.org není ani tolik ve funkcích, jako v garanci technické podpory u StarOffice. Nevýhodou je, že StarOffice není lokalizován do češtiny.

Google Pack stahujte ze Slunečnice zde

StarOffice

V čem vy vidíte výhody Microsoft Office a v čem OpenOffice.org?

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: domluvte nechtěným automatickým opravám

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme vám, kde hledat slova přidaná do slovníku ve Windows a upravit je. Také se můžete podívat, jak zaznamenat kroky...

Stáhněte si zdarma: výuka morseovky a pohodlné screenshotování

Ilustrační foto - kod

Porozumět, ale také se naučit morseovku pomůže výukový program Moresovka. Vytvořit screenshot nebo animovaná videa...

Software zdarma: obnovte pokažený systém do několika minut

Ilustrační foto - data

Přenést snadno všechna data v počítači na rychlejší či jiný HDD, případně do nového počítače. Na první pohled nesnadný...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz