Online editory dokumentů, jako jsou Google Dokumenty nebo Microsoft Word, se staly součástí našeho digitálního života. Používáme je pro tvorbu textů, sdílení dokumentů a práci na projektech s kolegy, a to jak z pohodlí domova, tak na cestách. Jejich problém však tkví v tom, že editory provozují velké technologické firmy, které jsou známé shromažďováním a „využíváním“ uživatelských dat, což vyvolává znepokojivé otázky typu, jaké informace o průběhu psaní a obsahu dokumentu se shromažďují, jak jsou tato data používána a zda nemohou být nějak zneužita.
Skvěle postavené základy
Obě snadno dostupná řešení nám sice dávají pohodlí, ale za cenu našeho soukromí. Mnoho uživatelů si neuvědomuje rozsah sledování, kterému se při používání těchto nástrojů vystavují. A proto se na trhu vyskytují šifrované online editory dokumentů, které respektují soukromí uživatelů. Tyto alternativy neukládají data na svých serverech a neprodávají je inzerentům. Nedávno se k nim zařadila zcela nová od zavedené švýcarské společnosti Proton. Jejich řešení se jmenuje Proton Docs a je součástí služby Proton Drive.
Společnost Proton debutovala v roce 2014 s produktem ProtonMail. Tento šifrovaný e-mailový klient umožňuje odesílat a přijímat e-maily s nulovým přístupem. To znamená, že ani Proton nemá přístup k obsahu e-mailů, čímž se stává jedním z nejbezpečnějších e-mailových klientů na trhu. A právě tato vlastnost byla základem pro další jejich služby. Nejnovější počin využívající tuto zásadu z toho rovněž marketingově těží.