Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

JPEG slaví 30 let. Proč má různé zkratky a využívá ztrátovou kompresi

Ať používáte PC, digitální fotoaparát nebo smartphone, nelze nenarazit na soubory s příponami JPEG, případně JPG. Jde o koncovky určené k ukládání rastrových obrazových informací, tedy především fotografií. Tento formát letos slaví 30 let své existence. Proč se však označuje dvojí koncovkou? A jaký je v nich vlastně rozdíl?

Ilustrační foto - JPEG | foto: Creative Commons

Jak JPEG, tak JPG jsou dvě ekvivalentní přípony souborů, odkazující na přesně stejný formát digitálního rastrového obrazu (bitmapu, tvořící mřížku jednotlivých pixelů, které po spojení vytvoří celý obrázek). Jinými slovy, rastrové obrázky jsou sbírkou bezpočtu malých čtverečků (pixelů) barev, z nichž každý je zakódován v určitém odstínu nebo odstínu, který po sestavení vytvoří celý obrázek a dává smysl se na něj dívat.

JPEG je zkratka pro Joint Photographic Experts Group, což je název technologického průmyslového konsorcia, které vytvořilo obrazový formát JPEG, následně široce používaný v digitálních fotoaparátech, chytrých telefonech, počítačích, sociálních sítích a na webu.

Historie formátu JPEG

Formát JPEG vznikl v roce 1992 jako ISO standard a letos mu je 30 let. V té době na většině světových osobních počítačů běžel operační systém Microsoft MS-DOS, který podporoval pouze třípísmenné přípony souborů (což vzešlo ze „zapůjčení“ z operačního systému CP/M), což byl hlavní důvod, proč na platformách MS-DOS a dřívějších systémech Windows získaly JPEG soubory zkrácenou verzi JPG. To operační systémy podobné UNIXu, jako je Mac nebo Linux, limit zobrazit pouze tři znaky pro přípony nikdy neměly. Takže JPEG soubory v nich často nesly příponu JPEG.

Dnes už je situace jiná. Jak operační systém Mac OS, tak Windows bez problémů zvládají dlouhé přípony souborů. Přestože však podstatná část lidí používá Windows tak dlouho, tak jsou již zvyklí ukládat své obrázky jako JPG a možná s tím jen tak nepřestanou. Z tohoto důvodu software pro úpravu fotografií, jako je Adobe Photoshop a GIMP, ukládá všechny obrázky JPEG ve výchozím nastavení do přípony .JPG v systémech Windows i Mac, aby nedošlo k nějakému nedorozumění. Jinými slovy, většina aplikací jak JPEG, tak JPG koncovce rozumí a umí s nimi pracovat a vám může být zcela jedno, zda se některé vaše soubory nacházejí v prvním nebo druhém tvaru či v tom, do něhož ukládáte.

Věděli jste, že

JPEG je standardní metoda ztrátové komprese používané pro ukládání digitálních obrázků ve fotorealistické kvalitě. Nejrozšířenější příponou tohoto formátu je kromě .JPEG, .JPG také .JFIF a .JPE.

Mohu převést JPEG na JPG?

Možná vás napadla myšlenka, zda lze a případně jak převést soubory JPEG a JPG. Je to jednoduché. Protože mají přesně stejný formát, není nutná žádná konverze, aby se soubor JPG změnil na JPEG nebo naopak, stačí koncovku pouze přejmenovat.

Pokud máte například soubor s názvem „IMAGE.JPEG“ a chcete raději „IMAGE.JPG“, použijte funkci přejmenování v operačním systému k úpravě názvu souboru „IMAGE.JPEG“ a odstraňte „E“ z přípony „JPEG“. Totéž můžete provést i obráceně a změnit „JPG“ na „JPEG“.

Pokud máte velký počet souborů JPEG nebo JPG, které chcete přejmenovat, můžete tento proces poměrně snadno zautomatizovat jak ve Windows (označte myší více souborů najednou a zvolte Přejmenovat v kontextové nabídce), tak na počítačích s Mac OS. V systému Windows se ještě před tím ujistěte, že jste nejprve zobrazili přípony souborů (v Průzkumníku Windows se přepněte na záložku Zobrazení a zatrhněte volbu Přípony názvů souborů).

Proč právě JPEG

Web bez obrázků by nebyl tím, čím je dnes. Pokud se na něm nacházejí, tak je dobré dbát na to, aby negativně neovlivnily rychlost a výkon stránek při načítání. Proto by všichni, kdo s obrázky v tomto formátu pracují, měli obrázky nějakým způsobem optimalizovat, aby zmenšili velikost souborů a zachovali optimální dobu načítání a uživatelskou přívětivost. Nejlepší vhodnou volbou jsou právě obrázky v JPEGu, metoda ztrátové komprese používaná k zajištění toho, aby používané digitální obrázky byly co nejmenší a rychle se načítaly, když si je někdo chce prohlédnout.

Zde je několik věcí, na které je potřeba pamatovat při ztrátové kompresi:

  • Velikost souboru komprimovaného obrázku je trvale zmenšena odstraněním nepotřebných (nadbytečných) informací z obrázku
  • Tím trpí kvalita obrázků, i když se každý snaží pouze o minimální degradaci obrázku – je tedy tak malá, že to průměrný návštěvník webu nepozná.
  • Během procesu komprese je každý pixel porovnáván s pixely, které jej obklopují, v poměru od 2:1 až po 100:1 (všechny pixely, které jsou stejné jako originál, jsou poté vynechány, protože jsou považovány za nadbytečné).
  • Ztrátová komprese JPEG se obvykle používá pro fotografie a složité statické obrázky.
  • Když komprimujete obrázek pomocí ztrátové komprese, určujete kompromis mezi velikostí souboru a kvalitou obrázku (např. menší soubory = horší kvalita obrázku).
  • Čím více úprav a ukládání jednoho obrázku provedete, tím horší bude kvalita obrázku.

Pokud není provádění ztrátové komprese žádoucí, existuje alternativa: bezeztrátová komprese. Bezztrátová komprese uloží obrázky v jiném formátu. Přestože kvalita obrazu není nikdy obětována, protože nejsou eliminovány žádné informace, vězte, že při bezztrátové kompresi je konečná velikost souboru obrázku vždy větší než při ztrátové kompresi. To může mít za následek jeho pomalejší načítání, a tudíž i samotné webové stránky.

Na druhou stranu formát JPEG není vhodný pro perokresbu, zobrazení textu nebo ikonky, protože kompresní metoda JPEG vytváří v takovém obrazu viditelné a rušivé artefakty. Pro takové účely se většinou používají soubory PNG a GIF. Protože má GIF pouze 8 bitů na pixel, není vhodný pro barevné fotografie, a jak již bylo uvedeno, PNG je možné použít pro ukládání fotografií, ale výsledná velikost souboru je nevhodná pro publikování na webu.

A konečně, JPEG není ideální ani pro obrázky s ostrými hranami, protože barvy se více prolínají, než kdyby byly uloženy ve formátu .PNG, které zobrazují jednotlivé pixely jako kombinaci.

JPG vs JPEG 2000

Možná jste již někdy narazili i na termín JPEG 2000 a divili jste se, co to je. Potom vězte, že JPEG 2000 je systém kódování obrázků vytvořený skupinou Joint Photographic Experts Group v roce 2000, který byl navržen tak, aby byl lepší než již zavedený standard JPEG. Byl navržen tak, aby implementoval bezeztrátovou kompresi na obrázky pomocí pokročilých kompresních technik na diskrétní transformaci vlnové délky.

Uživatelům nabídl způsob, jak optimalizovat obrázky a uložit je jako JPEG, aniž by došlo ke snížení kvality obrázku. Přestože JPEG 2000 má spoustu skvělých funkcí a zdá se být lepším způsobem pro ukládání digitálních obrázků, existují důvody, proč se nestal dominantním. Především jde o mizivou podporu prohlížečů, nekompatibilitu s JPEG, kódování je náročné na CPU, což může zatěžovat servery a zpomalovat práci, a nakonec velké množství webových stránek a fotoaparátů není připraveno s tímto formátem z důvodu nízké podpory pracovat.

Fakta o formátu JPEG

  • Jde o nejběžnější formát obrazového souboru používaný digitálními fotoaparáty a jinými zařízeními pro pořizování snímků.
  • Podporuje 16 777 216 barev, které jsou vytvářeny pomocí 8 bitů v každém barevném modelu RGB.
  • Dokáže zobrazit více než 16 milionů barev najednou, takže barevné schéma a kontrastní rozlišení jsou téměř dokonalé.
  • Podporuje maximální velikost 65 535 × 65 535 pixelů.
  • Při uložení zmenší velikost obrázku asi o 50–75 % (z důvodu ztrátové komprese)
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 154 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 37 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...